Yankuba Minteh har sygemeldt sig selv på ubestemt tid.
Det står klart, efter at den lynhurtige kant har været udsat for en hetz på sociale medier. Derudover blev han efter søndagens uafgjorte kamp mod Randers FC passet op af en gruppe mennesker, som opførte sig truende over for Minteh.
Hændelserne bliver mødt med foragt i OB's fanbase, hvor klubbens officielle fanklub "De Stribede" sammen med de andre fanklubber; Blok B, Ultras Odense, The Province Boys og Centro, har udsendt en fælles udmelding, hvor udtrykker deres foragt over for chikanen, lige de også gør det klart, at de ikke er bekendt med, hvilke personer der har chikaneret klubbens profil.
– Søndag eftermiddag måtte vi se langt efter Yankuba Minteh på banen, da han havde brudt de interne husregler for truppen i OB. Derfor valgte truppen og den sportslige ledelse at give ham en intern straf, der betød, at han ikke var med i søndagens kamp. Det har vi fuld forståelse for, og det er håndteret, som det bør håndteres. Internt.
– Derfor skulle man også mene, at det nu er overstået, men desværre må vi fans vente længere tid på at se Minteh på banen. Der er nemlig sket det, at nogle halvhjerner har sendt en bunke ubehagelige beskeder afsted til Minteh, hvorfor han nu er sygemeldt, som OB netop har meldt ud.
– Det er noget, som vi finder fuldstændig uacceptabelt, og det er skammeligt at der her finder sted. Yankuba dummede sig – ja. Han fik sin straf – ja. Men det er en personalesag, som klubben har folk ansat til at tage sig af. Trusler og mishagsytringer i den grad, som vi er blevet gjort bekendt med – de skal ALDRIG finde sted!
– Vi er ikke bekendt med identiteten, på dem der er gået langt over grænsen for, hvad der er acceptable følelser at vise. Du må hjertens gerne være passioneret, men det her er milevidt fra, hvad der er acceptabelt, og det er ikke en adfærd, vi i fanmiljøet hverken vil identificere os med – eller for den sags skyld acceptere.
– Vi ønsker dig, Yankuba Minteh, rigtig god bedring – og så glæder vi os fantastisk meget til, at du igen er klar til at komme i aktion på banen. For den klub som vi alle står bag, står der i den fælles udmelding.
Tipsbladet har forsøgt at få en uddybende kommentar fra Diana Larsen, der er formand for De Stribede, men hun henviser til den fælles udmelding.
Yankuba Minteh blev udeladt af søndagens nulløsning mod Randers, fordi han angiveligt var blevet spottet i Odenses byliv natten til lørdag.
Sagen kommer på et utrolig dårligt tidspunkt for OB, som kæmper bravt om at komme med i top seks for første gang siden 2019, og her er Yankuba Minteh udset til at spille en enorm rolle med tanke på hans stærke efterår og salgene af Armin Gigovic og Issam Jebali.
Indtil nu bliver det dog ikke med Minteh på banen, så længe han er sygemeldt.

Vil købe Oliver Christensen

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Vanvidsskifte under opsejling?

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Færdig i FC Barcelona?

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!