For en måned siden fastslog Claus Steinlein over for Tipsbladet, at FC Midtjyllands kommende cheftræner ikke skal indføre Barcelona-fodbold på Heden.
Nu har Steinlein ansat chefen for FC Barcelonas akademi.
Tirsdag kan B.T. afsløre, at Albert Capellas bliver manden, som overtager det ledige trænersæde i FC Midtjylland efter fyringen af Bo Henriksen. Den tidligere danske U21-landstræner og Brøndby-assistent bliver ifølge avisen snart præsenteret på en tre-årig aftale.
Til Tipsbladet sagde Claus Steinlein følgende den 28. juli:
– Jeg håber, at når vi står her om et år, ser man et endnu tydeligere FC Midtjylland-DNA. Jeg håber at vi som klub – lidt ligesom Red Bull, Atalanta og Liverpool, hvor man kan se et tydeligt aftryk af, hvordan de spiller – vil lægge os lidt op ad dem, uden at det specifikt er dem.
– Dødbolde er en del af vores koncept. Vi tror på dødbolde. En af vores dødboldstrænere er på det tyske landshold nu, den anden er i Premier League, som jeg husker det. Selvfølgelig skal vi kunne noget med bolden, men når man ser på de her klubber, skal vi mere… Midtjylland vil gerne hurtigt til afslutninger, Midtjylland vil gerne have mange afslutninger.
– Der er forskellige genre inden for det. Barcelona og City spiller jo meget og lader bolden kører rundt, men vi vil gerne lidt hurtigere til afslutninger. Den ene stil er jo ikke bedre end den anden, men det kræver lidt forskellige spillere. Der håber jeg, at når man ser Midtjylland om et-to år, at vi er tydeligere i vores spillestil og DNA, og at man kan se aftrykket.
Til Ekstra Bladet har sportschef Svend Graversen udtalt, at FC Midtjylland ikke vil spille på samme måde som Silkeborg IF. Det er vel ikke helt forkert at påstå, at Silkeborg langt hen ad vejen spiller Barcelona-inspireret…
Der er kun én vej for Capellas
Udtalelserne fra Claus Steinlein og Svend Graversen indikerede kraftigt, at FC Midtjylland ikke skal være et tiki-taka-mandskab. Altså et FC Barcelona-light, der spiller 4-3-3 og med masser af boldbesiddelse.
Men det er lige nøjagtig, hvad Albert Capellas står for.
Det fortæller journalist Nicolai Lisberg, der blandt andet er forfatter til bogen "Barcelonismo", til hvilken han har interviewet Albert Capellas.
– Han er indbegrebet af det, man i Barcelona kalder Barcelonismo – den her filosofi om, hvordan man skal spille fodbold, og hvordan man skal opføre sig som klub og menneske. I forhold til spillestil er han troende i Barcelona-kirken, en Cruyff-discipel.
– Han har også arbejdet sammen med Johan Cruyffs søn, Jordi, og har haft en direkte forbindelse dér. Det handler om 4-3-3-formationen, aggressivt pres, og at man skal have bolden så meget som muligt, fordi når man har bolden, er man i kontrol. Det er den eneste måde, Albert Capellas ved, siger Lisberg i interviewet, som kan læses i sin fulde længde her.
Dermed må man altså antage, at Albert Capellas skal lægge sin stil en hel del om for at tilpasse den til FC Midtjylland – med mindre altså, at Claus Steinlein, Svend Graversen og co. er kommet på andre tanker end for en måned siden.
Tipsbladet ville gerne have interviewet Claus Steinlein om Albert Capellas og spanierens spillestil, men FC Midtjylland meddeler, at han ikke stiller op på nuværende tidspunkt.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED