Tidligere Superliga-angriber jagter comeback

Den hollandske angriber Mart Lieder, der har en fortid i OB og Sønderjyske, jagter et opsigtsvækkende comeback efter to års fravær.



Snart er det to år siden, at Mart Lieder senest spillede en fodboldkamp.

Den tidligere Sønderjyske- og OB-angriber pådrog sig i februar 2022 en meget alvorlig knæskade, som holdte ham væk fra fodboldbanen i 18 måneder. I sommer udløb hans kontrakt med FC Emmen, så i mere end et halvt år har han ikke haft en arbejdsgiver.

Smider man oven i hatten, at Mart Lieder fylder 34 om et par måneder, dufter det måske en smule af karrierestop, men det er ikke hollænderens plan. Han stræber efter et opsigtsvækkende comeback.

– Jeg håber at finde en ny klub denne vinter, fastslår Mart Lieder fortrøstningsfuldt over for Tipsbladet. 

Angriberen holder formen ved lige i Vitesse, mens han venter på, at der dukker noget op. Den del tager agenten sig af, mens Lieder selv fokuserer på at stå så skarpt som muligt til den dag, telefonen forhåbentlig ringer med en afgørende besked. 

– Det har været forfærdeligt at gå så længe uden at spille. Grunden til, at jeg forlod OB, var at spille flere kampe, og så sker det her efter fire kampe. Det er enhver fodboldspillers mareridt. Jeg har tilmed prøvet det før tidligere i min karriere. Det er noget lort, siger Mart Lieder og tilføjer:

– Det er ikke den nemmeste opgave at finde en ny klub, men jeg er nødt til at gøre forsøget. Jeg er optimistisk, for jeg har arbejdet røven ud af bukserne for at komme tilbage, og jeg kan simpelthen ikke stoppe på den her måde. Min karriere skal ikke slutte med en skade. Jeg ved godt, at mange har afskrevet mig, men jeg vil vise, at de tager fejl. 

Den hollandske angriber er gift med håndboldspilleren Tess Wester, der til dagligt spiller i tyske Dortmund. Det betyder, at Mart Lieder bor halvdelen af tiden i Holland og halvdelen af tiden hos fruen i Tyskland.

Af samme årsag lægger den tidligere Superliga-angriber ikke skjul på, at det mest idelle vil være at finde en ny klub i enten Holland eller Tyskland, men han vil ikke helt udelukke Danmark.

– Det vil i så fald være vigtigt, at det er tæt på en lufthavn. Det er jo ikke, fordi jeg kan tillade mig at stille ekstremt høje krav i den situation, jeg befinder mig i, så hvis en dansk klub kan bruge mig, er de velkommen til at ringe til mig eller min agent, lyder det fra angriberen. 

Mart Lieder scorede fem mål i 34 kampe for OB, mens det blev til 15 kasser i 57 optrædener for Sønderjyske.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet