Storroser SL-teenagestjerner: Det er eneste fare

Det bliver bemærket, når teenagere gør en forskel i Superligaen, og i Herning vækker to unge udlændinge opsigt efter et godt første halvår i Danmark.



Hånden op:

Hvem af jer kendte til Dario Osorio og Franculino for ni måneder siden?

Med mindre man har sneget sig med i vice-sportschef Ove Pedersens kuffert på en af de utallige scoutingture eller har en forkærlighed for ungdomsfodbold i Portugal og Sydamerika, kan det næppe være mange i Danmark, der kendte til den chilenske kantspiller Osorio og forwarden Franculino fra Guinea-Bissau.

De to spillere er begge født i 2004, og så har de haft en udmærket første halvsæson i Danmark med pil op til Franculino, der kom på fri transfer fra storklubben Benfica 1. juli og hurtigt viste evnerne trods et halvt års kamppause i Lissabon som konsekvens af Bosman-skiftet, der ikke vakte glæde i den portugisiske superklub.

FC Midtjylland-anfører Henrik Dalsgaard spille med og til træning til tider mod de to teenagere, og han er imponeret over, hvad de kommer med i et efterår, der var præget af landsholdspauser og for Osorios vedkommende et meget sent skifte lige omkring den danske transferdeadline 1. september.

– Der er en grund til, at man har betalt mange penge for Dario. Men for mig er det også bare en ung dreng, der flytter langt hjemmefra og ikke kan ret meget engelsk. Det er klart, at det tager tid. Selv om der er mange her, der kan tale spansk med ham, er det bare en stor omvæltning. Jo mere tryg, han bliver, jo flere træningspas, han får, jo bedre bliver han, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

225081

– Vi har mange gange set os skifte to-tre mand ud allerede efter 60 minutter for at få ny energi ind. Franculino er ikke sjov at spille mod, når han kommer ind til den sidste halve time. Han er med til at lægge tryk på modstandernes boks, og vi ved, han er giftig og farlig derinde. Det giver noget, at vi nogle gange har ham og Osorio og Aral at sætte ind. Det er gode typer, der gør en forskel offensivt, siger Henrik Dalsgaard.

Da Tipsbladet ved juletid så nærmere på Superligaens mest scorende spillere i efteråret, sprang Franculino i øjnene med en masse driblinger og aktioner, der især var påfaldende med tanke på, hvor relativt lidt forwarden fra Benfica spillede.

Henrik Dalsgaard har bidt mærke i Franculinos evner i feltet, der gør teenage-forwarden en håndfuld at spille mod.

– Da han lige var kommet til klubben, tænkte jeg, at han altid lige fik bolden med sig. Efter at have set ham i et halvt år må jeg indrømme, at det er en evne, han har. Det er ikke bare held, at bolden ryger med ham hver gang. Uanset, hvor klumpedumpet, der nogle gange ser ud, er det effektivt, siger Henrik Dalsgaard, der håber, FCM kan holde på de to trods den interesse, der vil følge i 2024, hvis de gode præstationer varer ved.

– Jeg synes, resultaterne her til sidst begyndte at vise den kvalitet, vi selv synes, vi har haft, og som vi har talt højt om, selvom I ikke helt har troet på det. Det eneste farlige nu er, at vi nogle unge spillere, der brænder banen af lidt for hurtigt. Så de risikerer at blive solgt. Det ville være rart at kunne holde på dem lidt længere tid. Men det er ikke mig, der er herre over det, siger FCM-anføreren, der håber på at stå med et DM-trofæ til maj.

Læs også et længere interview med Henrik Dalsgaard om hans fremtid i FC Midtjylland og fodboldverdenen her.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– De skal skille sig af med ham!

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Spanske medier i ekstase

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Han kommer til at have mareridt i nat

Voldsom Franculino-spådom

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Rigmand vild med FC København-aftale

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

AGF kriger sejren hjem

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her sætter Vingegaard grænsen

Kæmpe triumf for Frank

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool