Han er ikke en af de, man tænker på, når man snakker om udenlandske spillere, der satte et aftryk på dansk fodbold, men ifølge den nu 34-årige angriber Kwadwo Poku, der i midten af 00’erne spillede 22 Superliga-kampe for FC Midtjylland, havde han hele pakken.
Det skriver Ghanasoccer.com.
På dansk jord blev det til sølle to scoringer i 22 kampe, og på det ghanesiske landshold blev det også kun til et par scoringer.
Men han har altså høje tanker om sig selv.
– I min æra spillede jeg med Osei Kuffour, Ibrahim Tanko og Isaac Boakye. Jeg havde hele pakken som en angriber. Jeg var ikke bare stilstående, for jeg kunne drible, aflevere, skyde og var svær at håndtere. Det eneste, jeg manglede, var luftspillet, siger angriberen.
Selv om en spiller som Asamoah Gyan har over 100 landskampe og mere end 50 mål for Ghana, mener Kwadwo Poku, at han var Gyan overlegen. Også selv om Gyan nåede at tørne ud for klubber som Udinese, Rennes og Sunderland.
– Jeg blev erstattet af Shaibu Yakubu i min tid. Asamoah Gyan var bare tredjevalg på det tidspunkt, siger han og slår fast:
– De fleste får chancen for Black Stars (Ghana) på grund af held. Men jeg tror ikke, jeg var heldig.
Læs også:Blog: Top 10 – Her er de bedste FCM-afrikanere gennem tiden
Poku var med til at sikre Ghana kvalifikation til OL i Athen i 2004.
FC Midtjylland købte angriberen et par måneder inden OL-slutrunden – han skulle reelt være erstatningen for Mohamed Zidan, som man vidste, man ville sælge inden for kort tid.
I Danmark blev Poku dog aldrig det helt store hit, selv om han kom til Danmark som en lovende spiller. Han fik aftalen med FCM ophævet i 2007.
Siden endte han faktisk tilbage i Danmark og spillede lidt for Skive, Tjørring og senere i serieklubben VB 1968.

LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
