Superligaens bedste? ‘Kan han nok ikke håndtere’

Tobias Bech fortæller i et interview med Tipsbladet om succesen i AGF, og han giver også Mads Emil Madsen stor ros med på vejen. Derudover har Bech en ambition om at komme til udlandet igen på sigt.



Det summer af fodboldfeber i Aarhus. 

AGF er nemlig rigtig godt kørende i Superligaen, og flere AGF-profiler har vist klasse i den nye sæson. 

En af dem er Tobias Bech, der har taget AGF med storm, og AGF-profilen nyder tilværelsen i øjeblikket.

– Det er fedt, at det endelig kører lidt bedre. Jeg synes, at vi spiller godt, og der er god stemning. Det er sgu klasse for tiden.

– Jeg er selvfølgelig glad for, at det går godt for mig personligt, men det vigtigste er holdet.

Kan du mærke, at der er en anden fodboldstemning i Aarhus nu?

– Folk snakker om det, og det er meget naturligt, når det er en by, der går op i det. Vi er bare i klubben og derhjemme. Man kan dog godt mærke, at folk går lidt mere op i det nu, men det gør de altid.

– Jeg synes, at det er godt og fint. Jeg er glad for at være i AGF, og vi spiller godt. Alt er godt, siger Tobias Bech i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Virkelig vigtig for os
En anden toneangivende profil hos AGF er Mads Emil Madsen, der har styret AGF-midtbanen med fire mål i syv kampe, og det har Tobias Bech også bemærket.

– Mads har gjort det godt. Det kommer ikke som en overraskelse. Han har altid været god i træning, men jeg ved ikke, hvor meget ros han kan håndtere.

Er han Superligaens bedste lige nu?

– Det ved jeg ikke. Der er mange gode. Det er svært for mig at sige, men jeg synes, at Mads er virkelig god, og han er virkelig vigtig for os. Det kan han nok ikke håndtere, hvis jeg siger, så det må jeg holde mig ude af, siger Tobias Bech med et smil.

På det personlige plan har 22-årige Bech også store tanker, og opholdet i tyske Ingolstadt har givet ham blod på tanden i forhold til at komme på et nyt udlandseventyr.

– Jeg har selvfølgelig ambitioner om at skulle til udlandet igen, når AGF kan sælge mig. Lige nu har jeg ambitioner om at gøre det så godt som hold og være så afgørende som muligt. Nu må vi se. Jeg har ikke fokus på andet end AGF. Jeg er mega-glad for, hvor jeg er nu.

Hvad gav det dig at være i udlandet?

– Man fandt ud af, at man godt kunne bo i udlandet. Det gør det nemmere, hvis man skal afsted en anden gang. Jeg vil selvfølgelig gerne afsted på en højere hylde, hvis jeg skal det. Lige nu tænker jeg slet ikke i de baner. Jeg tænker på AGF og gøre det så godt som muligt.

Men du har ikke travlt?

– Jeg har lært, at man alligevel ikke kan styre det hele. Jeg nyder, hvor jeg er at bo i en fed by og spille på et godt hold. Man skal huske på, at man skal være glad, hvor man er, siger Tobias Bech til Tipsbladet. 

Bech kom til AGF fra Ingolstadt i sommeren 2023.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen