Stor nedtur: Sådan går det Mandla Masango i dag

Den tidligere Randers FC-spiller Mandla Masango er gået fallit og mener, at han er blevet behandlet uretfærdigt.



Husker du Mandla Masango?

Sydafrikaneren var en succesfuld spiller i Randers FC, men i foråret 2016 gik det helt galt. Kronjyderne gik ikke med til at sælge offensivspilleren til AaB, og det førte en masse ballade med sig, som også agenten Buddy Farah blandede sig i og gik i krig mod Randers' daværende ledelse. 

Den helt store taber blev Mandla Masango, hvis karriere mere eller mindre kollapsede under balladen med Randers FC. I 2018 forlod sydafrikaneren Danmark, og han har ikke haft en klub på hånden siden. 

I dag er Mandla Masango 33 år, og han lægger ikke skjul på, at han sidder tilbage med en masse knuste drømme. Penge er der heller ingen tilbage af.

– I morgen vil du skrive en historie om mig, hvor der står "Mandla er gået fallit og det ene og det andet". Jeg har respekt for alle, om man har penge eller ej, så ha' også respekt for mig. Det er korrekt, at jeg intet har tilbage, men derfor vil jeg stadig behandles med respekt – så viser jeg også respekt den anden vej, siger Mandla Masango i et interview med Sunday Times.

Den tidligere Randers-spiller har fået masser af kontrakttilbud de seneste fem år, men ingen af dem har været interessante nok rent økonomisk. Faktisk har mange af dem været direkte respektløse, mener han.

– Jeg har mine principper, og hvis mine principper og forventninger ikke bliver mødt, vil jeg hellere blive hjemme. Sidst, jeg modtog et tilbud, blev jeg tilbudt et beløb, som jeg også kan tjene ved at blive hjemme i min seng. 

– Vis mig en rugbyspiller eller cricketspiller som er fattig efter karrieren – de findes ikke. Det er, fordi deres håndværk er blevet taget seriøst og respekteret, lyder det fra Mandla Masango.

Sydafrikaneren er noteret for 32 kampe og syv mål for Randers FC. Det er desuden blevet til 21 landskampe for Mandla Masango, der til dagligt bor i Johannesburg.





Er det Chido Obis store chance?


Er det Chido Obis store chance?

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Superliga-løgn

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’