Tidligere fodboldekspert i spil til Brøndby-job

Ifølge norske VG er et spændende navn i spil som afløser for Carsten V. Jensen.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør spidser til.

Senest blev Martin Ericsson bragt i spil, og nu kan norske VG løfte sløret for endnu en kandidat, der angiveligt er på Brøndbys radar til at afløse Carsten V. Jensen.

Avisen erfarer, at der er tale om Joacim Jonsson, der de seneste år har været sportsdirektør i norske Vålerenga. Den 50-årige svensker har også i mange år arbejdet i en lignende stilling i Fredrikstad FK, ligesom han har en fortid som fodboldekspert hos Eurosport.

Siden oktober, hvor Brøndby sagde farvel til Carsten V. Jensen, har man været på udkig efter hans afløser. For nyligt fortalte bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at man nærmer sig hans afløser, som man forventer at have på plads inden nytår.

– Der er kommet rigtig mange uopfordrede ansøgninger, da det er et stort job i dansk fodbold. Der er nogle prominente navne iblandt, så jeg er ret imponeret. Det er en spændende proces, som vi skal gøre os umage med, sagde formanden for knap en måned siden.

Joacim Jonsson har i løbet af sine tre år i Vålerenga oplevet både op- og nedture. Sidste år rykkede man ud af Eliteserien, hvor han modtog skarp kritik. Det hele er dog en smule mere rosenrødt i år, efter man rykkede op igen.

Hans indkøb til denne sæson er samtidig blevet rost, ligesom Joacim Jonsson har imponeret med salget af Andrej Ilic. Han blev solgt for omkring 25 millioner danske kroner – fire gange så meget, som han blev købt ind for.

VG har været i kontakt med Joacim Jonsson, der ikke ønsker at kommentere avisens oplysninger. Tipsbladet forsøger at få fat i Vålerengas administrerende direktør, Svein Graff, men det har ikke endnu været muligt.

Tipsbladet har til gengæld været i kontakt med Jan Bech Andersen.

– Jeg kan desværre ikke kommentere enkeltnavne, lyder det i et skriftligt svar.

Formanden har i øvrigt åbnet op for, at Carsten V. Jensens rolle kan blive delt op i to for at fordele ansvaret på flere hænder. Det fortalte han ved generalforsamlingen i oktober – læs mere her.





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Lindstrøm skifter til Schalke

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Silkeborg IF – FC København

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

Ingen klausul i FC København-aftale

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’