Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Thomas Delaney har prøvet meget som FC København-spiller, men aldrig en krise som den, hans mandskab er inde i lige nu.



PARKEN (Tipsbladet): FC København led lørdag aften endnu et skuffende nederlag og kan potentielt ryge ud af Top 6 afhængig af rundens øvrige resultater.

Hjemmeholdet kom ellers foran efter få minutter af kampen mod FC Nordsjælland og havde siden flere store kontramuligheder, som alle blevet formøblet.

Og når man som bekendt ikke lukker fodboldkampe, så har modstanderen altid en chance for at slå tilbage.

Det gjorde FC Nordsjælland, som vandt opgøret 2-1, og ved slutfløjt var det således et Parken, der var voldsomt utilfredse.

Dugnakkede gik FCK’s spillere ned til Sektion 12, hvor de blev mødt af kollektive buhråb, og ordlyden: ‘den hvide trøje forpligter‘ gennemborede det iskolde vintervejr.

En skuffet Thomas Delaney mødte den skrevne presse efter opgøret.

– Det er hårdt. Selvfølgelig er det det. Jeg har gjort meget for den her klub, men jeg skylder nok stadig den mere end omvendt. Den har bragt mig alle mine store oplevelser, så jeg har det fint med at stå her og stå på mål for det, vi gør. Men jeg håber også, det er i forståelse af, at succes hurtigt kan vælte, men kræver lang tid at bygge op. Det vil jeg værne om, og det skal ikke ske, at vi ikke ender i Top 6.

Thomas Delaney har oplevet meget med FC København og er med sine seks mesterskaber, fem pokaltitler og flere end 300 kampe en institution i FC København – aldrig har han dog oplevet en krise som denne:

– Nej, det har jeg nok ikke. Det går op og ned i fodbold, men lige nu er det i overkanten.

FC København er efter dagens opgør på Superligaens sjetteplads, men det kan have ændret sig, når runden er færdigspillet.

Thomas Delaney fik godt og vel 80 minutter på banen i lørdagens skuffende 1-2-nederlag til FC Nordsjælland. Foto: Alamy.

FCK vil ikke pege fingre

William Clem, som kom på banen for netop Thomas Delaney, mødte den skrevne presse efter en tur i omklædningsrummet, hvor der blev givet en klar besked.

– Sandheden blev fortalt. Det har været alt for dårligt, og det skal vi have af vide. Jeg tror ikke, det er tid til at pege fingre lige nu. Vi har brug for hinanden til at komme igennem den her storm. Vi skal mande op og stå sammen, siger William Clem og tilføjer:

– Vi skal ikke stå og snakke om, hvad der har været for dårligt, og hvad vi kunne have gjort anderledes. Derfor skal vi ikke penge fingre af hinanden, understreger midtbaneprofilen.

FC København møder OB og Randers FC i grundspillet sidste to runder, ligesom de danske mestre også har en pokalfinale at spille om.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Riemer melder stjerne klar

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Divisionsforeningen med markant udmelding

Nu flytter anfører til Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Helt på røven over Victor Froholdt

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!