Superligaens bedste? ‘Kan han nok ikke håndtere’

Tobias Bech fortæller i et interview med Tipsbladet om succesen i AGF, og han giver også Mads Emil Madsen stor ros med på vejen. Derudover har Bech en ambition om at komme til udlandet igen på sigt.



Det summer af fodboldfeber i Aarhus. 

AGF er nemlig rigtig godt kørende i Superligaen, og flere AGF-profiler har vist klasse i den nye sæson. 

En af dem er Tobias Bech, der har taget AGF med storm, og AGF-profilen nyder tilværelsen i øjeblikket.

– Det er fedt, at det endelig kører lidt bedre. Jeg synes, at vi spiller godt, og der er god stemning. Det er sgu klasse for tiden.

– Jeg er selvfølgelig glad for, at det går godt for mig personligt, men det vigtigste er holdet.

Kan du mærke, at der er en anden fodboldstemning i Aarhus nu?

– Folk snakker om det, og det er meget naturligt, når det er en by, der går op i det. Vi er bare i klubben og derhjemme. Man kan dog godt mærke, at folk går lidt mere op i det nu, men det gør de altid.

– Jeg synes, at det er godt og fint. Jeg er glad for at være i AGF, og vi spiller godt. Alt er godt, siger Tobias Bech i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Virkelig vigtig for os
En anden toneangivende profil hos AGF er Mads Emil Madsen, der har styret AGF-midtbanen med fire mål i syv kampe, og det har Tobias Bech også bemærket.

– Mads har gjort det godt. Det kommer ikke som en overraskelse. Han har altid været god i træning, men jeg ved ikke, hvor meget ros han kan håndtere.

Er han Superligaens bedste lige nu?

– Det ved jeg ikke. Der er mange gode. Det er svært for mig at sige, men jeg synes, at Mads er virkelig god, og han er virkelig vigtig for os. Det kan han nok ikke håndtere, hvis jeg siger, så det må jeg holde mig ude af, siger Tobias Bech med et smil.

På det personlige plan har 22-årige Bech også store tanker, og opholdet i tyske Ingolstadt har givet ham blod på tanden i forhold til at komme på et nyt udlandseventyr.

– Jeg har selvfølgelig ambitioner om at skulle til udlandet igen, når AGF kan sælge mig. Lige nu har jeg ambitioner om at gøre det så godt som hold og være så afgørende som muligt. Nu må vi se. Jeg har ikke fokus på andet end AGF. Jeg er mega-glad for, hvor jeg er nu.

Hvad gav det dig at være i udlandet?

– Man fandt ud af, at man godt kunne bo i udlandet. Det gør det nemmere, hvis man skal afsted en anden gang. Jeg vil selvfølgelig gerne afsted på en højere hylde, hvis jeg skal det. Lige nu tænker jeg slet ikke i de baner. Jeg tænker på AGF og gøre det så godt som muligt.

Men du har ikke travlt?

– Jeg har lært, at man alligevel ikke kan styre det hele. Jeg nyder, hvor jeg er at bo i en fed by og spille på et godt hold. Man skal huske på, at man skal være glad, hvor man er, siger Tobias Bech til Tipsbladet. 

Bech kom til AGF fra Ingolstadt i sommeren 2023.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’