Stort forsvarskoks kostede for Sønderjyske i nederlag

På et mål i overtiden sikrede FC Midtjylland sejr over SønderjyskE



SønderjyskE og FC Midtjylland skulle forsøge at følge op på en flot første runde i Superliga, der bød på sejre til begge mandskaber.

Midtjylland havde til dagens kamp ændret markant i startopstillingen, da ulvene spillede Champions League-kvalifikation i tirsdags og igen på tirsdag. Dette gav plads til flere unge spillere fra klubben akademi, herunder Mikkel Duelund, Jonas Gemmer og den blot 17-årige debutant Alexander Munksgaard.

I begyndelsen af kampen var det dog svært at se, at mange ændringer var foretaget hos Ulvene, der var mest på bolden i kampens indledning. Der gik dog ikke længe, før SønderjyskE satte sit præg på kampen.

Thomas Dalgaard stod for kampens første store chance, men Erik Sviatchenko reddede forsøget på stregen. Herefter fulgte et regulært stormløb mod FCM’s mål.

Sønderjydernes markante tryk på standardsituationerne satte konstant midtjyderne under pres, hvilket kastede flere store chancer af sig, hvor Johan Dahlin i FCM-målet i flere omgange reddede sine holdkammerater. Alligevel var det de forsvarende mestre fra Herning, der bragte sig i front, da Mikkel Duelund blev målscorer efter at have fået rettet sit frispark af i muren, hvilket efterlod Skender chanceløs i SønderjyskE-buret.

SønderjyskE fortsatte med at have overtaget i anden halvleg, hvilket hurtigt kastede en udligning af sig, da Johan Absalonsen flot flugtede Troels Kløves indlæg i kassen fra en svær vinkel.

FC Midtjylland sendte hurtigt tårnhøje Paul Onuachu på banen, hvilket skulle vise sig at være en god idé af træner Jess Thorup. Midtjylland fik en smule bedre styr på tingene, selvom sønderjyderne stadig var farlige på standardsituationer og indlæg i feltet.

Som det var set mange gange i sidste sæson, endte FCM i sidste ende med at trække det længste strå i en svær udekamp.

En lang bold blev sendt op mod de to angribere Morten Duncan og Paul Onuachu. Sidstnævnte flækkede bolden videre i dybden, hvorefter Pierre Kanstrup fejlvurderede situationen fuldstændigt, hvilket Morten Duncan udnyttede ved at prikke bolden ind i mål til stor jubel for de medrejsende FCM-fans.

De forsvarende mestre fortsætter altså hvor de slap og indtager igen Alka Superligaens førsteplads efter en sejr, hvor midtjyderne ellers var i store problemer undervejs mod et godt kæmpende SønderjyskE-mandskab.





LIVE: Brøndby ansætter ny chef




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Presset træner vil rotere mod FCM

Skal denne angriber nu til Superligaen?

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’