Storroser SL-teenagestjerner: Det er eneste fare

Det bliver bemærket, når teenagere gør en forskel i Superligaen, og i Herning vækker to unge udlændinge opsigt efter et godt første halvår i Danmark.



Hånden op:

Hvem af jer kendte til Dario Osorio og Franculino for ni måneder siden?

Med mindre man har sneget sig med i vice-sportschef Ove Pedersens kuffert på en af de utallige scoutingture eller har en forkærlighed for ungdomsfodbold i Portugal og Sydamerika, kan det næppe være mange i Danmark, der kendte til den chilenske kantspiller Osorio og forwarden Franculino fra Guinea-Bissau.

De to spillere er begge født i 2004, og så har de haft en udmærket første halvsæson i Danmark med pil op til Franculino, der kom på fri transfer fra storklubben Benfica 1. juli og hurtigt viste evnerne trods et halvt års kamppause i Lissabon som konsekvens af Bosman-skiftet, der ikke vakte glæde i den portugisiske superklub.

FC Midtjylland-anfører Henrik Dalsgaard spille med og til træning til tider mod de to teenagere, og han er imponeret over, hvad de kommer med i et efterår, der var præget af landsholdspauser og for Osorios vedkommende et meget sent skifte lige omkring den danske transferdeadline 1. september.

– Der er en grund til, at man har betalt mange penge for Dario. Men for mig er det også bare en ung dreng, der flytter langt hjemmefra og ikke kan ret meget engelsk. Det er klart, at det tager tid. Selv om der er mange her, der kan tale spansk med ham, er det bare en stor omvæltning. Jo mere tryg, han bliver, jo flere træningspas, han får, jo bedre bliver han, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

225081

– Vi har mange gange set os skifte to-tre mand ud allerede efter 60 minutter for at få ny energi ind. Franculino er ikke sjov at spille mod, når han kommer ind til den sidste halve time. Han er med til at lægge tryk på modstandernes boks, og vi ved, han er giftig og farlig derinde. Det giver noget, at vi nogle gange har ham og Osorio og Aral at sætte ind. Det er gode typer, der gør en forskel offensivt, siger Henrik Dalsgaard.

Da Tipsbladet ved juletid så nærmere på Superligaens mest scorende spillere i efteråret, sprang Franculino i øjnene med en masse driblinger og aktioner, der især var påfaldende med tanke på, hvor relativt lidt forwarden fra Benfica spillede.

Henrik Dalsgaard har bidt mærke i Franculinos evner i feltet, der gør teenage-forwarden en håndfuld at spille mod.

– Da han lige var kommet til klubben, tænkte jeg, at han altid lige fik bolden med sig. Efter at have set ham i et halvt år må jeg indrømme, at det er en evne, han har. Det er ikke bare held, at bolden ryger med ham hver gang. Uanset, hvor klumpedumpet, der nogle gange ser ud, er det effektivt, siger Henrik Dalsgaard, der håber, FCM kan holde på de to trods den interesse, der vil følge i 2024, hvis de gode præstationer varer ved.

– Jeg synes, resultaterne her til sidst begyndte at vise den kvalitet, vi selv synes, vi har haft, og som vi har talt højt om, selvom I ikke helt har troet på det. Det eneste farlige nu er, at vi nogle unge spillere, der brænder banen af lidt for hurtigt. Så de risikerer at blive solgt. Det ville være rart at kunne holde på dem lidt længere tid. Men det er ikke mig, der er herre over det, siger FCM-anføreren, der håber på at stå med et DM-trofæ til maj.

Læs også et længere interview med Henrik Dalsgaard om hans fremtid i FC Midtjylland og fodboldverdenen her.



Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford