Silkeborg IF – Sønderjyske Fodbold 1-0 (0-0)
Alexander Simmelhack 1-0 (48.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Hvad gør man med kreativiteten, når hverken Anders Klynge eller Younes Bakiz er på banen i Søhøjlandet? Jo, så kigger alle på Callum McCowatt, der har det fulde ansvar for at bruge sin krøllede hjerne til at producere noget, der mindede om uforudsigeligt offensivspil fra de rødklædte. Presset var på New Zealænderen i dag, men han strålede i det, hvor han især ved 1-0-scoringen viste, at han er tæt på ustoppelig for tiden.
Sønderjyske Fodbold
Sefar Emini spillede en rigtig solid kamp for udeholdet. Han viste ambitioner på bolden flere gange, men heldet rakte ikke til, at det for alvor blev afgørende. Sønderjyskes sidste skanse, Marcus Bundgaard, viste sig også igen solidt frem. Han er blandt de største målmandstalenter i Superligaen, og fortsætter han udviklingen, så bliver han altafgørende i næste sæson, hvor der formentlig fortsat skal spilles Superliga i Haderslev.
Kampens værste:
Dødens gab er den bedste måde at beskrive 1. halvleg på, selvom filmen af Spielberg rent faktisk er underholdende. Der skete simpelthen ingenting, og det er ikke utænkeligt, at de fans, der valgte at følge med fra sofaen, uden problemer har kunnet knalde brikker i løbet af de første 45 minutter, de gik hvertfald ikke glip af noget. Efter pausen ændrede begge trænere på flere positioner, hvilket de skal have tak for – det satte kolorit på kampen. På Viaplay satte Per Frimann også perspektiv på de to halvlege, da han mod slutningen af kampen sagde: ‘Det er hundrede gange bedre fodbold’ – med henvisning til yingyang-halvlegene.
Kampens detalje:
Lirim Qamilli havde en helt gylden mulighed for at slå det fast, at Sønderjyske i næste sæson skal spille med i Superligaen, men selvom han var spillet i himlen, sparkede han uinspireret på Nicolai Larsen, der læste afslutningen uden de helt store problemer. Festen er derfor udsat for nu, selvom de formentlig godt kan begynde at pynte op til ringriderfest.
Kampens scoring kan ses herunder.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT