Storroser SL-teenagestjerner: Det er eneste fare

Det bliver bemærket, når teenagere gør en forskel i Superligaen, og i Herning vækker to unge udlændinge opsigt efter et godt første halvår i Danmark.



Hånden op:

Hvem af jer kendte til Dario Osorio og Franculino for ni måneder siden?

Med mindre man har sneget sig med i vice-sportschef Ove Pedersens kuffert på en af de utallige scoutingture eller har en forkærlighed for ungdomsfodbold i Portugal og Sydamerika, kan det næppe være mange i Danmark, der kendte til den chilenske kantspiller Osorio og forwarden Franculino fra Guinea-Bissau.

De to spillere er begge født i 2004, og så har de haft en udmærket første halvsæson i Danmark med pil op til Franculino, der kom på fri transfer fra storklubben Benfica 1. juli og hurtigt viste evnerne trods et halvt års kamppause i Lissabon som konsekvens af Bosman-skiftet, der ikke vakte glæde i den portugisiske superklub.

FC Midtjylland-anfører Henrik Dalsgaard spille med og til træning til tider mod de to teenagere, og han er imponeret over, hvad de kommer med i et efterår, der var præget af landsholdspauser og for Osorios vedkommende et meget sent skifte lige omkring den danske transferdeadline 1. september.

– Der er en grund til, at man har betalt mange penge for Dario. Men for mig er det også bare en ung dreng, der flytter langt hjemmefra og ikke kan ret meget engelsk. Det er klart, at det tager tid. Selv om der er mange her, der kan tale spansk med ham, er det bare en stor omvæltning. Jo mere tryg, han bliver, jo flere træningspas, han får, jo bedre bliver han, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

225081

– Vi har mange gange set os skifte to-tre mand ud allerede efter 60 minutter for at få ny energi ind. Franculino er ikke sjov at spille mod, når han kommer ind til den sidste halve time. Han er med til at lægge tryk på modstandernes boks, og vi ved, han er giftig og farlig derinde. Det giver noget, at vi nogle gange har ham og Osorio og Aral at sætte ind. Det er gode typer, der gør en forskel offensivt, siger Henrik Dalsgaard.

Da Tipsbladet ved juletid så nærmere på Superligaens mest scorende spillere i efteråret, sprang Franculino i øjnene med en masse driblinger og aktioner, der især var påfaldende med tanke på, hvor relativt lidt forwarden fra Benfica spillede.

Henrik Dalsgaard har bidt mærke i Franculinos evner i feltet, der gør teenage-forwarden en håndfuld at spille mod.

– Da han lige var kommet til klubben, tænkte jeg, at han altid lige fik bolden med sig. Efter at have set ham i et halvt år må jeg indrømme, at det er en evne, han har. Det er ikke bare held, at bolden ryger med ham hver gang. Uanset, hvor klumpedumpet, der nogle gange ser ud, er det effektivt, siger Henrik Dalsgaard, der håber, FCM kan holde på de to trods den interesse, der vil følge i 2024, hvis de gode præstationer varer ved.

– Jeg synes, resultaterne her til sidst begyndte at vise den kvalitet, vi selv synes, vi har haft, og som vi har talt højt om, selvom I ikke helt har troet på det. Det eneste farlige nu er, at vi nogle unge spillere, der brænder banen af lidt for hurtigt. Så de risikerer at blive solgt. Det ville være rart at kunne holde på dem lidt længere tid. Men det er ikke mig, der er herre over det, siger FCM-anføreren, der håber på at stå med et DM-trofæ til maj.

Læs også et længere interview med Henrik Dalsgaard om hans fremtid i FC Midtjylland og fodboldverdenen her.





Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr