Superliga-spørgsmål: Er der uro i Lyngby?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Endnu en Superliga-runde står for døren, og igen er der kampe på programmet fredag, lørdag, søndag og mandag. Det hele sparkes i gang fredag aften i Nørreskoven, hvor Randers FC gæster Vejle Boldklub.

Superligaen byder før syvende runde på tre hold, som er á point helt i toppen. Det er Vejle Boldklub, SønderjyskE og FC Midtjylland. 

Tipsbladet.dk ser som altid nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende spillerunde.

Kan Vejles offensiv stå distancen?

Ovennævnte spørgsmål er især relevant set over hele den resterende del af efteråret, men det er også aktuelt mod Randers FC.

I en tid, hvor det meste kører på skinner for Vejle Boldklub, er offensiven cheftræner Constantin Gälcäs helt store hovedpine. Der er nemlig kun meget få tilbage til at besætte pladserne.

På sidstedagen af transfervinduet fik Kjartan Finnbogason ophævet sin kontrakt, så gik Luis Henrique i stykker, og i denne uge har vejlenserne været nødsaget til at tage Raphael Dwamena af banen på grund af hjerteproblemer.

Læs også:SønderjyskE vil låne bane af Serie 4-klub: Det er demotiverende

Vejle har stadig Wahid Faghir til at spille pladsen som spidsangriber, men han er kun 17 år og er derfor en spiller, VB også skal passe lidt på. Alternativerne til Faghir er bare nærmest ikke til stede.

Er der uro i Lyngby?

Ifølge BT og Ekstra Bladet er der uro på de indre linjer i Lyngby.

Sportschef Birger Jørgensen er taget på ferie, og ifølge aviserne er en del af forklaringen, at Birger Jørgensen og cheftræner Christian Nielsen er på kollisionskurs. 

Lyngby har fået en skidt start på sæsonen og er uden sejr, og hvis tingene også begynder at gå skævt udenfor kridtstregerne, kan for alvor blive bekymret på de kongeblås vegne.

Søndag skal Lyngby på en meget vanskelig opgave på udebane mod FC København. Her vil Christian Nielsen uden tvivl skulle svare på mange spørgsmål i optakten. 

Læs også:Lucas Andersen om Friis-stop: Jeg er chokeret

Hvor står AaB efter Jacob Friis’ exit?

Jacob Friis har valgt fodbolden fra og familien til, og han er dermed stoppet som cheftræner i AaB. En rigtig beslutning af den sympatiske nordjyde, der naturligvis prioriterer sin syge datter over alt andet.

Nu skal AaB til at indstille sig på en virkelighed uden Jacob Friis, og det hele starter søndag aften, hvor holdet spiller en meget svær kamp hjemme mod Brøndby.

Ansvaret hviler i første omgang på skuldrene af Peter Feher, der var assistent for Jacob Friis og nu er blevet forfremmet, mens sportschef Inge André Olsen overvejer det næste træk. 

Peter Feher har aldrig før været cheftræner i Superligaen, og han har ikke haft lang tid til at forberede sig på den virkelighed, han nu er blevet kastet ind i. Det er værd at have et øje på Feher og AaB søndag aften.

Læs også:Officielt Casper Sloth vender hjem til dansk fodbold
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC




LIVE

Superliga-LIVE: Hvor er Mikael Uhre?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Osula får stor rolle i Newcastle

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se de danske hold i Europa

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Dansk duo trækker overskrifter i Italien