ÅRHUS (Tipsbladet): For et år siden skændtes de to cheftrænere gennem danske medier som Tipsbladet, da AGF vippede Brøndby ud af pokal-kvartfinalerne.
I foråret var der ild i flere i Brøndbys stab, efter AGF havde leveret en energibombe af en præstation og vundet på Brøndby Stadion, hvilket kostede Brøndby DM-guldet.
I oktober slog det så gnister ved slutfløjtet, da Jesper Sørensen hev fat i Felix Beijmo efter slutfløjt i Århus, hvilket kostede Brøndby-træneren to spilledages karantæne og til AGF’s store utilfredshed én dag til Beijmo, der fik gult kort nummer to i situationen.
Så rivaliseringen mellem AGF og Brøndby IF behøver ikke ny ilt for at brænde lystigt, og søndag aften føjes der nye kapitler til i den første af to pokal-kvartfinaler.
Man skal have været udenlands i månedsvis eller spærret inde et sted uden internetforbindelse for at have overset, at det også kan være sidste omgang på bænken for Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen blev afskediget for to måneder siden, og Brøndby står til at få ny person eller to personer til rollen før jul.
Når man kobler det til Brøndbys lunkne resultater i halvsæsonen og den årtier gamle tendens til, at nye sportsdirektører også kan betyde ny cheftræner, er det ikke overraskende, at alle danske sportsmedier, inklusiv Tipsbladet, har spekuleret i, at cheftræneren nok ikke har lang snor.
AGF-cheftræneren har prøvet noget lignende flere gange i en trænerkarriere, hvor han stoppede før tid i sine fire cheftræner-jobs i England i Fleetwood, Leeds, Wigan og Brentford.
Og det er ikke noget, han ønsker for nogen andre, hvad end det er Jesper Sørensen hos AGF’s rival Brøndby eller andre.
– Jeg har været rigtig længe i den her branche, og jeg ser os alle sammen som kolleger, der sidder i den samme båd, siger Uwe Rösler.
– Jeg ønsker aldrig nogen det værste, uanset om der er en rivalisering, for vi er alle kolleger, og sidder under den samme sky. Alt muligt kan ske for os hvornår som helst. Jeg vil aldrig nogensinde på nogen måde ønske noget dårligt for en anden, uanset om det så er en, man kæmper med. Det er simpelthen ikke sådan, jeg er, siger AGF-cheftræneren.
Artiklen fortsætter under billedet.

For Rösler er der intet modsætningsfyldt i at kæmpe om sejren med alt, man har i sig, og for sags skyld være uvenner i situationen, og så at være kollegial og støttende.
– Vi kæmper på dagen, og det er 100 procent de samme mekanismer, der er i vores job. Jeg tror meget på karma og på at være ydmyg. Det lærer min erfaring mig at være. Og jeg ønsker for alle mine kolleger, og her taler jeg ikke om nogen specifik men alle, at de alle bliver i deres job så længe som muligt, siger Rösler.
Sidste dans på Ceres Park
Det bliver plads til knap 10.000 tilskuere søndag aften i Århus til det, der bliver sidste kamp i i hvert fald to år på det nuværende Ceres Park.
Og århusianerne slipper nok ikke uden om, at det bliver to tætte opgør, hvis de skal videre til semifinalerne efter et par måneder, hvor målene overhovedet ikke er faldet ligeså hyppigt, som de gjorde i de to første måneder af sæsonen.
– Vi var ekstremt højt oppe som hold i de første seks kampe. Det er nok umuligt, at vi kunne holde det niveau. Vi skal arbejde os selv tilbage på det niveau, og jeg har fuld forståelse for, at intet menneske over en hel sæson kan præstere sit absolut maksimale hver eneste gang. Og når nogen falder lidt i form og måske bare præsterer normalt i stedet for i top, måske ikke er helt i flow, kan det også påvirke spillerne omkring ham, siger Uwe Rösler.
Og så bliver søndag aften også et endegyldigt farvel til Ceres Park, som det har set ud i snart et kvart århundrede, når man for nedsat kapacitet spiller sidste kamp på arenaen før to år på et ombygget Vejlby Stadion.
– Da jeg kom hertil, spurgte jeg Ståle, ‘hvad synes du om AGF?’ Han sagde, jeg skulle tage et kig på stadion, så det gjorde jeg. Og så var der fuldt hus. Brøndby-kampen kommer jeg aldrig til at glemme på det her ikoniske stadion, siger Uwe Rösler.
AGF og Brøndby IF spiller på Ceres Park klokken 18.30.
Den kamp følger vi selvfølgelig live på stadion og her på Tipsbladet.
Læs også vores interview med AGF’s Henrik Dalsgaard, der elsker kampene mod Brøndby IF.

TransferLIVE: Superliga-kending skal på klubjagt

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Kold krig i ni måneder

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Lægetjek booket – enige om kongeløn

De dropper Højlund

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

‘En gennemsnitlig målmand’

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Åbne for at sælge

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

AGF-millioner på vej?

Martin Jørgensen scorer nyt job

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Afslører vanvittig kontrakt

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Makreller vinder derby i Göteborg

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

– Det ville da være meget, meget underligt

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar