Store planer i FCM: Der kan komme køb man ikke har set før her

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen åbner op om, at der kan blive lavet nogle handler med klassespillere i det kommende vindue.



FC Midtjylland havde for et års tid siden den svenske midtbanespiller Oscar Hiljemark, men de måtte dog se ham gå til Dinamo Moskva på en lejeaftale fra Genoa. Det betyder dog ikke, at midtjyderne har opgivet at hente spillere fra den hylde. Tværtimod.

Det fortæller FCM-sportschef Svend Graversen i et interview på Canal 9, hvor han slår fast, at selvom de har et godt hold i FCM, så kan det godt være, at der skal mere til i truppen til næste sæson.

– Hvis der kommer en mulighed, som vi ikke kan sige nej til, så er vi måske også villige til at gå lidt længere, fordi der netop i det her marked kan opstå muligheder, som vi ikke har kunne for et år siden, siger han og fortsætter:

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine

– Det kan blive til nogle køb, som vi i hvert fald ikke har set i Midtjylland, hvis muligheden byder sig. Det gælder ikke størrelsen på beløb men klassen på spilleren, lyder det fra Svend Graversen.

Dog påpeger han også, at der er nogle spillere på udleje, som kommer tilbage til klubben, som er interessante for midtjyderne at få igen.

– Vi har nogle udlejede spillere, som vi synes har præsteret rigtig fint. Vi har en David, som er blevet mester nede på Cypern og gjort det fremragende dernede, som kommer tilbage. Vi har en Kraev, som spiller fast og har gjort sig bemærket nede i Portugal. Ham glæder vi os også til at se igen, fastslår Graversen.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

FC Midtjylland sikrede sig mesterskabet torsdag, og dermed skal de i Champions League-kvalifikation efter denne sæson.

Læs også:FCM forlænger med talentfuld nigerianer
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg






LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil