Thomas Frank fik rødt kort: Forklarer nu hændelsen

Cheftræner Thomas Frank fik et rødt kort efter slutfløjt, da Brentford tabte 1-2 til Wolverhampton lørdag.



I slutminutterne efter danskerklubben Brentfords 1-2-nederlag til Wolverhampton lørdag i Premier League blev et rødt kort hevet op af dommer Peter Bankes’ lomme.

Det tilfaldt Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, der efterfølgende måtte undskylde til sine spillere.

– Jeg sagde til spillerne, at de skulle passe på ikke at få gule kort, så jeg undskyldte til dem for ikke at kunne styre mine følelser, siger Thomas Frank ifølge Sky Sports efter kampen.

Situationen skete, mens spillerne sagde tak for kampen på banen.

– Jeg var frustreret over, at vi ikke fik et point, men jeg var relativ rolig, da jeg gik hen til dommeren, forklarer Frank.

– Jeg fik så et gult kort efter en konfrontation med en Wolverhampton-spiller.

Derefter fulgte en ordveksling mellem Thomas Frank og dommer Peter Bankes, der kvitterede med endnu et gult kort, der blev vekslet til et rødt.

– Jeg spurgte Peter, hvorfor jeg fik et gult kort mere, og han sagde, at jeg vendte mig om og var for aggressiv, siger den danske træner.

– Han sagde, at han vil kigge på det igen og beslutte, om det var et gult kort mere værd, så vi må se.

I løbet af kampen var der også masser af dramatik.

Første halvleg bød på to længere afbrydelser. Først stødte danske Mathias Jensen og hans Brentford-holdkammerat Rico Henry hovederne voldsomt sammen, da de begge ville heade til bolden.

De blev liggende længe i græsset og måtte begge udgå af kampen for at blive undersøgt for hjernerystelse. Mathias Jensen blødte voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.

Efter en halv times spil blev kampen så stoppet igen, da en drone fløj rundt over banen. Spillerne blev sendt i omklædningsrummet og først 20 minutter senere kunne kampen fortsætte.

Nederlaget var Brentford fjerde i træk i Premier League. Klubben er nu nummer 14 i tabellen, mens Wolverhampton ligger nummer otte.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

‘Kæmpe cadeau til AGF’