FC Helsingør har i en lang årrække været fast inventar i 1. division takket være deres evne til at fostre talenter.
Det seneste skud på stammen er 18-årige Alexander Lyng. Følger du 1. division tæt, så kender du ham, men hvis ikke, så er det et navn, som du godt kan begynde at skrive dig bag ørerne.
Offensivspilleren har fået sit helt store gennembrud i denne sæson, hvor han fra sit udgangspunkt på højre kant har drevet gæk med rækkens forsvarsspillere.
Langsomt men sikkert har han tilspillet sig en nøglerolle i FC Helsingør, mens han også bryster sig af titlen som klubbens topscorer. Ja, det har været en god sæson for Alexander Lyng.
Det fortæller det unge stjerneskud til Tipsbladet.
– Jeg tror, jeg har fået en større rolle på grund af mine præstationer på banen. Jeg synes i hvert fald selv, at jeg har gjort det godt, hvor jeg har været en af de lidt mere kreative spillere, efter vi sagde farvel til nogle af vores stamspillere i de seneste transfervinduer.
– Jeg havde sat et sæsonmål om at lave ti mål. Det synes jeg selv, var et ret seriøst mål, da jeg ikke spillede så meget i sidste sæson. Det er gået ret godt, hvor jeg også er startet 20 ud af 25 kampe, og jeg er også en af de spillere fra årgang 2004, som har spillet allerflest seniorminutter.
Ni mål i NordicBet Ligaen krydret med to assister og en scoring i pokalturneringen er facit for den vævre kantspiller, der er i gang med at udleve sin drengedrøm i FC Helsingør.
– Jeg har altid spillet fodbold, siden jeg var 4-5 år gammel. Der er ingen i min familie, der har eller har haft med fodbold at gøre, så det er min egen drøm. Min far interesserede sig for basketball, men det har ændret sig, og nu følger min familie meget med i fodbold. De støtter mig, og synes det er rigtig fedt, at jeg trives på banen.
Selvom Alexander Lyng lige nu er en profil i NordicBet Ligaen, så rækker hans ambitioner langt ud over Danmarks grænser.
– Min drøm er helt klart at spille i en af de fem store ligaer. Hvis jeg kan komme til at spille fast sådan et sted og have succes, så vil jeg ikke klage, siger han til Tipsbladet, og slår fast, at drømmeklubben er Real Madrid.

Alexander Lyng (tv.) satte på sin 15-års fødselsdag sin sigantur på en kontrakt med FC Helsingør. (Foto: FC Helsingør)
Skal videre til sommer
Det er ikke kun Alexander Lyng selv, der har bemærket, at hans sæson har været god. Flere klubber fra både ind- og udland har allerede meldt deres ankomst.
– Jeg ved, at der var interesse fra udlandet og nogle Superliga-klubber i vinter. Der var noget interesse fra nogle midter/topklubber i Superligaen. Jeg vil også sige, at det var nogle fine henvendelser fra udlandet.
Lige nu fokuserer Alexander Lyng på at gøre sæsonen færdig, og derfra tager han en beslutning omkring fremtiden.
– Jeg føler mig klar til at komme afsted. Det er også planen mellem jeg og klubben, at jeg skal sælges på et tidspunkt. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, så hvis de gerne vil have nogle penge for mig, og jeg samtidig føler mig klar til at komme afsted, så tror jeg, vi er enige om, at hvis det rigtige tilbud kommer, så lytter de.
Hvilken klub eller liga Alexander Lyng tager til er for ham underordnet, da han har en klar prioritet, når det endelig valg omkring fremtiden skal træffes.
– Jeg har altid sagt, at jeg ikke går efter en bestemt klub. Jeg vil vælge den klub, som har den bedste plan for mig, og viser, at de virkelig gerne vil mig. Jeg fokuserer allermest på spilletid, fordi jeg ved, hvor vigtig spilletid er for en ung spiller. Det er klart, at min største prioritet er spilletid.
Alexander Lyng skal i weekenden en tur til Nørreskoven, hvor FC Helsingør brager sammen med oprykningsfavoritterne Vejle Boldklub. Her skal Alexander Lyng forsøge at skyde sig selv yderligere op af topscorerlisten, hvor han lige nu indtager femtepladsen.
Han er iøvrigt en del af det danske U19-landshold, hvor han har scoret et mål i otte kampe.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT