FC København leverede søndag aften en skuffende indsats, da københavnerne i Parken tabte 0-1 til FC Midtjylland, selv om de havde spillet i overtal siden det 27. minut.
Efterfølgende var FCK-cheftræner Jess Thorup også ude og sige, at holdet lavede nogle fejl, som var helt utilgivelige.
I TV3+-studiet i nedtakten blev han spurgt ind til styrkeforholdet mellem FC København og FC Midtjylland på bagkant af opgøret i Parken, og her forsøgte han på en lidt speciel måde at dreje samtalen over på FCK’s ærkerivaler, Brøndby, som søndag tabte 0-1 til SønderjyskE, og som har fået en sløj start på sæsonen som forsvarende danske mestre.
– Men jeg synes jo stadigvæk, at det er en åben duel. Nu ved jeg ikke, om man kun skal snakke om FC Midtjylland og FCK. Det er jo imponerende, at der ikke er nogen,der har snakket om Brøndby. Sidste års mestre er bare fuldstændig parkeret. Jeg ved godt, at de tabte i dag (i går, red.) igen, men det er da imponerende, at de er gået under radaren på den måde.
– Men jeg tror, at jeg skal holde fokus på mig selv lige nu og vores hold, siger FCK-træneren.
Hvad mener du med det? Lyder spørgsmålet fra Onside-vært Mads Laudrup.
– Det er lang tid siden, jeg har set et mesterskabshold på den måde gå under radaren med de præstationer, de har leveret. Men altså, jeg er FCK-træner, og for mig handler det om at holde fokus på os, og vi kom ind til den her kamp med masser af selvtillid. Den har fået et lille knæk i dag, så nu handler det for os om at rejse os, så jeg skal bestemt ikke pege fingre af nogle.
– Jeg siger bare – at kun snakke FC Midtjylland og FCK, det er da imponerende, men det er vi da glade nok ved, for så er vi derop, hvor vi vil være igen, fortæller Jess Thorup.
Med nederlaget til FC Midtjylland er FCK nu på andenpladsen i Superligaen og har et enkelt point op til Ulvene.
Se hele det lidt spøjse interview i videoklippet.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Magiske Messi slår til igen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
TOPNYHED
