To kampe på tre dage mod hinanden er realiteten for Horsens og AGF, der onsdag tørner sammen i pokalturnerings ottendedelsfinale.
Søndag spillede de to klubber nemlig i Superligaen mod hinanden, hvor det blev topholdet fra Aarhus, der i sidste ende trak det længste strå og vandt 2-1.
Blot tre dage senere mødes holdene så igen, når AGF søndag får Horsens på besøg. Det bliver en anderledes kamp for de to hold, der begge varsler rotation i startelleveren.
AGF-træner David Nielsen vil lige se sit holds fysiske tilstand efter søndagens kamp, men er ret sikker på, at der bliver spilletid til nogle af reserverne. Det er dog ikke ensbetydende med, at pokalturneringen nedprioriteres i AGF.
– Nu må vi lige se, hvordan alle har det, men der kommer helt sikkert skift på onsdag. Pokalturneringen og Superligaen har samme prioritet for os, fastslår han.
Læs også:Bedst og værst: Lindstrøm sendte Gartenmann efter en hotdog
Horsens fyrede tirsdag Jonas Dal som træner, og derfor bliver det ligesom søndag assistenttræner Mads Lyng, som kommer til at stå i spidsen for holdet på onsdag.
Han vil ligeledes give spilletid til nye spillere, men det er af en lidt anden årsag.
– Der vil helt klart være nogle andre af vores spillere, som får chancen på onsdag.
– Vi spiller for at vinde, men hvis jeg skal vælge, så vil jeg allerhelst have tre point på søndag mod Brøndby, og derfor skifter vi lidt, siger den 37-årige Horsens-vikar.
Den korte periode mellem de to kampe er David Nielsen godt tilfreds med, især grundet trænerskiftet i Horsens.
Læs også:Horsens-profil efter træner-fyring: Havde en meget bedre fornemmelse i dag
– Vi kunne jo se nu, hvad Horsens ville med den nye træner. Det var vigtigt for os. Vi havde kun set video med kampe under en anden træner, og nu er der en ny træner, så det var godt at se inden, mener AGF-træneren.
Han er dog sikker på, at pokalkampen nok skal blive svær, da det ifølge ham bliver et frirum for bundholdet fra Horsens.
– Det bliver en svær nok kamp i sig selv. Horsens kommer til Aarhus for at få revanche, og Horsens får lidt fri fra Superligaen, så vi skal være klar til at kæmpe, og det er vi også, lyder det fra Nielsen.
/ritzau/
Læs også:AGF kigger også mod udlandet efter ny sportschef
Læs også:AGF henter sen sejr i Horsens efter akrobatisk scoring
Læs også:Bedst og værst: Giftig Links og hollandsk superkasse sænkede Horsens
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
LIVE
VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
