Stortalent droppede FCK for FCM

Mikel Gogorza nyder minutterne og opgaverne i FC Midtjylland, hvor teenageren har fået en uventet chance efter skader til flere af mesterholdets offensive profiler.



HERNING (Tipsbladet): Det var ikke Mikel Gogorza, vi på Tipsbladet brugte mest tid på, da FC Midtjyllands trup og handler blev endevendt i begyndelsen af september efter lukningen af sommer-transfervinduet.

Ja faktisk blev den dengang 17-årige offensivspiller nærmest ikke nævnt med et ord, selv om han har gjort en fin figur for FC Midtjylland i Youth League og på det danske U/19-landshold.

Det er måske ikke så mystisk endda, for FC Midtjylland har brugt på den dyre side af 250 millioner kroner på nye spillere i de tre seneste transfervinduer og havde en funklende, opsigtsvækkende offensiv i sommer med Adam Buksa, Jan Kuchta og en tilbagevendt Edward Chilufya som nye folk.

Men efter, at FC Midtjylland har været uheldige med skader på de offensive pladser og lige nu har Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir ude af drift sammen med langtidsskadede Cho Gue-sung, har Mikel Gogorza fået chancen, og det kastede blandt andet et første seniormål af sig mod Vejle.

– Han er jo et af vores egne talenter, så for os er det ikke overraskende, siger FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Han er kommet lidt mere i spil, end vi havde forventet, fordi vi har været udfordret af skader på forskellige positioner. Og han har gjort det rigtig noget. Inden Frankfurt-kampen synes vi, at vi kunne se tegningerne til noget, uden at han havde fået slutprodukt ud af sit spil. Men det er så virkelig kommet kommet mod især Frankfurt og Vejle, siger Thomasberg.

– Jeg har set en ung mand, der er trådt ind på den internationale scene og i Superligaen. For dem, der har fulgt ham i Youth League og U/19-ligaen er det ikke en overraskelse. Nu er kunsten at blive ved og udvikle sig, når modstanderne bliver mere opmærksomme på ham. Men jeg synes, at han giver alle modstandere problemer med sine driblefærdigheder og sin fart, siger FCM-cheftræneren.

Fed tid
Mikel Gogorza fyldte 18 år i slutningen af september, og han nyder ugerne i FC Midtjylland for fulde drag.

Teenageren smiler over hele ansigtet, da vi taler om udsigten til at spille på Estadio do Dragão torsdag aften, og han forsøger at få det hele med og lære så meget som muligt, mens han får mange minutter på førsteholdet.

– Det har været sindssygt fedt og lærerigt. Og det er gået meget stærkt. Fra ikke at spille så meget til at man pludselig skulle ind og bære noget vægt på holdet. Men jeg synes, det har været sindssygt at få det ansvar, hvor det nu har været op til mig at skabe noget. Pladsen har været åben, fordi der har været lidt skader, men man er jo også nødt til at tage det, man kan få, og få det bedste ud af det, siger Mikel Gogorza til Tipsbladet.

Læs også Adam Buksas vurdering af FCM’s tilgang til Porto-kampen

Offensivspilleren er klar over, at Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino med al sandsynlighed er tilbage i startopstillingen, når de er blevet klar efter deres skader efter nytår, men læringen af at træne med de spillere skal man ikke underkende, mener Mikel Gagorza.

– Det er to af de bedste spillere i Superligaen, vi har på vores kanter. Det er er selvfølgelig nederen, at man måske er bag dem, men på samme tid lærer jeg sindssygt meget af dem begge. De er så dygtige. En dag er de også for store til Superligaen, og så er det måske mig, der skal tage over. Det vil jeg være sindssygt klar på, siger Mikel Gogorza.

– Aral er en af mine rigtigt gode venner, og han lærer meget fra sig. Det er ikke så meget sådan, at vi er konkurrenter, vi er holdkammerater. Han vil mig det bedste, når jeg spiller, og jeg vil selvfølgelig også det samme, når han spiller, siger Mikel Gogorza.

Teenageren tager det spilletid, der kommer hans vej, og han glæder sig over, han tog springet og tog fra København til Heden for at spille fodbold i FC Midtjyllands ungdomsafdeling.

– Jeg spillede i FC København, da jeg var U/15-spiller. Men det var ikke så meget mig længere. Jeg havde det måske ikke alt for godt og havde brug for noget nyt. Så var der et tilbud herovre i Midtjylland, som var sindssygt indbydende og lød så fedt. Jeg trænede her første gang som U/15-spiller og gik på efterskolen (ISI), da jeg blev U/17-spiller. Så er det bare gået slag i slag derfra, og jeg vil sige, at det var et rigtig godt skifte, siger Mikel Gogorza.

Mikel Gogorza og holdkammeraterne jagter en overraskelse ude mod FC Porto i Europa League torsdag klokken 21.

FC Midtjylland kan glæde sig over, at en af de skadede profiler er tilbage på træningsbanen. Læs mere om det her.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Sønderjyske – OB

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Traditionsklub henter Stephen Odey

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

FC Fredericia – Silkeborg IF

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lamine Yamal med karrierens første

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Jubler over transfer: God dialog med FC København



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Vil gøre det onde ved Brøndby

‘Jeg hadede verden’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland