SønderjyskE sikrede sig i sidste spillerunde overlevelse i Superligaen med en sejr over OB, og efter den kamp rettede cheftræner Glen Riddersholm kritik mod Lyngby Boldklub.
I løbet af slutspillet har nogle af Lyngby Boldklubs spillere således kritiseret SønderjyskE’s spillestil, og det fik Glen Riddersholm til at svare igen. Blandt andet sagde SønderjyskE-chefen at Lyngby ikke kunne true SønderjyskE, når der først kom fans på stadion, mens der kom for meget “skønromantisk pladder” fra Lyngby-lejren.
Det forholdt Lyngby Boldklubs cheftræner, Carit Falch, sig til inden søndagens kamp mellem De Kongeblå og AC Horsens.
– Jeg synes, det er for lavt niveau at debattere på. Det bliver jeg nødt til at sige. Jeg har respekt for Glen, jeg har kendt ham i mange år i trænerfaget, og jeg har også respekt for SønderjyskE. Jeg synes, vi skal have respekt for hinanden som kollegaer og respekt for de andre klubber og fans.
– Det må stå for hans (Glen Riddersholms, red.) egen regning. Jeg synes ikke, at debatten skal ned på det niveau. Jeg synes faktisk, at vi skal have debatten op på et højere niveau, og så skal vi snakke lidt om formatet i Superligaen, som skulle give mulighed for,at vi ikke får de her gladiatorkampe og den hårde retorik, men i stedet ser den gode fodbold, som vi vil se i Danmark, siger Carit Falch til TV3 Sport og fortsætter:
– Danske fodboldfans vil gerne have god fodbold og spillere, der kan noget på bolden. Det er det, jeg synes, vi skal snakke om i stedet for med gode baner og et format, der fremkalder god fodbold og gode spillere og talenter, der kan komme op og præstere. Det er en meget vigtigere debat.
Mens SønderjyskE er sikre på at overleve, er Lyngby Boldklub aktuelt under nedrykningsstregen, og de skal bruge en næsten mirakuløs slutspurt for at sikre overlevelse.
Efter Glen Riddersholms udtalelser i sidste uge langede en ekspert også ud efter SønderjyskE-træneren og anklagede ham for dårlig stil. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
