VIBORG (Tipsbladet): Hvis en del af jer, der læser med her, ikke kan finde Kap Verde på et verdenskort, er det nok et af de tilfælde, hvor man ikke kan bebrejde geografilærerne så meget.
For Kap Verde ud over Afrikas vestkyst er et af de lande, de færreste uden dybt fodbold-engagement eller en hang til charterferier uden for højsæsonen kender.
En af dem, der har rødder i det portugisisktalende ørige med 600.000 indbyggere er Viborgs Serginho.
Han er som mange af sine landsholdskammerater pære-portugisisk, opvokset i Portugals hovedstad Lissabon men med en familie, der stammer fra den tidligere koloni.
Kap Verde har markeret sig de seneste år efter at have tilbragt det meste af fodboldens historie nær absolutte miniputter som San Marino og diverse caribiske små-øer, og derfor er der faktisk ekstra meget på højkant for landsholdet, hvor Serginho er inde i billedet.
– Jeg spillede kun i fem minutter eller noget i den stil i efteråret, men det var fedt at være med på landsholdet, det er jo nok en drøm for alle fodboldspillere, siger Serginho til Tipsbladet.

Som tidligere ungdomsspiller i Benfica var Portugals ungdomslandshold i mange år det naturlige fikspunkt for den nuværende Viborg-spiller, men muligheden for A-landskampe og en VM-slutrunde for et land, der ligger Serginho og familien nært, var for god en mulighed at sige nej til.
– Jeg synes, vi har fået et meget bedre hold. Vi er blevet virkelig gode, og vi er blevet et landshold, mange taler om, ikke mindst efter landsholdet klarede sig godt til AFCON, siger Serginho, der skiftede til Viborg sidste sommer fra klubben Estoril, der ligger ud til kysten umiddelbart uden for Lissabons forstæder.

Serginho i kamp for Oliveirense i næstbedste række i Portugal i februar 2023. Det var her, den offensive midtbanespiller fik sit gennembrud i seniorfodbold.
Kap Verde gik i januar videre fra gruppespillet ved de afrikanske mesterskaber AFCON i Elfenbenskysten på en overraskende og meget flot førsteplads foran stormagterne og de mangefoldige vindere af turneringen Egypten og Ghana, og det var nærmest en skuffelse, da man i kvartfinalen tabte efter straffesparkskonkurrence til Sydafrika.
Til VM-slutrunden i 2026, der spilles i USA, Mexico og Canada, går Afrika fra fem til ni pladser plus en playoff-plads, og Serginho håber så meget, hans andet hjemland kommer med, selv om tømmermændene derhjemme for fansene kan blive tunge undervejs i turneringen.
– Det ville være så vildt at komme til VM i USA. Jeg er nærmest bange for, at øerne synker ned i havet, for der ville blive så mange helt vilde fester i landet. Det ville være første gang, landet kom til VM, og der er så stor opbakning til landsholdet.
– Jeg synes virkelig, at vi har kvaliteten til at komme med. Der er erfarne spillere, der har prøvet meget, der er unge spillere på vej, jeg synes, det ser godt ud, siger Serginho.
Læs også Tipsbladets store interview med Serginho om karrieren, skiftet til Danmark og drømmene. Det interview finder du lige her.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Deler nyt om fremtiden
Mexico kommer med markant melding om VM
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
‘Tottenham er i overhængende fare’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Nu svarer David Nielsen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER