Tidligere fodboldekspert i spil til Brøndby-job

Ifølge norske VG er et spændende navn i spil som afløser for Carsten V. Jensen.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør spidser til.

Senest blev Martin Ericsson bragt i spil, og nu kan norske VG løfte sløret for endnu en kandidat, der angiveligt er på Brøndbys radar til at afløse Carsten V. Jensen.

Avisen erfarer, at der er tale om Joacim Jonsson, der de seneste år har været sportsdirektør i norske Vålerenga. Den 50-årige svensker har også i mange år arbejdet i en lignende stilling i Fredrikstad FK, ligesom han har en fortid som fodboldekspert hos Eurosport.

Siden oktober, hvor Brøndby sagde farvel til Carsten V. Jensen, har man været på udkig efter hans afløser. For nyligt fortalte bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at man nærmer sig hans afløser, som man forventer at have på plads inden nytår.

– Der er kommet rigtig mange uopfordrede ansøgninger, da det er et stort job i dansk fodbold. Der er nogle prominente navne iblandt, så jeg er ret imponeret. Det er en spændende proces, som vi skal gøre os umage med, sagde formanden for knap en måned siden.

Joacim Jonsson har i løbet af sine tre år i Vålerenga oplevet både op- og nedture. Sidste år rykkede man ud af Eliteserien, hvor han modtog skarp kritik. Det hele er dog en smule mere rosenrødt i år, efter man rykkede op igen.

Hans indkøb til denne sæson er samtidig blevet rost, ligesom Joacim Jonsson har imponeret med salget af Andrej Ilic. Han blev solgt for omkring 25 millioner danske kroner – fire gange så meget, som han blev købt ind for.

VG har været i kontakt med Joacim Jonsson, der ikke ønsker at kommentere avisens oplysninger. Tipsbladet forsøger at få fat i Vålerengas administrerende direktør, Svein Graff, men det har ikke endnu været muligt.

Tipsbladet har til gengæld været i kontakt med Jan Bech Andersen.

– Jeg kan desværre ikke kommentere enkeltnavne, lyder det i et skriftligt svar.

Formanden har i øvrigt åbnet op for, at Carsten V. Jensens rolle kan blive delt op i to for at fordele ansvaret på flere hænder. Det fortalte han ved generalforsamlingen i oktober – læs mere her.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’