Stort FCK-talent med på træningslejr

15-årige Kenneth Zohore scorede i træningskamp og skal med FCK til Marbella, men han er stadig et langtidsprojekt, siger cheftræner Solbakken.



Der var 20 kendte navne på FC Københavns holdkort til onsdagens træningskamp mod AB, og så stod der også med nummer 18 Kenneth Zohore

Det navn var ikke dukket op på radaren før, men det kan det snart komme til, for den kun 15-årige angriber fik en halvleg og scorede oven i købet til 4-0 i kampen mod 1. divisionsholdet.

– Jamen, jeg synes, det kunne være en god ide at lade ham spille noget voksenfodbold. Normalt med så unge spillere skal man passe på det fysiske, når de bliver rykket tidligt op, men han har jo en monsterfysik.

– Så det var godt at lade ham prøve sig af og få nogle fodboldmæssige udfordringer i stedet for at have den store fysiske fordel på ungdomsholdene, siger cheftræner Ståle Solbakken om den næsten to meter høje angriber, der bliver 16 år på søndag.

Men selv om Kenneth Zohore er ung, kan Solbakken sagtens se kvaliteterne.

– Han er selvfølgelig et langtidsprojekt, for han er først lige blevet rykket op fra U/17 til U/19-holdet, men han har mange kvaliteter. Han har næse for mål, og det er godt, for den skal nærmest være indbygget, og det er den her, og så har han også en god forståelse for spillet ved siden af de fysiske fordele.

– Han har allerede trænet med nogle gange, og i løbet af foråret er det så meningen at han skal træne med os tre gange om ugen, og han tager også med på træningslejren til Marbella. Han har gjort det fornuftigt, siger cheftræneren.

Og Kenneth Zohore er også opdaget på landsholdsniveau, hvor han allerede er rykket op på U/17-holdet et år før tid og foreløbig står noteret for imponerende seks mål i 10 landskampe.





‘AGF har niveau til Conference League – ikke mere’




LIVE

Superliga-LIVE: ‘Husk lige AGF, ikke?’

AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’

Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark

Afsløring: Brøndby i dialog om svensk stortalent

Fremtidig Superliga-træner?

Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel

Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’



LIVE

TransferLIVE: Kæmpe Barca-transfer – her er prisen

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’

Højbjerg vækker vrede i Marseille

Stig Tøfting revser AGF

Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træls melding om ny Superliga-transfer

Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde

Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark

Her er AGF’s vej i Europa

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku

Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’

FCK-stjerne regner med at blive i klubben

Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog

Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’

Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!

FC Midtjylland-boss: Han er altdominerende

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys

Marcus Rashford i stor kovending