Tipsbladet kan fredag afsløre, at Superliga-klubberne får mindst 95 millioner kroner ekstra til fordeling mellem sig i tv-penge fra sommeren 2012.
Klubberne går fra at fordele cirka 175 millioner kroner til at fordele omtrent 270 millioner kroner mellem sig i tv-penge i næste sæson, og pengene fordeles sådan, at der er store belønninger for de hold, der vinder mange kampe og slutter højt i tabellen.
Læs også: Fans raser i fællesskab
Sidste gang Superliga-klubberne indgik en ny tv-aftale i 2007 (for perioden 2009 til 2012), accelererede spillerlønningerne, mens der også blev handlet stort ind i transfervinduerne i 2007 og 2008, hvor der samtidig var højkonjukturer på de europæiske transfermarkeder.
Siden har de danske Superliga-klubber generelt haft særdeles svært ved at få balance i deres regnskaber, og spørgsmålet er, om klubberne igen lader sig friste til at handle stærke spillere, når der fra næste sæson altså er 95 millioner kroner ekstra at hente i tv-penge.
– Det vil være en naturlig fristelse at bruge nogle flere penge, men det kan også være, at de økonomiske realiteter sidder i baghovedet på klubberne, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.
– Man kan håbe, at de bruger pengene til at betale af på deres gæld. Men jeg vil gerne se det, før jeg tror på det, siger Rasmus Storm.
Klubberne: Vi holder igen
Siden Superliga-klubberne og tv-stationerne indgik den nye tv-aftale i midten af september har Superliga-lederne ikke ligefrem talt højt om, at de fra næste sæson får en masse ekstra tv-midler.
Med Brøndby IF, AaB, AGF og flere andre klubber på økonomiske slankekure regner de klubledere, Tipsbladet har talt med, ikke med, at udsigten til ekstra tv-midler får deres klubberne – eller konkurrenterne – til at handle ekstra ind til sommer.
– Klublederne skal vise, at vi kan bruge pengene til at skabe balance frem for på et lønkapløb, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen.
– Vi er ikke til at lokke, selv hvis vi skulle få en upside ud af den nye tv-aftale. Vi brænder ikke pengene af på spillere, siger Brøndby IF’s administrerende direktør Jan Lockhart.
Du kan læse meget mere om den nye tv-aftale i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi blandt andet løfter sløret for, hvordan Superliga-klubberne fordeler tv-pengene imellem sig. Du kan finde historien fra tidligt fredag morgen i eller via
Tjek også yderligere reaktioner på Tipsbladets eksklusive tv-penge historie og tipsbladet.dk’s øvrige nyheder i Tipsbladets Nyheds-app,
Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT‘.
LIVE
LIVE: Topspiller færdig
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER