Mikael Uhre var offside, da han gjorde det til 2-0 til Brøndby mandag aften mod Lyngby. Angriberen så ud til at være marginalt på den forkerte side af forsvarslinjen, og det bekræftes nu i VAR-hjørnet på Superligaens hjemmeside.
Men det var ikke, fordi VAR missede den mulige offsidekendelse, at målet mandag aften fik lov at stå, det var derimod, fordi man fra Superligaens side er blevet enige om, at en omstødelse af en kendelse via VAR skal være klar og tydelig, når det kommer til offside-situationer.
Læs også:BIF-træners kontrakt løber ud til sommer: Vi skal have en snak
Ifølge skrivelsen på Superligaens hjemmeside var Mikael Uhre offside med 28 millimeter. Flaget blev ikke hævet, og målet fik altså lov at stå efter VAR-gennemsyn.
– Vi kan konstatere, at der foregår en del debat om gårsdagens 2-0 scoring til Brøndby. Denne debat er bl.a. opstået, da TV desværre sætter en forkert placeret streg/linje på deres livetransmission. Dette har fået flere til at tvivle på dommernes afgørelse, som efterfølgende blev bakket op af VAR. Derfor har vi valgt at offentliggøre billedet fra VAR med den korrekte streg. Og ja, det viser at Uhre er offside med 28 millimeter. Men det er besluttet, i fællesskab med klubberne, at der kun skal laves en intervention (omstødelse af dommerens kendelse), hvis det er en clear & obvious/klar & åbenlys fejl, da vi i Danmark ikke ønsker Premier League-tilstande, skriver Superligaen på hjemmesiden.

Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Randers FC
28 millimeter har altså ikke været nok til at omstøde kendelsen, og det betyder, at havde linjedommeren hævet flaget efter scoringen, havde man holdt fast i offsidekendelsen, da man altså leder efter en klar og åbenlys fejl begået af linjedommeren.
Herunder kan du se VAR-teamets billede fra opgøret, hvor man altså har vurderet, at det ikke var en klar og tydelig fejl fra linjedommeren. Selv om Uhre altså reelt var offside.
Også i Holland opererer man med “clear and obvious”-situationer. I England er der ingen marginalgrænse – her går de ned til mindste detalje for at finde ud af, om der var offside eller ej.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november
Læs også:FC Midtjylland kæmper for at undgå tangering af negativ CL-rekord
Læs også:AC Horsens tager afsked med midtbanespiller
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Klar til at gå shopamok
INTERVIEW
