Hans Jørgen Haysen skulle lige tjekke efter, om det nu også kunne passe, men den var god nok. Hvis SønderjyskE vinder pokalfinalen, bliver holdet trukket ud af Europa League-playoff, såfremt det spiller sig i den position. Dermed mister det også muligheden for at slutte på syvendepladsen og modtage de ekstra tv-penge, det udløser.
Det scenarie kunne tipsbladet.dk beskrive tidligere torsdag. Og de udsigter imponerer ikke Haysen.
– Det ser vi på som et rigtig, rigtig uheldigt scenarie. Jeg kan godt se, at man ikke kan få to Europa League-pladser, men at man ikke får mulighed for at ende så højt i tabellen som muligt, det er godt nok en meget uheldig situation. Den håber jeg, der bliver kigget på, siger sportschefen til tipsbladet.dk.
Vi tager den lige helt fra begyndelsen:
Hvis SønderjyskE slutter på første- eller andenpladsen i pulje 1 i gruppespillet, giver det adgang til Europa League-playoff. Den endelige vinder derfra træder ind i første runde af Europa League-kvalifikationen i næste sæson.
Vinderen af pokalfinalen træder dog ind i tredje runde af kvalifikationen. Så hvis SønderjyskE vinder finalen mod AaB på onsdag, får holdet dén europæiske plads og bliver samtidig trukket ud af Superligaens Europa League-playoff.
Læs også:Finurlig situation: SønderjyskE kan blive pillet ud af Europa-kapløb
I stedet får det hold, som SønderjyskE skulle have mødt, en frirunde.
Europa League-playoff bliver dog også brugt til at afgøre placeringer fra syvende- til tiendepladsen. Bliver SønderjyskE trukket fra playoffspillet, mister holdet altså chancen for at spille sig til en syvendeplads.
I stedet slutter det på niende- eller tiendepladsen. Der er omkring en millioner kroner i forskel i tv-penge på at blive nummer syv og ti. Dertil kommer nogle ekstra bonusser for at vinde kampe og for at blive vist på tv.
Over en million kroner
De potentielle ekstra indtægter er Hans Jørgen Haysen ked af at gå glip af, hvis det kommer så vidt. Især i denne sæson, hvor coronakrisen har gjort et stort indhug i alle klubbers økonomi.
– Det kommer til at være et syvcifret beløb. Hvor meget syvcifret det bliver, ved jeg ikke. Men om det var seks- eller måske endda femcifret, så har alt sin berettigelse. Ikke mindst i den her sæson, hvor vi alle jagter tab på forskellige indtægter. Det har uhyggeligt meget at sige, lyder det fra Haysen.
SønderjyskE har dog delvist sig selv at takke. Reglerne og strukturen er vedtaget i Divisionsforeningen, hvor alle klubberne er repræsenteret. Vilkårene har altså været kendt hele vejen igennem.
Læs også:SønderjyskE siger farvel til to spillere
Derudover er situationen i forhold til SønderjyskE’s placeringer og tv-penge særligt markant i denne sæson på grund af coronavirussen.
Den har nemlig forpurret de sædvanlige datoplaner. Normalt ville pokalfinalen ligge, så SønderjyskE eller andre ville blive trukket ud af Superligaen én runde senere og altså kun miste kampen om syvende- eller ottendepladsen.
Haysen medgiver da også, at ingen kunne have forudset coronavirussens konsekvenser, og at klubberne selv har vedtaget de regler, der dikterer udviklingen.
– Det, jeg appellerer til, er, at man får kigget på det fremover, siger han.
Det tyder også på, at problemet løser bliver løst til næste sæson. Da bliver Superligaen skåret ned til 12 hold, og de nederste seks bliver ikke delt op i to puljer, som skal spille Europa League-playoff. I stedet skal nummer syv møde et hold fra mesterskabsspillet om Danmarks sidste Europa League-plads.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Silkeborg IF
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan FC København åbne mesterskabskampen?
Læs også:Lang karantæneliste: Ni mand er ude i den kommende runde
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
TOPNYHED
Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
NYHEDER
Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
NYHEDER
Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage
TOPNYHED
– Det er helt hjernedødt
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TOPNYHED
Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
På røven over dansk stjerne
TOPNYHED
Skidt nyt
‘Jeg forlader holdet’
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
DAGENS SPILFORSLAG
Vind eller forsvind i Toulouse
TOPNYHED
Ny stor fiasko!
NYHEDER
Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
Brøndby får bøde for konfetti
– Det er et kæmpe problem, FCK!
NYHEDER
Bekræfter transfer
INTERVIEW
