FC Nordsjælland led søndag sit femte liganederlag på stribe, da holdet tabte 1-4 på udebane til oprykkeren fra Silkeborg IF i 11. runde af Superligaen.
Med 1-4-nederlaget fortsætter FCN’s dårlige stime, hvilket betyder, at nordsjællænderne glider ud af top-6 halvvejs i Superligaens grundspil med sine 13 point.
Omvendt rykker Silkeborg aktuelt op på fjerdepladsen med 17 point, men Randers kan dog rykke forbi ved at få point mod Brøndby senere søndag.
Silkeborg kom flyvende fra start, og allerede efter otte minutter var holdet i front med 2-0 på to mål af Nicklas Helenius.
Efter scoringerne tog FCN teten, hvor holdet med et højt pres og angrebsiver tvang Silkeborgs forsvar til at stå dybt i banen.
Især i første halvleg havde nordsjællænderne flere gode muligheder for at få bolden i nettet, men manglende skarphed betød, at de kriseramte gæster kun formåede at score en gang ved Oliver Villadsen.
Stefan Thordarson og Sebastian Jørgensen stod for hjemmeholdets to andre scoringer.
Allerede efter 42 sekunder, kunne Silkeborg bringe sig i front, da angriber Nicklas Helenius sendte bolden i nettet efter en omstilling.
Helenius var dog ikke færdig med målscoringen. Efter otte minutter kunne den 30-årige angriber atter sende bolden i nettet og bringe Silkeborg i front med 2-0, da han blev spillet helt blank foran mål.
Efter 23 minutter kom kampens tredje scoring, og denne gang var det gæsterne fra FCN, der fik reduceret til 1-2 på et mål af den 19-årige kantspiller Oliver Villadsen.
Efter scoringen åd FCN sig ind i opgøret og fik presset værterne, men trods det kunne Silkeborg gå til pause med en 2-1-føring.
Anden halvleg blev en noget mere rodet affære, hvor begge hold kæmpede med at finde rytmen.
Silkeborg var dog farligst. og efter 69 minutter kunne den islandske midtbanespiller Stefan Thordarson heade hjemmeholdet i front med 3-1 efter et hjørnespark.
Silkeborgs Sebastian Jørgensen slog i det 88. minut sidste søm i FCN-kisten med sin scoring til 4-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
HELT VILDT
