Superliga-klubber giver reserver chancen i pokalkamp

Både Horsens og AGF varsler rotation i startopstillingen frem mod onsdagens pokalkamp mellem de to hold.



To kampe på tre dage mod hinanden er realiteten for Horsens og AGF, der onsdag tørner sammen i pokalturnerings ottendedelsfinale.

Søndag spillede de to klubber nemlig i Superligaen mod hinanden, hvor det blev topholdet fra Aarhus, der i sidste ende trak det længste strå og vandt 2-1.

Blot tre dage senere mødes holdene så igen, når AGF søndag får Horsens på besøg. Det bliver en anderledes kamp for de to hold, der begge varsler rotation i startelleveren.

AGF-træner David Nielsen vil lige se sit holds fysiske tilstand efter søndagens kamp, men er ret sikker på, at der bliver spilletid til nogle af reserverne. Det er dog ikke ensbetydende med, at pokalturneringen nedprioriteres i AGF.

– Nu må vi lige se, hvordan alle har det, men der kommer helt sikkert skift på onsdag. Pokalturneringen og Superligaen har samme prioritet for os, fastslår han.

Læs også:Bedst og værst: Lindstrøm sendte Gartenmann efter en hotdog

Horsens fyrede tirsdag Jonas Dal som træner, og derfor bliver det ligesom søndag assistenttræner Mads Lyng, som kommer til at stå i spidsen for holdet på onsdag.

Han vil ligeledes give spilletid til nye spillere, men det er af en lidt anden årsag.

– Der vil helt klart være nogle andre af vores spillere, som får chancen på onsdag.

– Vi spiller for at vinde, men hvis jeg skal vælge, så vil jeg allerhelst have tre point på søndag mod Brøndby, og derfor skifter vi lidt, siger den 37-årige Horsens-vikar.

Den korte periode mellem de to kampe er David Nielsen godt tilfreds med, især grundet trænerskiftet i Horsens.

Læs også:Horsens-profil efter træner-fyring: Havde en meget bedre fornemmelse i dag

– Vi kunne jo se nu, hvad Horsens ville med den nye træner. Det var vigtigt for os. Vi havde kun set video med kampe under en anden træner, og nu er der en ny træner, så det var godt at se inden, mener AGF-træneren.

Han er dog sikker på, at pokalkampen nok skal blive svær, da det ifølge ham bliver et frirum for bundholdet fra Horsens.

– Det bliver en svær nok kamp i sig selv. Horsens kommer til Aarhus for at få revanche, og Horsens får lidt fri fra Superligaen, så vi skal være klar til at kæmpe, og det er vi også, lyder det fra Nielsen.

/ritzau/

Læs også:AGF kigger også mod udlandet efter ny sportschef
Læs også:AGF henter sen sejr i Horsens efter akrobatisk scoring
Læs også:Bedst og værst: Giftig Links og hollandsk superkasse sænkede Horsens






LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt