Tipsbladets dom: Det var kedeligt og dårligt!

Vi kigger her nærmere på Superliga-kampen mellem AC Horsens og Silkeborg IF, som lige er blevet fløjtet af i Jylland.



AC Horsens – Silkeborg IF 0-1 (0-0) 
0-1 Andreas Oggesen (93.)

Kampens bedste
AC Horsens
Magnus Riisgaard Jensen blev brugt som både forsvarsspiller og angriber, og danskeren løste begge opgaver ganske okay. I sin tid i den bagerste kæde var Magnus Riisgaard Jensen stærk i sine dueller og god på kuglen, mens han var et våben, da han blev sendt frem i Silkeborgs boks. Han var blandt andet meget tæt på at få stadion til at eksplodere i kampens afslutning. 

Silkeborg IF
Han havde ikke ret meget at se til, men Nicolai Larsen var sikkerheden selv, når han skulle gribe ind – både med fødderne og hænderne. Silkeborgs sidste skanse var vågen og kom i vejen, når hjemmeholdet forsøgte at finde en medspiller bag gæsternes forsvar. Og så stod han for en vanvittig redning efter cirka 84 minutter, da han måtte ud i fuld længde for at afvise Magnus Riisgard Jensens hovedstød.  

Kampens værste
Hvis du tændte for fjernsynet klokken 19.00 og faldt i søvn klokken 19.17, er det helt forståeligt. Det var en decideret kedelig og dårlig fodboldkamp, hvor der manglede niveau hos begge mandskaber fra start til slut. Kommentatoren på TV 3 Sport sagde det meget rigtigt i anden halvleg – kampen lugtede af første division i Danmark, selvom der kom en anelse gang i tingene de sidste 20 minutter, hvor Silkeborg IF snuppede alle tre point i overtiden. Derfor løber kampen som helhed med den kedelige titel.  

Kampens detalje
Vi skal lede længe, hvis vi skal finde en lige så kedelig kamp, som den AC Horsens og Silkeborg IF præsenterede for os fredag aften. Alligevel var der dramatik hele to gange. I første halvleg troede Stefán Teitur Thórdarson, at han havde sendt gæsterne i front, men efter en lang dialog med VAR-vognen, fløjtede Jens Maae offside. Fortællingen var den samme i anden halvleg – her var det bare Pelle Mattsson, der stod med en lang næse, efter han troede, han havde scoret. 

Andreas Oggesens sejrsmål dybt inde i tillægstiden skal også nævnes. Det var ikke verdens nemmeste detalje at sende den hoppende bold i kassen, men Silkeborg-spilleren scorede sikkert og sendte chokbølger gennem AC Horsens og sikrede helt sikkert gæsterne en ny sæson i Danmarks bedste fodboldrække. 





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Brasilien – Japan

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

‘Der er så mange cowboys i den her verden’