Stortalent droppede FCK for FCM

Mikel Gogorza nyder minutterne og opgaverne i FC Midtjylland, hvor teenageren har fået en uventet chance efter skader til flere af mesterholdets offensive profiler.



HERNING (Tipsbladet): Det var ikke Mikel Gogorza, vi på Tipsbladet brugte mest tid på, da FC Midtjyllands trup og handler blev endevendt i begyndelsen af september efter lukningen af sommer-transfervinduet.

Ja faktisk blev den dengang 17-årige offensivspiller nærmest ikke nævnt med et ord, selv om han har gjort en fin figur for FC Midtjylland i Youth League og på det danske U/19-landshold.

Det er måske ikke så mystisk endda, for FC Midtjylland har brugt på den dyre side af 250 millioner kroner på nye spillere i de tre seneste transfervinduer og havde en funklende, opsigtsvækkende offensiv i sommer med Adam Buksa, Jan Kuchta og en tilbagevendt Edward Chilufya som nye folk.

Men efter, at FC Midtjylland har været uheldige med skader på de offensive pladser og lige nu har Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir ude af drift sammen med langtidsskadede Cho Gue-sung, har Mikel Gogorza fået chancen, og det kastede blandt andet et første seniormål af sig mod Vejle.

– Han er jo et af vores egne talenter, så for os er det ikke overraskende, siger FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Han er kommet lidt mere i spil, end vi havde forventet, fordi vi har været udfordret af skader på forskellige positioner. Og han har gjort det rigtig noget. Inden Frankfurt-kampen synes vi, at vi kunne se tegningerne til noget, uden at han havde fået slutprodukt ud af sit spil. Men det er så virkelig kommet kommet mod især Frankfurt og Vejle, siger Thomasberg.

– Jeg har set en ung mand, der er trådt ind på den internationale scene og i Superligaen. For dem, der har fulgt ham i Youth League og U/19-ligaen er det ikke en overraskelse. Nu er kunsten at blive ved og udvikle sig, når modstanderne bliver mere opmærksomme på ham. Men jeg synes, at han giver alle modstandere problemer med sine driblefærdigheder og sin fart, siger FCM-cheftræneren.

Fed tid
Mikel Gogorza fyldte 18 år i slutningen af september, og han nyder ugerne i FC Midtjylland for fulde drag.

Teenageren smiler over hele ansigtet, da vi taler om udsigten til at spille på Estadio do Dragão torsdag aften, og han forsøger at få det hele med og lære så meget som muligt, mens han får mange minutter på førsteholdet.

– Det har været sindssygt fedt og lærerigt. Og det er gået meget stærkt. Fra ikke at spille så meget til at man pludselig skulle ind og bære noget vægt på holdet. Men jeg synes, det har været sindssygt at få det ansvar, hvor det nu har været op til mig at skabe noget. Pladsen har været åben, fordi der har været lidt skader, men man er jo også nødt til at tage det, man kan få, og få det bedste ud af det, siger Mikel Gogorza til Tipsbladet.

Læs også Adam Buksas vurdering af FCM’s tilgang til Porto-kampen

Offensivspilleren er klar over, at Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino med al sandsynlighed er tilbage i startopstillingen, når de er blevet klar efter deres skader efter nytår, men læringen af at træne med de spillere skal man ikke underkende, mener Mikel Gagorza.

– Det er to af de bedste spillere i Superligaen, vi har på vores kanter. Det er er selvfølgelig nederen, at man måske er bag dem, men på samme tid lærer jeg sindssygt meget af dem begge. De er så dygtige. En dag er de også for store til Superligaen, og så er det måske mig, der skal tage over. Det vil jeg være sindssygt klar på, siger Mikel Gogorza.

– Aral er en af mine rigtigt gode venner, og han lærer meget fra sig. Det er ikke så meget sådan, at vi er konkurrenter, vi er holdkammerater. Han vil mig det bedste, når jeg spiller, og jeg vil selvfølgelig også det samme, når han spiller, siger Mikel Gogorza.

Teenageren tager det spilletid, der kommer hans vej, og han glæder sig over, han tog springet og tog fra København til Heden for at spille fodbold i FC Midtjyllands ungdomsafdeling.

– Jeg spillede i FC København, da jeg var U/15-spiller. Men det var ikke så meget mig længere. Jeg havde det måske ikke alt for godt og havde brug for noget nyt. Så var der et tilbud herovre i Midtjylland, som var sindssygt indbydende og lød så fedt. Jeg trænede her første gang som U/15-spiller og gik på efterskolen (ISI), da jeg blev U/17-spiller. Så er det bare gået slag i slag derfra, og jeg vil sige, at det var et rigtig godt skifte, siger Mikel Gogorza.

Mikel Gogorza og holdkammeraterne jagter en overraskelse ude mod FC Porto i Europa League torsdag klokken 21.

FC Midtjylland kan glæde sig over, at en af de skadede profiler er tilbage på træningsbanen. Læs mere om det her.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Jens Stage med smuk scoring i målfest

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vil undgå Bendtner-stunt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Topscorer færdig

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bliver det Chido Obis store chance?

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

På blokken i danskerklub

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland