Storroser SL-teenagestjerner: Det er eneste fare

Det bliver bemærket, når teenagere gør en forskel i Superligaen, og i Herning vækker to unge udlændinge opsigt efter et godt første halvår i Danmark.



Hånden op:

Hvem af jer kendte til Dario Osorio og Franculino for ni måneder siden?

Med mindre man har sneget sig med i vice-sportschef Ove Pedersens kuffert på en af de utallige scoutingture eller har en forkærlighed for ungdomsfodbold i Portugal og Sydamerika, kan det næppe være mange i Danmark, der kendte til den chilenske kantspiller Osorio og forwarden Franculino fra Guinea-Bissau.

De to spillere er begge født i 2004, og så har de haft en udmærket første halvsæson i Danmark med pil op til Franculino, der kom på fri transfer fra storklubben Benfica 1. juli og hurtigt viste evnerne trods et halvt års kamppause i Lissabon som konsekvens af Bosman-skiftet, der ikke vakte glæde i den portugisiske superklub.

FC Midtjylland-anfører Henrik Dalsgaard spille med og til træning til tider mod de to teenagere, og han er imponeret over, hvad de kommer med i et efterår, der var præget af landsholdspauser og for Osorios vedkommende et meget sent skifte lige omkring den danske transferdeadline 1. september.

– Der er en grund til, at man har betalt mange penge for Dario. Men for mig er det også bare en ung dreng, der flytter langt hjemmefra og ikke kan ret meget engelsk. Det er klart, at det tager tid. Selv om der er mange her, der kan tale spansk med ham, er det bare en stor omvæltning. Jo mere tryg, han bliver, jo flere træningspas, han får, jo bedre bliver han, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

225081

– Vi har mange gange set os skifte to-tre mand ud allerede efter 60 minutter for at få ny energi ind. Franculino er ikke sjov at spille mod, når han kommer ind til den sidste halve time. Han er med til at lægge tryk på modstandernes boks, og vi ved, han er giftig og farlig derinde. Det giver noget, at vi nogle gange har ham og Osorio og Aral at sætte ind. Det er gode typer, der gør en forskel offensivt, siger Henrik Dalsgaard.

Da Tipsbladet ved juletid så nærmere på Superligaens mest scorende spillere i efteråret, sprang Franculino i øjnene med en masse driblinger og aktioner, der især var påfaldende med tanke på, hvor relativt lidt forwarden fra Benfica spillede.

Henrik Dalsgaard har bidt mærke i Franculinos evner i feltet, der gør teenage-forwarden en håndfuld at spille mod.

– Da han lige var kommet til klubben, tænkte jeg, at han altid lige fik bolden med sig. Efter at have set ham i et halvt år må jeg indrømme, at det er en evne, han har. Det er ikke bare held, at bolden ryger med ham hver gang. Uanset, hvor klumpedumpet, der nogle gange ser ud, er det effektivt, siger Henrik Dalsgaard, der håber, FCM kan holde på de to trods den interesse, der vil følge i 2024, hvis de gode præstationer varer ved.

– Jeg synes, resultaterne her til sidst begyndte at vise den kvalitet, vi selv synes, vi har haft, og som vi har talt højt om, selvom I ikke helt har troet på det. Det eneste farlige nu er, at vi nogle unge spillere, der brænder banen af lidt for hurtigt. Så de risikerer at blive solgt. Det ville være rart at kunne holde på dem lidt længere tid. Men det er ikke mig, der er herre over det, siger FCM-anføreren, der håber på at stå med et DM-trofæ til maj.

Læs også et længere interview med Henrik Dalsgaard om hans fremtid i FC Midtjylland og fodboldverdenen her.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Brøndby præsenterer ny profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel