ÅRHUS (Tipsbladet): For et år siden skændtes de to cheftrænere gennem danske medier som Tipsbladet, da AGF vippede Brøndby ud af pokal-kvartfinalerne.
I foråret var der ild i flere i Brøndbys stab, efter AGF havde leveret en energibombe af en præstation og vundet på Brøndby Stadion, hvilket kostede Brøndby DM-guldet.
I oktober slog det så gnister ved slutfløjtet, da Jesper Sørensen hev fat i Felix Beijmo efter slutfløjt i Århus, hvilket kostede Brøndby-træneren to spilledages karantæne og til AGF’s store utilfredshed én dag til Beijmo, der fik gult kort nummer to i situationen.
Så rivaliseringen mellem AGF og Brøndby IF behøver ikke ny ilt for at brænde lystigt, og søndag aften føjes der nye kapitler til i den første af to pokal-kvartfinaler.
Man skal have været udenlands i månedsvis eller spærret inde et sted uden internetforbindelse for at have overset, at det også kan være sidste omgang på bænken for Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen blev afskediget for to måneder siden, og Brøndby står til at få ny person eller to personer til rollen før jul.
Når man kobler det til Brøndbys lunkne resultater i halvsæsonen og den årtier gamle tendens til, at nye sportsdirektører også kan betyde ny cheftræner, er det ikke overraskende, at alle danske sportsmedier, inklusiv Tipsbladet, har spekuleret i, at cheftræneren nok ikke har lang snor.
AGF-cheftræneren har prøvet noget lignende flere gange i en trænerkarriere, hvor han stoppede før tid i sine fire cheftræner-jobs i England i Fleetwood, Leeds, Wigan og Brentford.
Og det er ikke noget, han ønsker for nogen andre, hvad end det er Jesper Sørensen hos AGF’s rival Brøndby eller andre.
– Jeg har været rigtig længe i den her branche, og jeg ser os alle sammen som kolleger, der sidder i den samme båd, siger Uwe Rösler.
– Jeg ønsker aldrig nogen det værste, uanset om der er en rivalisering, for vi er alle kolleger, og sidder under den samme sky. Alt muligt kan ske for os hvornår som helst. Jeg vil aldrig nogensinde på nogen måde ønske noget dårligt for en anden, uanset om det så er en, man kæmper med. Det er simpelthen ikke sådan, jeg er, siger AGF-cheftræneren.
Artiklen fortsætter under billedet.

For Rösler er der intet modsætningsfyldt i at kæmpe om sejren med alt, man har i sig, og for sags skyld være uvenner i situationen, og så at være kollegial og støttende.
– Vi kæmper på dagen, og det er 100 procent de samme mekanismer, der er i vores job. Jeg tror meget på karma og på at være ydmyg. Det lærer min erfaring mig at være. Og jeg ønsker for alle mine kolleger, og her taler jeg ikke om nogen specifik men alle, at de alle bliver i deres job så længe som muligt, siger Rösler.
Sidste dans på Ceres Park
Det bliver plads til knap 10.000 tilskuere søndag aften i Århus til det, der bliver sidste kamp i i hvert fald to år på det nuværende Ceres Park.
Og århusianerne slipper nok ikke uden om, at det bliver to tætte opgør, hvis de skal videre til semifinalerne efter et par måneder, hvor målene overhovedet ikke er faldet ligeså hyppigt, som de gjorde i de to første måneder af sæsonen.
– Vi var ekstremt højt oppe som hold i de første seks kampe. Det er nok umuligt, at vi kunne holde det niveau. Vi skal arbejde os selv tilbage på det niveau, og jeg har fuld forståelse for, at intet menneske over en hel sæson kan præstere sit absolut maksimale hver eneste gang. Og når nogen falder lidt i form og måske bare præsterer normalt i stedet for i top, måske ikke er helt i flow, kan det også påvirke spillerne omkring ham, siger Uwe Rösler.
Og så bliver søndag aften også et endegyldigt farvel til Ceres Park, som det har set ud i snart et kvart århundrede, når man for nedsat kapacitet spiller sidste kamp på arenaen før to år på et ombygget Vejlby Stadion.
– Da jeg kom hertil, spurgte jeg Ståle, ‘hvad synes du om AGF?’ Han sagde, jeg skulle tage et kig på stadion, så det gjorde jeg. Og så var der fuldt hus. Brøndby-kampen kommer jeg aldrig til at glemme på det her ikoniske stadion, siger Uwe Rösler.
AGF og Brøndby IF spiller på Ceres Park klokken 18.30.
Den kamp følger vi selvfølgelig live på stadion og her på Tipsbladet.
Læs også vores interview med AGF’s Henrik Dalsgaard, der elsker kampene mod Brøndby IF.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler