Svært dilemma i vente for FC København

FC København har hentet en håndfuld spillere, men ikke alle kan registreres til deres europæiske kampe.



FC København har haft et travlt transfervindue med hele seks tilgange, og det betyder nu, at der skal træffes nogle svære valg af cheftræner Jess Thorup, sportschef Peter Christiansen og kompagni.

Københavnerne kan nemlig ikke registrere alle deres seks nyindkøb samt Roony Bardghji til deres europæiske kampe i foråret.

Af UEFA-reglementet til Conference League fremgår det således, at:

“Til knockout-runderne kan en klub maksimalt registrere tre nye spillere til de resterende kampe i den aktuelle turnering. En sådan registrering skal være gennemført senest den 2. februar 2022 (klokken 24.00). Denne frist kan ikke forlænges.”

Og FCK får heller ikke lov til at registrere mere end tre spillere, selvom spillere som Jonas Wind og Ruben Gabrielsen, der var registreret i efteråret, har forladt klubben i januar. Det fastslog “PC” selv til et FCK INSIDE-arrangement i sidste uge.

Københavnerklubben må altså – ligesom alle andre klubber i turneringen – maksimalt registrere tre nye spillere.

Hvem er i spil?
De spillere, der i spil til at blive tilføjet til FC Københavns europæiske trup i denne omgang, er nyindkøbene Khouma Babacar, Denis Vavro, Paul Mukairu, Akinkunmi Amoo, Mamoudou Karamoko og Nicolai Jørgensen samt unge Roony Bardghji, der ikke var registreret i efteråret.

16-årige Roony Bardghji kan heller ikke registreres til den såkaldte B-liste, hvor mange unge spillere registreres. For at være i spil til det skal man have været tilknyttet en given klub i to år, og Roony Bardghji har blot været i FCK i halvandet år.

Fire af de syv nævnte spillere må derfor trække nitten og misse de europæiske kampe i foråret.

Så er spørgsmålet til en million, hvem det bliver. Grundet FC Københavns defensive kvaler med en skade til Marios Oikonomou og Ruben Gabrielsens exit, må man forvente, at Denis Vavro får en plads. 

Det er straks sværere at spå om, hvilke af de offensive spillere der får en plads. De skal i hvert fald registrere minimum en angriber, de både Wind, Wilczek og Højlund er væk, og så vil det være oplagt med en kantspiller også. 

Det er endnu uvist, hvem FC København skal møde i Conference League. Som følge af deres førsteplads i gruppespillet springer de nemlig den første knockoutrunde over og er direkte kvalificeret til ottendedelsfinalerne i turneringen. Der er lodtrækning til ottendedelsfinalerne i slutningen af februar.





– Kunne godt ende i noget værre ballade




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Verdensstjernes søn landet i København



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Vil undgå Bendtner-stunt

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Vi er pressede

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

‘Sur over Brøndby-transfer’

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul