– Stor sandsynlighed for at Evander bliver

FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, regner på det kraftigste med, at Evander også er FC Midtjylland-spiller i morgen.



Evander har været en af FC Midtjyllands helt store oplevelser i denne sæson, og brasilianerens indflydelse forventes yderligere at stige efter salget af Anders Dreyer i sidste uge. 

Matchet mellem Evander og Bo Henriksen har været godt, og midtbanespilleren har i denne sæson vist en spilleglæde, som har været markant anderledes end i sidste sæson.

Evanders gode præstationer har også gjort ham eftertragtet blandt større klubber, men FC Midtjylland forventer også at nyde godt af Evanders præstationer i efteråret. Det fortæller sportschef Svend Graversen til Herning Folkeblad

– Man kan jo aldrig helt udelukke noget, for vi er jo ikke herre over alt, hvad der sker. Men sandsynligheden for, at han er Midtjylland-spiller i morgen, er meget, meget stor, fortæller Graversen. 

I samme ombæring bekræfter han også, at Erik Sviatchenko ikke bliver solgt på transfervinduets sidste dag. 

Evander har i alt spillet 113 kampe for FC Midtjylland. Her er det blevet til 29 scoringer og 23 oplæg. 

Der har i flere transfervinduer været interesse for Evander. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har der været flere interesserede klubber denne sommer, men buddene har ikke været af en størrelse, der har vakt interesse for de danske vicemestre.

Med salget af Frank Onyeka og det mulige farvel til Jens-Lys Cajuste, der ikke har været på banen for FCM i denne sæson og har været genstand for stor udenlandsk interesse, har lysten til at sælge Cajuste også været meget lille i FC Midtjyllands top, hvor man har sagt farvel til Alexander Scholz, Frank Onyeka og Sory Kaba i den centrale akse op gennem banen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde