Tæt på FC København: Han er bedre end det

Rodrigo Huescas er på vej til FC København, og det er ikke alle steder i Mexico, man forstår det skifte.



FC København ventes snart – måske allerede i løbet af weekenden – at præsentere mexicanske Rodrigo Huescas som nyt medlem af løveflokken.

Mexicanske medier kunne først berette om handlen, der ifølge Tipsbladets oplysninger beløber sig til 14 millioner kroner. FCK satser på at indgå en fem-årig kontrakt med 20-årige Huescas.

Rodrigo Huescas kan blive den første mexicaner i Superligaens historie, og i højrebackens hjemland er der visse steder undren over valget af FC København og dermed den danske Superliga.

Én, der i særdeleshed undrer sig, er Armando Martinez, der er præsident for Pachuca, én af rivlaerne til Cruz Azul, som er klubben, Huescas forlader til fordel for FC København.

– Hvad angår Rodrigo vil jeg mene, at han kunne være taget til en bedre liga. Det mener jeg på baggrund af, hvad han har vist i Mexico. Men det kan vise sig at være et godt springbræt til en større liga, siger Martinez ifølge Record. 

Han påpeger, at det i det hele taget kan være vanskeligt for mexicanske klubber at sælge spillere til Europa. 

Rodrigo Huescas har tørnet ud for Cruz Azul hele sin karriere, og han er noteret for 85 førsteholdskampe. For en måned siden debuterede han for Mexicos landshold. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet