Han er ikke en af de, man tænker på, når man snakker om udenlandske spillere, der satte et aftryk på dansk fodbold, men ifølge den nu 34-årige angriber Kwadwo Poku, der i midten af 00’erne spillede 22 Superliga-kampe for FC Midtjylland, havde han hele pakken.
Det skriver Ghanasoccer.com.
På dansk jord blev det til sølle to scoringer i 22 kampe, og på det ghanesiske landshold blev det også kun til et par scoringer.
Men han har altså høje tanker om sig selv.
– I min æra spillede jeg med Osei Kuffour, Ibrahim Tanko og Isaac Boakye. Jeg havde hele pakken som en angriber. Jeg var ikke bare stilstående, for jeg kunne drible, aflevere, skyde og var svær at håndtere. Det eneste, jeg manglede, var luftspillet, siger angriberen.
Selv om en spiller som Asamoah Gyan har over 100 landskampe og mere end 50 mål for Ghana, mener Kwadwo Poku, at han var Gyan overlegen. Også selv om Gyan nåede at tørne ud for klubber som Udinese, Rennes og Sunderland.
– Jeg blev erstattet af Shaibu Yakubu i min tid. Asamoah Gyan var bare tredjevalg på det tidspunkt, siger han og slår fast:
– De fleste får chancen for Black Stars (Ghana) på grund af held. Men jeg tror ikke, jeg var heldig.
Læs også:Blog: Top 10 – Her er de bedste FCM-afrikanere gennem tiden
Poku var med til at sikre Ghana kvalifikation til OL i Athen i 2004.
FC Midtjylland købte angriberen et par måneder inden OL-slutrunden – han skulle reelt være erstatningen for Mohamed Zidan, som man vidste, man ville sælge inden for kort tid.
I Danmark blev Poku dog aldrig det helt store hit, selv om han kom til Danmark som en lovende spiller. Han fik aftalen med FCM ophævet i 2007.
Siden endte han faktisk tilbage i Danmark og spillede lidt for Skive, Tjørring og senere i serieklubben VB 1968.

LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
