Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Nu reagerer Thomas Gravesen på landsholdets missede VM.



Det kommer velsagtens som verdens mindste overraskelse, at Thomas Gravesen er skuffet over Danmarks præstation tirsdag aften, hvor Brian Riemers mandskab tabte i Tjekkiet og dermed misser VM-slutrunden til sommer.  

Men skuffet, ja, det er landsholdslegenden om ikke andet. Dybt, dybt skuffet.

Det gør Gravesen klart over for Viaplay Sport News.

Og det er særligt én person, som skuffer. Ifølge Thomas Gravesen står landstræner Brian Riemer nemlig alene som fadder til den danske fiasko. Viaplay-eksperten peger på, at den danske trup er spækket med profiler fra verdens bedste ligaer, og kommer så med sin kritik af landstræneren: 

– Det, der er problemet, er, at der står en træner, der ikke kan finde ud af det! Vi står med en træner, der har et spillermateriale, som ikke har været bedre i meget, meget lang tid, og det kan han slet, slet ikke administrere, for han er simpelthen ikke dygtig nok. 

– Han har slet ikke den erfaring, der skal til. Én ting er at være hjælpetræner og have været cheftræner i Anderlecht i så kort tid… Det er simpelthen bare ikke nok til at være landstræner. Det kommer i lys lue, når Brian Riemer står på trænerlinjen. Der er ingenting! Der kommer ingenting, siger Gravesen til Viaplay Sport News. 

Du kan se hele klippet med Thomas Gravesen i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Peter Møller har forsvaret erfaring

Tidligere har Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, forsvaret landstrænerens erfaring.

– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.

– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xabi Alonso var på Real Sociedads B-hold, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.

– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg, sagde Peter Møller om ansættelsen i 2024.

Ovenpå tirsdagens skuffelse fredede DBU-bossen også Brian Riemer.





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweiz – Colombia

Stor nedtur for Superliga-komet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’