Store planer i FCM: Der kan komme køb man ikke har set før her

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen åbner op om, at der kan blive lavet nogle handler med klassespillere i det kommende vindue.



FC Midtjylland havde for et års tid siden den svenske midtbanespiller Oscar Hiljemark, men de måtte dog se ham gå til Dinamo Moskva på en lejeaftale fra Genoa. Det betyder dog ikke, at midtjyderne har opgivet at hente spillere fra den hylde. Tværtimod.

Det fortæller FCM-sportschef Svend Graversen i et interview på Canal 9, hvor han slår fast, at selvom de har et godt hold i FCM, så kan det godt være, at der skal mere til i truppen til næste sæson.

– Hvis der kommer en mulighed, som vi ikke kan sige nej til, så er vi måske også villige til at gå lidt længere, fordi der netop i det her marked kan opstå muligheder, som vi ikke har kunne for et år siden, siger han og fortsætter:

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine

– Det kan blive til nogle køb, som vi i hvert fald ikke har set i Midtjylland, hvis muligheden byder sig. Det gælder ikke størrelsen på beløb men klassen på spilleren, lyder det fra Svend Graversen.

Dog påpeger han også, at der er nogle spillere på udleje, som kommer tilbage til klubben, som er interessante for midtjyderne at få igen.

– Vi har nogle udlejede spillere, som vi synes har præsteret rigtig fint. Vi har en David, som er blevet mester nede på Cypern og gjort det fremragende dernede, som kommer tilbage. Vi har en Kraev, som spiller fast og har gjort sig bemærket nede i Portugal. Ham glæder vi os også til at se igen, fastslår Graversen.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

FC Midtjylland sikrede sig mesterskabet torsdag, og dermed skal de i Champions League-kvalifikation efter denne sæson.

Læs også:FCM forlænger med talentfuld nigerianer
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg




Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Arsenal vinder Premier League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil