Storspiller i SL: Thomas Frank holder øje

Premier League-træneren kan ikke sætte en finger på midtbanespillerens præstationer i Danmarks bedste fodboldrække.



Der kan ikke være to meninger om, at Mads Bidstrup har været fremragende for FC Nordsjælland i denne sæson. 

I efteråret styrede han Farum-klubbens midtbane, og danskeren har derfor en stor aktie i, at FC Nordsjælland fører Superligaen på nuværende tidspunkt. 

Men vi skal huske på, at Superliga-klubben ikke ejer den 21-årige midtbanespiller. Det gør Brentford. 

Derfor følger Thomas Frank og kompagni selvfølgelig med i, hvordan Mads Bidstrup gør det i Danmark. 

Og Premier League-klubben er meget tilfredse med Superliga-profilen. Det understregede Thomas Frank onsdag, da han talte med de danske medier. 

– Jeg er meget tilfreds med hans præstationer og hans udvikling. Nu har jeg fulgt Mads, og jeg synes, det ser rigtig godt ud, lød det fra Brentford-chefen, inden han fortsatte: 

– Jeg indrømmer gerne, at jeg ikke ser alle Superliga-kampe, men jeg følger med og ved godt, hvem der ligger nummer et. Det gør de. 

FC Nordsjælland fører Danmarks bedste fodboldrække med tre point ned til Viborg og hele otte point ned til FC København. 

Efter planen skal Mads Bidstrup vende retur til Brentford, når sæsonen er overstået. 

Og hvad skal der så ske? Det kan Thomas Frank ikke give et svar på lige nu. 

– Hvad jeg får fra de kilder, som følger med, så er han i hvert fald en af de bedste midtbanespillere, så vi er meget tilfredse med den udvikling. Derfor bliver han selvfølgelig der indtil sommer. 

– Og så må vi evaluere og se, hvor han står, og hvad han skal. Vi er i hvert fald meget tilfredse fra vores side. 

Den tidligere Brøndby-træner tilføjede, at han ikke ville have et problem med at sende Mads Bidstrup på banen i en Premier League-kamp. 

Alligevel er der et stykke til at være en af de 5-6 spillere, som kæmper om pladserne på Brentfords midtbane. 

Når Mads Bidstrup vender tilbage til London, har Mads Bech Sørensen, Mathias Jensen og Mathias 'Zanka' Jørgensen kontraktudløb med Brentford. 

London-klubben vil dog gerne forlænge med danskerne. Læs hele den historie lige HER.  





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson