Store planer i FCM: Der kan komme køb man ikke har set før her

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen åbner op om, at der kan blive lavet nogle handler med klassespillere i det kommende vindue.



FC Midtjylland havde for et års tid siden den svenske midtbanespiller Oscar Hiljemark, men de måtte dog se ham gå til Dinamo Moskva på en lejeaftale fra Genoa. Det betyder dog ikke, at midtjyderne har opgivet at hente spillere fra den hylde. Tværtimod.

Det fortæller FCM-sportschef Svend Graversen i et interview på Canal 9, hvor han slår fast, at selvom de har et godt hold i FCM, så kan det godt være, at der skal mere til i truppen til næste sæson.

– Hvis der kommer en mulighed, som vi ikke kan sige nej til, så er vi måske også villige til at gå lidt længere, fordi der netop i det her marked kan opstå muligheder, som vi ikke har kunne for et år siden, siger han og fortsætter:

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine

– Det kan blive til nogle køb, som vi i hvert fald ikke har set i Midtjylland, hvis muligheden byder sig. Det gælder ikke størrelsen på beløb men klassen på spilleren, lyder det fra Svend Graversen.

Dog påpeger han også, at der er nogle spillere på udleje, som kommer tilbage til klubben, som er interessante for midtjyderne at få igen.

– Vi har nogle udlejede spillere, som vi synes har præsteret rigtig fint. Vi har en David, som er blevet mester nede på Cypern og gjort det fremragende dernede, som kommer tilbage. Vi har en Kraev, som spiller fast og har gjort sig bemærket nede i Portugal. Ham glæder vi os også til at se igen, fastslår Graversen.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

FC Midtjylland sikrede sig mesterskabet torsdag, og dermed skal de i Champions League-kvalifikation efter denne sæson.

Læs også:FCM forlænger med talentfuld nigerianer
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg






LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Tjekkiet – Sydafrika

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

England – Kroatien

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding