Foretrak FCM andre? Det er Thomasberg ligeglad med

Var han førstevalget i FC Midtjylland? Det er Thomas Thomasberg faktisk aldeles ligeglad med.



Første-, andet- eller tredjevalget som ny cheftræner for FC Midtjylland?

Ja, det er sådan set ikke til at sige, men sikkert er det, at Thomas Thomasberg torsdag blev præsenteret som ny cheftræner i klubben fra Ikast og Herning.

Og det er det, der er vigtigt for Thomasberg – ikke om han var øverst eller nederst på listen i FCM, hvor der i sidste uge var meget kraftige rygter om norske Per-Kristian Høgmo, der forbliver i BK Häcken.

– Det spekulerer jeg ikke over. Jeg går ud fra, at jeg er den, det kunne lykkes med i forhold til, hvad klubben og jeg ville. Om der har været en eller to (kandidater) inden, og hvordan det er forløbet, sådan er gamet. Det er jo også sådan, når man skal have spillere. Så kigger man, hvad der er muligt, og jeg kan konstatere, at det er mig, der står her, siger Thomas Thomasberg til pressen – inklusiv Tipsbladet – torsdag efter præsentationen.

Det er ikke første gang, at Thomas Thomasberg er cheftræner i klubben – det var han også i 2008/2009-sæsonen, men han blev fyret fire kampe inde i den efterfølgende sæson.

Thomasberg er glad for, at han er tilbage i klubben fra Ikast og Herning, og han kommer retur med mange flere erfaringer som træner.

– Jeg havde et håb (om at komme retur, red.). Jeg synes ikke, jeg fik gjort det, jeg ville. Det var næsten for tidligt, at jeg fik den chance. Jeg måtte hoppe et skridt eller to tilbage for at komme til, hvor jeg er i dag. Det har kendetegnet min karriere, at jeg har skullet kæmpe for tingene. Det har belønnet sig, og så håber jeg, at vi kan komme hen, hvor vi gerne vil, siger den nye FCM-træner, som oplevede en meget kort proces, da han fik noget at vide om FCM-interessen:

– Jeg fik et hint mandag, og så blev det konkret tirsdag, hvor jeg havde den første samtale med FC Midtjylland. Altså i denne uge, siger Thomas Thomasberg.

Cheftræneren skal nu fokusere på at få lavet et godt fundament på FCM-holdet, der missede top seks-spillet og dermed spiller for at blive nummer syv i Superligaen. På den måde kan Thomas Thomasberg også få 10 forholdsvis gratis kampe.

Hans ideer er helt klart, hvad de altid har været. Fysik, godt presspil og mange indlæg i boksen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’