I slutminutterne efter danskerklubben Brentfords 1-2-nederlag til Wolverhampton lørdag i Premier League blev et rødt kort hevet op af dommer Peter Bankes’ lomme.
Det tilfaldt Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, der efterfølgende måtte undskylde til sine spillere.
– Jeg sagde til spillerne, at de skulle passe på ikke at få gule kort, så jeg undskyldte til dem for ikke at kunne styre mine følelser, siger Thomas Frank ifølge Sky Sports efter kampen.
Situationen skete, mens spillerne sagde tak for kampen på banen.
– Jeg var frustreret over, at vi ikke fik et point, men jeg var relativ rolig, da jeg gik hen til dommeren, forklarer Frank.
– Jeg fik så et gult kort efter en konfrontation med en Wolverhampton-spiller.
Derefter fulgte en ordveksling mellem Thomas Frank og dommer Peter Bankes, der kvitterede med endnu et gult kort, der blev vekslet til et rødt.
– Jeg spurgte Peter, hvorfor jeg fik et gult kort mere, og han sagde, at jeg vendte mig om og var for aggressiv, siger den danske træner.
– Han sagde, at han vil kigge på det igen og beslutte, om det var et gult kort mere værd, så vi må se.
I løbet af kampen var der også masser af dramatik.
Første halvleg bød på to længere afbrydelser. Først stødte danske Mathias Jensen og hans Brentford-holdkammerat Rico Henry hovederne voldsomt sammen, da de begge ville heade til bolden.
De blev liggende længe i græsset og måtte begge udgå af kampen for at blive undersøgt for hjernerystelse. Mathias Jensen blødte voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.
Efter en halv times spil blev kampen så stoppet igen, da en drone fløj rundt over banen. Spillerne blev sendt i omklædningsrummet og først 20 minutter senere kunne kampen fortsætte.
Nederlaget var Brentford fjerde i træk i Premier League. Klubben er nu nummer 14 i tabellen, mens Wolverhampton ligger nummer otte.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien
MEDIE
