Thomas Frank fik rødt kort: Forklarer nu hændelsen

Cheftræner Thomas Frank fik et rødt kort efter slutfløjt, da Brentford tabte 1-2 til Wolverhampton lørdag.



I slutminutterne efter danskerklubben Brentfords 1-2-nederlag til Wolverhampton lørdag i Premier League blev et rødt kort hevet op af dommer Peter Bankes’ lomme.

Det tilfaldt Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, der efterfølgende måtte undskylde til sine spillere.

– Jeg sagde til spillerne, at de skulle passe på ikke at få gule kort, så jeg undskyldte til dem for ikke at kunne styre mine følelser, siger Thomas Frank ifølge Sky Sports efter kampen.

Situationen skete, mens spillerne sagde tak for kampen på banen.

– Jeg var frustreret over, at vi ikke fik et point, men jeg var relativ rolig, da jeg gik hen til dommeren, forklarer Frank.

– Jeg fik så et gult kort efter en konfrontation med en Wolverhampton-spiller.

Derefter fulgte en ordveksling mellem Thomas Frank og dommer Peter Bankes, der kvitterede med endnu et gult kort, der blev vekslet til et rødt.

– Jeg spurgte Peter, hvorfor jeg fik et gult kort mere, og han sagde, at jeg vendte mig om og var for aggressiv, siger den danske træner.

– Han sagde, at han vil kigge på det igen og beslutte, om det var et gult kort mere værd, så vi må se.

I løbet af kampen var der også masser af dramatik.

Første halvleg bød på to længere afbrydelser. Først stødte danske Mathias Jensen og hans Brentford-holdkammerat Rico Henry hovederne voldsomt sammen, da de begge ville heade til bolden.

De blev liggende længe i græsset og måtte begge udgå af kampen for at blive undersøgt for hjernerystelse. Mathias Jensen blødte voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.

Efter en halv times spil blev kampen så stoppet igen, da en drone fløj rundt over banen. Spillerne blev sendt i omklædningsrummet og først 20 minutter senere kunne kampen fortsætte.

Nederlaget var Brentford fjerde i træk i Premier League. Klubben er nu nummer 14 i tabellen, mens Wolverhampton ligger nummer otte.

/ritzau/





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Real Madrid – Athletic Club

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dansk profil færdig i tysk klub, men



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’