Som vi kunne fortælle på tipsbladet.dk torsdag, er SønderjyskE på vej mod en besynderlig situation, hvor holdet bliver trukket ud af Europa-playoff i Superligaen. Det fik sportschefen til at appellere til en ændring af reglerne, men det bliver ikke aktuelt nu og her, slår Divisionsforeningen fast over for TV2.
– Det er jo ikke noget, vi kunne drømme om at lave om på en eftermiddag, inden det muligvis opstår. Jeg ved godt, at det er tæt på, men indtil det ikke er det mere, så er det hypotetisk, og vi ændrer selvfølgelig ikke noget i sidste øjeblik i vores turneringsregler, så det vil vi godt afvise, siger turneringschef Peter Ebbesen.
Hvis SønderjyskE slutter på første- eller andenpladsen i pulje 1 i gruppespillet, giver det adgang til Europa League-playoff. Den endelige vinder derfra træder ind i første runde af Europa League-kvalifikationen i næste sæson.
Vinderen af pokalfinalen træder dog ind i tredje runde af kvalifikationen. Så hvis SønderjyskE vinder finalen mod AaB på onsdag, får holdet dén europæiske plads og bliver samtidig trukket ud af Superligaens Europa League-playoff.
I stedet får det hold, som SønderjyskE skulle have mødt, en frirunde.
Læs også:Finurlig situation: SønderjyskE kan blive pillet ud af Europa-kapløb
Europa League-playoff bliver dog også brugt til at afgøre placeringer fra syvende- til tiendepladsen. Bliver SønderjyskE trukket fra playoffspillet, mister holdet altså chancen for at spille sig til en syvendeplads.
I stedet slutter det på niende- eller tiendepladsen. Der er omkring en millioner kroner i forskel i tv-penge på at blive nummer syv og ti. Dertil kommer nogle ekstra bonusser for at vinde kampe og for at blive vist på tv.
Over en million
De potentielle ekstra indtægter er Hans Jørgen Haysen ked af at gå glip af, hvis det kommer så vidt. Især i denne sæson, hvor coronakrisen har gjort et stort indhug i alle klubbers økonomi.
– Det kommer til at være et syvcifret beløb. Hvor meget syvcifret det bliver, ved jeg ikke. Men om det var seks- eller måske endda femcifret, så har alt sin berettigelse. Ikke mindst i den her sæson, hvor vi alle jagter tab på forskellige indtægter. Det har uhyggeligt meget at sige, sagde sportschefen til tipsbladet.dk i går.
SønderjyskE har dog delvist sig selv at takke. Reglerne og strukturen er vedtaget i Divisionsforeningen, hvor alle klubberne er repræsenteret. Vilkårene har altså været kendt hele vejen igennem.
Læs også:SønderjyskE kritiserer uheldigt scenarie: Vil have det lavet om
Derudover er situationen i forhold til SønderjyskE’s placeringer og tv-penge særligt markant i denne sæson på grund af coronavirussen.
Den har nemlig forpurret de sædvanlige datoplaner. Normalt ville pokalfinalen ligge, så SønderjyskE eller andre ville blive trukket ud af Superligaen én runde senere og altså kun miste kampen om syvende- eller ottendepladsen.
Haysen medgiver da også, at ingen kunne have forudset coronavirussens konsekvenser, og at klubberne selv har vedtaget de regler, der dikterer udviklingen.
– Det, jeg appellerer til, er, at man får kigget på det fremover, siger han.
Problemet løser bliver løst til næste sæson. Da bliver Superligaen skåret ned til 12 hold, og de nederste seks bliver ikke delt op i to puljer, som skal spille Europa League-playoff. I stedet skal nummer syv møde et hold fra mesterskabsspillet om Danmarks sidste Europa League-plads.
Læs også:SønderjyskE kæmper for sin eksistens: Ligakamp er vigtigere end pokalfinalen
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Silkeborg IF
Læs også:Skal være dommer i pokalfinalen: Det er fantastisk
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
EKSKLUSIVT
