VIBORG (Tipsbladet): Hvis en del af jer, der læser med her, ikke kan finde Kap Verde på et verdenskort, er det nok et af de tilfælde, hvor man ikke kan bebrejde geografilærerne så meget.
For Kap Verde ud over Afrikas vestkyst er et af de lande, de færreste uden dybt fodbold-engagement eller en hang til charterferier uden for højsæsonen kender.
En af dem, der har rødder i det portugisisktalende ørige med 600.000 indbyggere er Viborgs Serginho.
Han er som mange af sine landsholdskammerater pære-portugisisk, opvokset i Portugals hovedstad Lissabon men med en familie, der stammer fra den tidligere koloni.
Kap Verde har markeret sig de seneste år efter at have tilbragt det meste af fodboldens historie nær absolutte miniputter som San Marino og diverse caribiske små-øer, og derfor er der faktisk ekstra meget på højkant for landsholdet, hvor Serginho er inde i billedet.
– Jeg spillede kun i fem minutter eller noget i den stil i efteråret, men det var fedt at være med på landsholdet, det er jo nok en drøm for alle fodboldspillere, siger Serginho til Tipsbladet.
Som tidligere ungdomsspiller i Benfica var Portugals ungdomslandshold i mange år det naturlige fikspunkt for den nuværende Viborg-spiller, men muligheden for A-landskampe og en VM-slutrunde for et land, der ligger Serginho og familien nært, var for god en mulighed at sige nej til.
– Jeg synes, vi har fået et meget bedre hold. Vi er blevet virkelig gode, og vi er blevet et landshold, mange taler om, ikke mindst efter landsholdet klarede sig godt til AFCON, siger Serginho, der skiftede til Viborg sidste sommer fra klubben Estoril, der ligger ud til kysten umiddelbart uden for Lissabons forstæder.
Serginho i kamp for Oliveirense i næstbedste række i Portugal i februar 2023. Det var her, den offensive midtbanespiller fik sit gennembrud i seniorfodbold.
Kap Verde gik i januar videre fra gruppespillet ved de afrikanske mesterskaber AFCON i Elfenbenskysten på en overraskende og meget flot førsteplads foran stormagterne og de mangefoldige vindere af turneringen Egypten og Ghana, og det var nærmest en skuffelse, da man i kvartfinalen tabte efter straffesparkskonkurrence til Sydafrika.
Til VM-slutrunden i 2026, der spilles i USA, Mexico og Canada, går Afrika fra fem til ni pladser plus en playoff-plads, og Serginho håber så meget, hans andet hjemland kommer med, selv om tømmermændene derhjemme for fansene kan blive tunge undervejs i turneringen.
– Det ville være så vildt at komme til VM i USA. Jeg er nærmest bange for, at øerne synker ned i havet, for der ville blive så mange helt vilde fester i landet. Det ville være første gang, landet kom til VM, og der er så stor opbakning til landsholdet.
– Jeg synes virkelig, at vi har kvaliteten til at komme med. Der er erfarne spillere, der har prøvet meget, der er unge spillere på vej, jeg synes, det ser godt ud, siger Serginho.
Læs også Tipsbladets store interview med Serginho om karrieren, skiftet til Danmark og drømmene. Det interview finder du lige her.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

De henter Christian Gytkjær

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

På vej til Superligaen?

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Arsenal køber Christian Nørgaard

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Bekræfter interesse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby