Superliga-spørgsmål: Er der uro i Lyngby?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Endnu en Superliga-runde står for døren, og igen er der kampe på programmet fredag, lørdag, søndag og mandag. Det hele sparkes i gang fredag aften i Nørreskoven, hvor Randers FC gæster Vejle Boldklub.

Superligaen byder før syvende runde på tre hold, som er á point helt i toppen. Det er Vejle Boldklub, SønderjyskE og FC Midtjylland. 

Tipsbladet.dk ser som altid nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende spillerunde.

Kan Vejles offensiv stå distancen?

Ovennævnte spørgsmål er især relevant set over hele den resterende del af efteråret, men det er også aktuelt mod Randers FC.

I en tid, hvor det meste kører på skinner for Vejle Boldklub, er offensiven cheftræner Constantin Gälcäs helt store hovedpine. Der er nemlig kun meget få tilbage til at besætte pladserne.

På sidstedagen af transfervinduet fik Kjartan Finnbogason ophævet sin kontrakt, så gik Luis Henrique i stykker, og i denne uge har vejlenserne været nødsaget til at tage Raphael Dwamena af banen på grund af hjerteproblemer.

Læs også:SønderjyskE vil låne bane af Serie 4-klub: Det er demotiverende

Vejle har stadig Wahid Faghir til at spille pladsen som spidsangriber, men han er kun 17 år og er derfor en spiller, VB også skal passe lidt på. Alternativerne til Faghir er bare nærmest ikke til stede.

Er der uro i Lyngby?

Ifølge BT og Ekstra Bladet er der uro på de indre linjer i Lyngby.

Sportschef Birger Jørgensen er taget på ferie, og ifølge aviserne er en del af forklaringen, at Birger Jørgensen og cheftræner Christian Nielsen er på kollisionskurs. 

Lyngby har fået en skidt start på sæsonen og er uden sejr, og hvis tingene også begynder at gå skævt udenfor kridtstregerne, kan for alvor blive bekymret på de kongeblås vegne.

Søndag skal Lyngby på en meget vanskelig opgave på udebane mod FC København. Her vil Christian Nielsen uden tvivl skulle svare på mange spørgsmål i optakten. 

Læs også:Lucas Andersen om Friis-stop: Jeg er chokeret

Hvor står AaB efter Jacob Friis’ exit?

Jacob Friis har valgt fodbolden fra og familien til, og han er dermed stoppet som cheftræner i AaB. En rigtig beslutning af den sympatiske nordjyde, der naturligvis prioriterer sin syge datter over alt andet.

Nu skal AaB til at indstille sig på en virkelighed uden Jacob Friis, og det hele starter søndag aften, hvor holdet spiller en meget svær kamp hjemme mod Brøndby.

Ansvaret hviler i første omgang på skuldrene af Peter Feher, der var assistent for Jacob Friis og nu er blevet forfremmet, mens sportschef Inge André Olsen overvejer det næste træk. 

Peter Feher har aldrig før været cheftræner i Superligaen, og han har ikke haft lang tid til at forberede sig på den virkelighed, han nu er blevet kastet ind i. Det er værd at have et øje på Feher og AaB søndag aften.

Læs også:Officielt Casper Sloth vender hjem til dansk fodbold
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC




Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

– Cooper skyder på Schmedes

Angriber er færdig i Randers FC

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

To trænere færdige i Superliga-klub

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Går i kødet på Rasmus Højlund

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

OB – Silkeborg IF

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

– Har du snakket med din mor?

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Et slag fra førstepladsen

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League