Hånden op:
Hvem af jer kendte til Dario Osorio og Franculino for ni måneder siden?
Med mindre man har sneget sig med i vice-sportschef Ove Pedersens kuffert på en af de utallige scoutingture eller har en forkærlighed for ungdomsfodbold i Portugal og Sydamerika, kan det næppe være mange i Danmark, der kendte til den chilenske kantspiller Osorio og forwarden Franculino fra Guinea-Bissau.
De to spillere er begge født i 2004, og så har de haft en udmærket første halvsæson i Danmark med pil op til Franculino, der kom på fri transfer fra storklubben Benfica 1. juli og hurtigt viste evnerne trods et halvt års kamppause i Lissabon som konsekvens af Bosman-skiftet, der ikke vakte glæde i den portugisiske superklub.
FC Midtjylland-anfører Henrik Dalsgaard spille med og til træning til tider mod de to teenagere, og han er imponeret over, hvad de kommer med i et efterår, der var præget af landsholdspauser og for Osorios vedkommende et meget sent skifte lige omkring den danske transferdeadline 1. september.
– Der er en grund til, at man har betalt mange penge for Dario. Men for mig er det også bare en ung dreng, der flytter langt hjemmefra og ikke kan ret meget engelsk. Det er klart, at det tager tid. Selv om der er mange her, der kan tale spansk med ham, er det bare en stor omvæltning. Jo mere tryg, han bliver, jo flere træningspas, han får, jo bedre bliver han, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

– Vi har mange gange set os skifte to-tre mand ud allerede efter 60 minutter for at få ny energi ind. Franculino er ikke sjov at spille mod, når han kommer ind til den sidste halve time. Han er med til at lægge tryk på modstandernes boks, og vi ved, han er giftig og farlig derinde. Det giver noget, at vi nogle gange har ham og Osorio og Aral at sætte ind. Det er gode typer, der gør en forskel offensivt, siger Henrik Dalsgaard.
Da Tipsbladet ved juletid så nærmere på Superligaens mest scorende spillere i efteråret, sprang Franculino i øjnene med en masse driblinger og aktioner, der især var påfaldende med tanke på, hvor relativt lidt forwarden fra Benfica spillede.
Henrik Dalsgaard har bidt mærke i Franculinos evner i feltet, der gør teenage-forwarden en håndfuld at spille mod.
– Da han lige var kommet til klubben, tænkte jeg, at han altid lige fik bolden med sig. Efter at have set ham i et halvt år må jeg indrømme, at det er en evne, han har. Det er ikke bare held, at bolden ryger med ham hver gang. Uanset, hvor klumpedumpet, der nogle gange ser ud, er det effektivt, siger Henrik Dalsgaard, der håber, FCM kan holde på de to trods den interesse, der vil følge i 2024, hvis de gode præstationer varer ved.
– Jeg synes, resultaterne her til sidst begyndte at vise den kvalitet, vi selv synes, vi har haft, og som vi har talt højt om, selvom I ikke helt har troet på det. Det eneste farlige nu er, at vi nogle unge spillere, der brænder banen af lidt for hurtigt. Så de risikerer at blive solgt. Det ville være rart at kunne holde på dem lidt længere tid. Men det er ikke mig, der er herre over det, siger FCM-anføreren, der håber på at stå med et DM-trofæ til maj.
Læs også et længere interview med Henrik Dalsgaard om hans fremtid i FC Midtjylland og fodboldverdenen her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub