Superligaens bedste? ‘Kan han nok ikke håndtere’

Tobias Bech fortæller i et interview med Tipsbladet om succesen i AGF, og han giver også Mads Emil Madsen stor ros med på vejen. Derudover har Bech en ambition om at komme til udlandet igen på sigt.



Det summer af fodboldfeber i Aarhus. 

AGF er nemlig rigtig godt kørende i Superligaen, og flere AGF-profiler har vist klasse i den nye sæson. 

En af dem er Tobias Bech, der har taget AGF med storm, og AGF-profilen nyder tilværelsen i øjeblikket.

– Det er fedt, at det endelig kører lidt bedre. Jeg synes, at vi spiller godt, og der er god stemning. Det er sgu klasse for tiden.

– Jeg er selvfølgelig glad for, at det går godt for mig personligt, men det vigtigste er holdet.

Kan du mærke, at der er en anden fodboldstemning i Aarhus nu?

– Folk snakker om det, og det er meget naturligt, når det er en by, der går op i det. Vi er bare i klubben og derhjemme. Man kan dog godt mærke, at folk går lidt mere op i det nu, men det gør de altid.

– Jeg synes, at det er godt og fint. Jeg er glad for at være i AGF, og vi spiller godt. Alt er godt, siger Tobias Bech i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Virkelig vigtig for os
En anden toneangivende profil hos AGF er Mads Emil Madsen, der har styret AGF-midtbanen med fire mål i syv kampe, og det har Tobias Bech også bemærket.

– Mads har gjort det godt. Det kommer ikke som en overraskelse. Han har altid været god i træning, men jeg ved ikke, hvor meget ros han kan håndtere.

Er han Superligaens bedste lige nu?

– Det ved jeg ikke. Der er mange gode. Det er svært for mig at sige, men jeg synes, at Mads er virkelig god, og han er virkelig vigtig for os. Det kan han nok ikke håndtere, hvis jeg siger, så det må jeg holde mig ude af, siger Tobias Bech med et smil.

På det personlige plan har 22-årige Bech også store tanker, og opholdet i tyske Ingolstadt har givet ham blod på tanden i forhold til at komme på et nyt udlandseventyr.

– Jeg har selvfølgelig ambitioner om at skulle til udlandet igen, når AGF kan sælge mig. Lige nu har jeg ambitioner om at gøre det så godt som hold og være så afgørende som muligt. Nu må vi se. Jeg har ikke fokus på andet end AGF. Jeg er mega-glad for, hvor jeg er nu.

Hvad gav det dig at være i udlandet?

– Man fandt ud af, at man godt kunne bo i udlandet. Det gør det nemmere, hvis man skal afsted en anden gang. Jeg vil selvfølgelig gerne afsted på en højere hylde, hvis jeg skal det. Lige nu tænker jeg slet ikke i de baner. Jeg tænker på AGF og gøre det så godt som muligt.

Men du har ikke travlt?

– Jeg har lært, at man alligevel ikke kan styre det hele. Jeg nyder, hvor jeg er at bo i en fed by og spille på et godt hold. Man skal huske på, at man skal være glad, hvor man er, siger Tobias Bech til Tipsbladet. 

Bech kom til AGF fra Ingolstadt i sommeren 2023.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Premier League-klub går all-in

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Aston Villa – Nottingham Forest