Større krav til Ingason: Naturligt med prisskiltet

FC Midtjylland har brug for en god slutspurt i efteråret, og der skal den nye islandske midtstopper Sverrir Ingi Ingason gå forrest, mener Tipsbladets kommentator.



FC Midtjylland har store ambitioner om at ligge i toppen af Superligaen og meget gerne spille med om det DM-guld, FC København er klar favorit til trods Brøndbys førsteplads efter 11 spillerunder.

Midtjyderne har brændt 150 millioner kroner af på transfers for nye spillere i sommerens transfervindue, men holdet halter lidt efter i tabellen på en femteplads med ustabilt spil, hvor mange kampe er tætte på grund af FCM’s manglende evne til at lukke opgørene.

Tipsbladets kommentar og redaktør for den trykte avis Troels Bager Thøgersen tror ikke, storspillet når at indfinde sig i FC Midtjylland dette efterår. Men når der skal vindes tætte kampe, peger redaktøren især på én spiller til at gå forrest.

– Sverrir Ingi Ingason skal have samling på det her hold. Jeg tror, vinterpausen bliver god for FCM, der har brug for at spille et hold sammen, hvor flere af de nye folk stadig er ved at finde deres rolle, siger Troels Bager Thøgersen om den islandske midtstopper, der blev købt fri af PAOK i sommer for op mod 30 millioner kroner.

– Indtil da skal FCM gerne vinde fire-fem kampe, og det kunne godt ligne, at man får brug for lidt af et betonforsvar til at klare den. Det er det, islændingen er købt for.

213105

– Det har jo været noget mere ujævnt, end han og FCM havde håbet på. Fodskaden har ikke hjulpet, og nu skal man nok koncentrere sig om at komme godt til vinterpausen og så stå knivskarpt til februar.

Ingason er islandsk landsholdsanfører og er udtrykkeligt hentet ind til at skabe samling i en FCM-defensiv, der i perioder havde det meget svært i den 2022/23-sæson, der yderst skuffende endte med en syvendeplads i ligaen.

Og derfor er det helt ok at udpege Ingason specifikt, også selvom islændingens start ikke har været optimal med den fodskade, der drillede ham og holdt ham ude af kampe i august og september.

– Det er helt rimeligt at forvente, Ingason kan føre an. Det er det, han er hentet til FCM for, og der er brug for et godt samlingspunkt nu. Det følger helt naturligt med det prisskilt, at der stilles høje krav, uanset at omstændighederne ikke har været gunstige for ham eller FC Midtjylland, siger Troels Bager Thøgersen.

FC Midtjylland åbner sidste halvdel af grundspillet med en kamp ude mod OB.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’