Brian Priske til staben i Midtjylland: Sluk computeren

FC Midtjyllands har prioriteret ekstra fridage og vendte først tilbage fra ferie den 11. januar, senere end alle andre Superliga-hold. Forklaringen er et hårdt efterår.



De startede allerede i anden runde af Champions League-kvalifikationen i løbet af august og spillede sig frem til gruppespillet, og siden fulgte seks kampe i det gruppespil, mens der også var masser af kampe i Superligaen samt pokalfodbold. 

Så da FC Midtjylland den 21. december sluttede efteråret af med en sejr på 3-1 hjemme over FC Nordsjælland, var cheftræner Brian Priskes plan klar: Giv spillerne en forlænget ferie, så de først er tilbage mandag den 11. januar.

– Vi prioriterede at tage nogle ekstra fridage baggrund af et presset efterår med mange kampe og generelt set et 2020, som har stillet enormt store krav til spillerne, der har fået meget lidt ferie. Vi havde én uges sommerferie, hvis man man kalde det det, hvor de kunne tænke på noget andet, men jo ikke rigtigt komme ud og rejse. Så det var lidt på den baggrund, at vi følte, der var en menneskelig side af fodbolden.

– Og vores udlændinge kunne flyve hjem for at være med deres familier, de ikke havde set et helt år, og så er der måske også noget mentalt, der bliver frigjort (ved at holde en længere ferie). Det har de responderet godt på, siger cheftræner Brian Priske til tipsbladet.dk.

Læs også:FCK og FCM er helt i bund: Har givet nøglespillere færrest kampminutter

Cheftræneren sendte dog ikke kun spillerne på ferie med instrukser om at slappe af – det fik hele den midtjyske stab også at vide.

– Staben fik at vide, at de skulle holde fri og slukke computeren. Telefonen måtte de lidt selv styre, men computeren skulle være slukket i et antal dage, for de har også været
under et maksimalt pres, siger cheftræneren, der sammen med den stab nu er klar til at arbejde på små justeringer i løbet af opstarten:

– Ingen tvivl om at de har kigget lidt på, hvad vi var igennem, hvad der fungerede, og hvad der var af mindre ting, vi skal have lidt mere fokus på igen. Vi skal ikke lave nogen revolution i måden, vi spiller på og gør tingene, men der er nogle ting, vi godt kan stramme på og minde hinanden om er vigtige for den periode, vi går ind i, hvor tingene skal afgøres. Det bliver også fedt at komme i gang med den del. Det har været lang tid siden, at vi kunne træne og have fokus på små detaljer, fordi der var kampe konstant, siger Priske.

I store dele af efterårssæsonen var der kampe hvert tredje dag, og med rejser til Italien, Holland og England i forbindelse med Champions League var det heller ikke meget, der kunne arbejdes med på træningsbanen.

Læs også:Udlejet FCM’er: Det er ikke bare et ligegyldigt lejemål for mig

– Jeg tror den eneste uge, hvor jeg selv følte, jeg havde lidt luft, og jeg kunne gøre noget, var op til vores FCK-kamp. Den vi vinder 4-0. Der havde vi faktisk to rigtigt gode træninger, og man følte, at spillerne havde fået lidt ekstra luft oven på et hårdt program. Jeg tror, de havde to fridage, inden vi havde to gode dage på træningsbanen, og så var der kamp. Det gav mig faktisk en rigtig god følelse, og jeg tror, det gav alle mand en god fornemmelse af, at nu var vi godt på vej, siger Brian Priske.

Og godt på vej var Midtjylland altså. Selv om det blev til bare et enkelt point i Champions League-gruppespillet og dermed også en exit, kunne holdet fra Ikast og Herning altså holde fast i førstepladsen i Superliagen, mens man også har spillet sig videre til kvartfinalen i pokalturneringen.

Midtjyderne åbner foråret med en hjemmekamp mod SønderjyskE, og Brian Priske kan glæde sig over, at det bliver til en del flere dage på træningsbanen, nu man ikke længere er med i Europa.

Læs også:Fredericia henter Brøndbys pokalbøddel
Læs også:FCM og AGF tvunget til at rykke træningskamp
Læs også:FCM-træner erkender: Vi kan ikke gøre som normalt




Brøndby-emne var genstand for vildt rygte


Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

– De lignede lort!

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bekræfter FC København-historie

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner