HERNING (Tipsbladet): Det var ikke Mikel Gogorza, vi på Tipsbladet brugte mest tid på, da FC Midtjyllands trup og handler blev endevendt i begyndelsen af september efter lukningen af sommer-transfervinduet.
Ja faktisk blev den dengang 17-årige offensivspiller nærmest ikke nævnt med et ord, selv om han har gjort en fin figur for FC Midtjylland i Youth League og på det danske U/19-landshold.
Det er måske ikke så mystisk endda, for FC Midtjylland har brugt på den dyre side af 250 millioner kroner på nye spillere i de tre seneste transfervinduer og havde en funklende, opsigtsvækkende offensiv i sommer med Adam Buksa, Jan Kuchta og en tilbagevendt Edward Chilufya som nye folk.

Men efter, at FC Midtjylland har været uheldige med skader på de offensive pladser og lige nu har Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir ude af drift sammen med langtidsskadede Cho Gue-sung, har Mikel Gogorza fået chancen, og det kastede blandt andet et første seniormål af sig mod Vejle.
– Han er jo et af vores egne talenter, så for os er det ikke overraskende, siger FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Han er kommet lidt mere i spil, end vi havde forventet, fordi vi har været udfordret af skader på forskellige positioner. Og han har gjort det rigtig noget. Inden Frankfurt-kampen synes vi, at vi kunne se tegningerne til noget, uden at han havde fået slutprodukt ud af sit spil. Men det er så virkelig kommet kommet mod især Frankfurt og Vejle, siger Thomasberg.
– Jeg har set en ung mand, der er trådt ind på den internationale scene og i Superligaen. For dem, der har fulgt ham i Youth League og U/19-ligaen er det ikke en overraskelse. Nu er kunsten at blive ved og udvikle sig, når modstanderne bliver mere opmærksomme på ham. Men jeg synes, at han giver alle modstandere problemer med sine driblefærdigheder og sin fart, siger FCM-cheftræneren.
Fed tid
Mikel Gogorza fyldte 18 år i slutningen af september, og han nyder ugerne i FC Midtjylland for fulde drag.
Teenageren smiler over hele ansigtet, da vi taler om udsigten til at spille på Estadio do Dragão torsdag aften, og han forsøger at få det hele med og lære så meget som muligt, mens han får mange minutter på førsteholdet.
– Det har været sindssygt fedt og lærerigt. Og det er gået meget stærkt. Fra ikke at spille så meget til at man pludselig skulle ind og bære noget vægt på holdet. Men jeg synes, det har været sindssygt at få det ansvar, hvor det nu har været op til mig at skabe noget. Pladsen har været åben, fordi der har været lidt skader, men man er jo også nødt til at tage det, man kan få, og få det bedste ud af det, siger Mikel Gogorza til Tipsbladet.
Læs også Adam Buksas vurdering af FCM’s tilgang til Porto-kampen
Offensivspilleren er klar over, at Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino med al sandsynlighed er tilbage i startopstillingen, når de er blevet klar efter deres skader efter nytår, men læringen af at træne med de spillere skal man ikke underkende, mener Mikel Gagorza.
– Det er to af de bedste spillere i Superligaen, vi har på vores kanter. Det er er selvfølgelig nederen, at man måske er bag dem, men på samme tid lærer jeg sindssygt meget af dem begge. De er så dygtige. En dag er de også for store til Superligaen, og så er det måske mig, der skal tage over. Det vil jeg være sindssygt klar på, siger Mikel Gogorza.
– Aral er en af mine rigtigt gode venner, og han lærer meget fra sig. Det er ikke så meget sådan, at vi er konkurrenter, vi er holdkammerater. Han vil mig det bedste, når jeg spiller, og jeg vil selvfølgelig også det samme, når han spiller, siger Mikel Gogorza.
Teenageren tager det spilletid, der kommer hans vej, og han glæder sig over, han tog springet og tog fra København til Heden for at spille fodbold i FC Midtjyllands ungdomsafdeling.
– Jeg spillede i FC København, da jeg var U/15-spiller. Men det var ikke så meget mig længere. Jeg havde det måske ikke alt for godt og havde brug for noget nyt. Så var der et tilbud herovre i Midtjylland, som var sindssygt indbydende og lød så fedt. Jeg trænede her første gang som U/15-spiller og gik på efterskolen (ISI), da jeg blev U/17-spiller. Så er det bare gået slag i slag derfra, og jeg vil sige, at det var et rigtig godt skifte, siger Mikel Gogorza.
Mikel Gogorza og holdkammeraterne jagter en overraskelse ude mod FC Porto i Europa League torsdag klokken 21.
FC Midtjylland kan glæde sig over, at en af de skadede profiler er tilbage på træningsbanen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Er han verdens bedste målmand?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER