Endnu en Superliga-runde står for døren, og igen er der kampe på programmet fredag, lørdag, søndag og mandag. Det hele sparkes i gang fredag aften i Nørreskoven, hvor Randers FC gæster Vejle Boldklub.
Superligaen byder før syvende runde på tre hold, som er á point helt i toppen. Det er Vejle Boldklub, SønderjyskE og FC Midtjylland.
Tipsbladet.dk ser som altid nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende spillerunde.
Kan Vejles offensiv stå distancen?
Ovennævnte spørgsmål er især relevant set over hele den resterende del af efteråret, men det er også aktuelt mod Randers FC.
I en tid, hvor det meste kører på skinner for Vejle Boldklub, er offensiven cheftræner Constantin Gälcäs helt store hovedpine. Der er nemlig kun meget få tilbage til at besætte pladserne.
På sidstedagen af transfervinduet fik Kjartan Finnbogason ophævet sin kontrakt, så gik Luis Henrique i stykker, og i denne uge har vejlenserne været nødsaget til at tage Raphael Dwamena af banen på grund af hjerteproblemer.
Læs også:SønderjyskE vil låne bane af Serie 4-klub: Det er demotiverende
Vejle har stadig Wahid Faghir til at spille pladsen som spidsangriber, men han er kun 17 år og er derfor en spiller, VB også skal passe lidt på. Alternativerne til Faghir er bare nærmest ikke til stede.
Er der uro i Lyngby?
Ifølge BT og Ekstra Bladet er der uro på de indre linjer i Lyngby.
Sportschef Birger Jørgensen er taget på ferie, og ifølge aviserne er en del af forklaringen, at Birger Jørgensen og cheftræner Christian Nielsen er på kollisionskurs.
Lyngby har fået en skidt start på sæsonen og er uden sejr, og hvis tingene også begynder at gå skævt udenfor kridtstregerne, kan for alvor blive bekymret på de kongeblås vegne.
Søndag skal Lyngby på en meget vanskelig opgave på udebane mod FC København. Her vil Christian Nielsen uden tvivl skulle svare på mange spørgsmål i optakten.
Læs også:Lucas Andersen om Friis-stop: Jeg er chokeret
Hvor står AaB efter Jacob Friis’ exit?
Jacob Friis har valgt fodbolden fra og familien til, og han er dermed stoppet som cheftræner i AaB. En rigtig beslutning af den sympatiske nordjyde, der naturligvis prioriterer sin syge datter over alt andet.
Nu skal AaB til at indstille sig på en virkelighed uden Jacob Friis, og det hele starter søndag aften, hvor holdet spiller en meget svær kamp hjemme mod Brøndby.
Ansvaret hviler i første omgang på skuldrene af Peter Feher, der var assistent for Jacob Friis og nu er blevet forfremmet, mens sportschef Inge André Olsen overvejer det næste træk.
Peter Feher har aldrig før været cheftræner i Superligaen, og han har ikke haft lang tid til at forberede sig på den virkelighed, han nu er blevet kastet ind i. Det er værd at have et øje på Feher og AaB søndag aften.
Læs også:Officielt Casper Sloth vender hjem til dansk fodbold
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
MEDIE
FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
Martin Spelmann stopper – det skal han nu
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
