BRØNDBY (Tipsbladet): De startede kampen bedst og kom frem til nogle virkeligt store chancer, men herefter gik det hurtigt for FC Nordsjælland, der efter 25 minutter af søndagens udekamp pludselig var bagud med 2-0.
Gæsterne fra Farum kom aldrig tæt på at komme tilbage i kampen herefter, og efter slutfløjtet var Jens Fønsskov Olsen da også ærgerlig, da FC Nordsjælland-træneren talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Det er okay, at det er Brøndby, der vinder, når vi kigger henover hele forløbet. Men jeg står selvfølgelig med en stor ærgrelse, fordi jeg synes, at vi lykkes rigtig, rigtig godt i starten, hvor vi er gode på bolden og får flyttet den rundt, som vi også gjorde for 10 dage siden.
– Vi får skabt nogle store muligheder og har også tilløb til nogle store chancer, så det var skarpheden i de afgørende situationer, og det var til gengæld også skarpheden i den anden ende, hvor vi forsvarer os for dårligt, og så kommer vi bagefter. Jeg tror egentlig ikke, at jeg har været herude, hvor vi var så dominerende i en længere periode og får skabt så mange muligheder, som vi gjorde, så det skal vi selvfølgelig sørge for at tage med hjem, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
Nicklas Røjkjær var en af de bedre FC Nordsjælland-spillere i søndagens opgør, men midtbanespilleren var ligeledes en skuffet mand efter slutfløjtet.
– Jeg synes jo, at vi på mange måder dominerer første halvleg. Men der står 2-0 og det er lidt et billede, vi har set i flere kampe. At vi dominerer, men ikke rigtigt får scoret på vores muligheder. Og så er de andre hold skarpe, mens vi er lidt uskarpe, og så står det 2-0.
Offensivspillere som Prince Amoako og Ola Solbakken misbrugte store muligheder, men også i den anden fejl blev der begået fejl.
– Selvfølgelig er det klart, at vi gerne ville have scoret, men det betyder ikke, at vi skal lukke så nemme mål ind, som vi gør. Vi har mange gode ting i vores spil, men det er klart, at lige nu bliver vi straffet hårdt. Vi bliver straffet for ikke at score på vores chancer, mens modstanderen scorer, lød det fra Nicklas Røjkjær.
FC Nordsjællands næste kamp i Superligaen er hjemme mod FC Fredericia.
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
City-ejer sælger klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT