Stortalent droppede FCK for FCM

Mikel Gogorza nyder minutterne og opgaverne i FC Midtjylland, hvor teenageren har fået en uventet chance efter skader til flere af mesterholdets offensive profiler.



HERNING (Tipsbladet): Det var ikke Mikel Gogorza, vi på Tipsbladet brugte mest tid på, da FC Midtjyllands trup og handler blev endevendt i begyndelsen af september efter lukningen af sommer-transfervinduet.

Ja faktisk blev den dengang 17-årige offensivspiller nærmest ikke nævnt med et ord, selv om han har gjort en fin figur for FC Midtjylland i Youth League og på det danske U/19-landshold.

Det er måske ikke så mystisk endda, for FC Midtjylland har brugt på den dyre side af 250 millioner kroner på nye spillere i de tre seneste transfervinduer og havde en funklende, opsigtsvækkende offensiv i sommer med Adam Buksa, Jan Kuchta og en tilbagevendt Edward Chilufya som nye folk.

Men efter, at FC Midtjylland har været uheldige med skader på de offensive pladser og lige nu har Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir ude af drift sammen med langtidsskadede Cho Gue-sung, har Mikel Gogorza fået chancen, og det kastede blandt andet et første seniormål af sig mod Vejle.

– Han er jo et af vores egne talenter, så for os er det ikke overraskende, siger FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Han er kommet lidt mere i spil, end vi havde forventet, fordi vi har været udfordret af skader på forskellige positioner. Og han har gjort det rigtig noget. Inden Frankfurt-kampen synes vi, at vi kunne se tegningerne til noget, uden at han havde fået slutprodukt ud af sit spil. Men det er så virkelig kommet kommet mod især Frankfurt og Vejle, siger Thomasberg.

– Jeg har set en ung mand, der er trådt ind på den internationale scene og i Superligaen. For dem, der har fulgt ham i Youth League og U/19-ligaen er det ikke en overraskelse. Nu er kunsten at blive ved og udvikle sig, når modstanderne bliver mere opmærksomme på ham. Men jeg synes, at han giver alle modstandere problemer med sine driblefærdigheder og sin fart, siger FCM-cheftræneren.

Fed tid
Mikel Gogorza fyldte 18 år i slutningen af september, og han nyder ugerne i FC Midtjylland for fulde drag.

Teenageren smiler over hele ansigtet, da vi taler om udsigten til at spille på Estadio do Dragão torsdag aften, og han forsøger at få det hele med og lære så meget som muligt, mens han får mange minutter på førsteholdet.

– Det har været sindssygt fedt og lærerigt. Og det er gået meget stærkt. Fra ikke at spille så meget til at man pludselig skulle ind og bære noget vægt på holdet. Men jeg synes, det har været sindssygt at få det ansvar, hvor det nu har været op til mig at skabe noget. Pladsen har været åben, fordi der har været lidt skader, men man er jo også nødt til at tage det, man kan få, og få det bedste ud af det, siger Mikel Gogorza til Tipsbladet.

Læs også Adam Buksas vurdering af FCM’s tilgang til Porto-kampen

Offensivspilleren er klar over, at Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino med al sandsynlighed er tilbage i startopstillingen, når de er blevet klar efter deres skader efter nytår, men læringen af at træne med de spillere skal man ikke underkende, mener Mikel Gagorza.

– Det er to af de bedste spillere i Superligaen, vi har på vores kanter. Det er er selvfølgelig nederen, at man måske er bag dem, men på samme tid lærer jeg sindssygt meget af dem begge. De er så dygtige. En dag er de også for store til Superligaen, og så er det måske mig, der skal tage over. Det vil jeg være sindssygt klar på, siger Mikel Gogorza.

– Aral er en af mine rigtigt gode venner, og han lærer meget fra sig. Det er ikke så meget sådan, at vi er konkurrenter, vi er holdkammerater. Han vil mig det bedste, når jeg spiller, og jeg vil selvfølgelig også det samme, når han spiller, siger Mikel Gogorza.

Teenageren tager det spilletid, der kommer hans vej, og han glæder sig over, han tog springet og tog fra København til Heden for at spille fodbold i FC Midtjyllands ungdomsafdeling.

– Jeg spillede i FC København, da jeg var U/15-spiller. Men det var ikke så meget mig længere. Jeg havde det måske ikke alt for godt og havde brug for noget nyt. Så var der et tilbud herovre i Midtjylland, som var sindssygt indbydende og lød så fedt. Jeg trænede her første gang som U/15-spiller og gik på efterskolen (ISI), da jeg blev U/17-spiller. Så er det bare gået slag i slag derfra, og jeg vil sige, at det var et rigtig godt skifte, siger Mikel Gogorza.

Mikel Gogorza og holdkammeraterne jagter en overraskelse ude mod FC Porto i Europa League torsdag klokken 21.

FC Midtjylland kan glæde sig over, at en af de skadede profiler er tilbage på træningsbanen. Læs mere om det her.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Kasper Hjulmand fyret