Wolfsburg-ekspert: Det er slet ikke Grabara-planen

Wolfsburg-kenderen forventer, at Kamil Grabara spiller sæsonen færdig i FC København.



Januartransfervinduet nærmer sig med hastige skridt, og er der særligt én fanbase, som vil følge hektisk med, så er det nok FC Københavns. 

For hvad skal der ske med Kamil Grabara? Skifter stjernekeeperen til Wolfsburg til januar, eller spiller han sæsonen ud i FC København?

Det er nok sidstnævnte, at klubbens fans håber på, og udsigterne til det er store. Det ligger slet ikke i kortene, at Grabara skal til den tyske klub allerede nu, vurderer Thomas Hiete, som dækker Wolfsburg tæt for Kicker.

– Det er ikke planen, for de har allerede deres nummer et. De vil ikke hente Grabara nu, når Koen Casteels stadig er i klubben, for det giver ingen mening at have dem begge i truppen. Der skal ske enten det, at Casteels forlader klubben til vinter, eller han bliver skadet. Der er ingen rygter om, at nogle klubber er interesserede i ham lige nu. Vi talte med ham for nogle uger siden, og der sagde han, at der var nogle telefonsamtaler, men intet konkret på bordet lige nu. 

– Sker en af de to ting, så henter Wolfsburg Grabara, for deres andenkeeper er ikke god nok til at spille resten af sæsonen. Det vil være en risiko. De kan rykke ned eller komme i fare for det. Wolfsburg har brug for en stærk målmand, hvis de vil op og slutte på en femte- eller sjetteplads, som giver europafodbold, hvilket er målet, siger Hiete til Tipsbladet.

Klubben er lige nu nummer 11 i Bundesligaen efter en skuffende periode, hvilket også har bragt cheftræner Niko Kovac under pres.  

Kamil Grabara kan nok se frem til flere FCK-kampe. Det er i hvert fald forventningen i Tyskland. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

Grabara har udsigt til at overtage tøjlerne fra Koen Casteels, som forlader klubben senest til sommer på en fri transfer. Thomas Hiete melder, at Grabara er en anden type målmand. Mere udadvendt end den rolige belgier, som omvendt er bedre på bolden. Ikke desto mindre forventer han, at Grabara spiller sæsonen færdig i FC København, hvilket også giver mening for Wolfsburg.

– Det er vigtigt for Wolfsburg, at Grabara får den her Champions League-erfaring fra knockoutkampene. Det kan være en pointe for, at de først lader ham støde til, når det bliver sommer. Jeg tror, det er den løsning, de foretrækker.

Han kan ligeledes melde, at Wolfsburg og Grabara konstant er i tæt kontakt med hinanden, og at klubbens målmandstræner var til derby, da FC København senest mødte Brøndby. 

– Jeg ville elske det!
Noget af det første, som Thomas Hiete siger, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, er, at Kamil Grabara ikke er typen, som ikke er bange for at sige sin mening. Polakken sagde efter sejren tirsdag over Galatasaray, at de skulle fejre det med noget alkohol, og tidligere er han også kommet med en række udsagn, som egner sig godt til overskrifter. Det ser Hiete ikke som det store problem, når han skal til Tyskland.

– Jeg ville elske det! Det vil ikke være det store problem, men for klubberne vil det nok være et større problem. Særligt Wolfsburg er et hold med en masse ”ukendte” spillere, deres største navn er Jonas Wind, og sådan en målmand kan være rigtig god for Wolfsburg, fordi alle udefra så vil se, at den her klub har nogle specielle spillere.

– Men hans opslag med ”shit hole” i Galatasaray vil de nok ikke bryde sig om. De har haft mange problemer i fortiden med blandt andet Nicklas Bendtner, da han slog et billede op af en Mercedes. De havde også en masse problemer med Max Kruse, som var for åben på sociale medier. De sagde, at de ikke skulle gøre de ting, men det er op til spillerne selv, og så må de leve med konsekvenserne, slutter han. 

Tiden må vise, om Kamil Grabara fortsætter i samme sproglige spor, når han ender i den noget større Bundesliga. Sikkert er det, at han han skifter – spørgsmålet er bare hvornår. De seneste meldinger fra Tyskland lyder, at Wolfsburg skal udløse klausulen senest i midten af januar for at hente ham før tid.





Storklub vil hente Thomas Kristensen




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Andreas Christensen afviste Danmark

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland – Viborg FF

OB – FC Fredericia

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Vild udtalelse blusser op i Italien

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

– Det bliver skamredet

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Holdt på stor hemmelighed

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Ikke sket i 8 år

Hylder dansk debutant

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub