Tidligere FCN-spiller trukket ind i Oviedo-flirt

Sydamerikansk klub fortsætter flirten med Bryan Oviedo og trækker nu også en tidligere FC Nordsjælland-spiller ind i romancen.



Bryan Oviedo har kontraktudløb i FC København efter denne sæson, og senest 30. juni skilles parterne. Det er dog bestemt også en mulighed, at det sker allerede i dette transfervindue.

Det kræver, at der er en klub, som er parat til at overtage den 31-årige venstre back, og det er der i Oviedos hjemland Costa Rica, hvor hans tidligere klub Saprissa længe har flirtet igennem.

Det er endnu ikke lykkedes parterne at lande en aftale, men døren er altid åben for Bryan Oviedo, og det samme gælder landsmanden Francisco Calvo, der har en fjern fortid i FC Nordsjælland, og som nu er klubløs.

– Det er spillere, der først og fremmest vil have muligheder i udlandet, fordi de har spillet internationalt under andre betingelser, end vi kan tilbyde dem. De vil undersøge mulighederne for at blive i udlandet, siger Juan Carlos Rojas, der er præsident i Saprissa, til La Nacion og tilføjer:

– I det øjeblik, de beslutter sig for at vende hjem, vil vi i det mindste gøre forsøget, så de kan vælge Saprissa. Vi er interesserede, det er to gode spillere med en fortid i klubben, og vi vil gerne gøre en indsats for, at de vender tilbage.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen lægger ikke skjul på, at Bryan Oviedo kan få lov til at forlade den danske hovedstadsklub.

– Han spiller jo ikke nok i forhold til, hvor han er i sit liv og sin karriere, så det er ligesom i sommer. Hvis det rigtige er der for ham, og vi føler, vi er dækket ind på venstre back, er han én, der godt kan få lov til at rejse videre i sit fodboldliv, sagde sportsdirektøren mandag.

Bryan Oviedo har blot spillet 36 minutter for FC København i denne sæson, og i Superliga-regi har venstrebacken ikke været i aktion i næsten et år. 



Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr