Hvidovre IF – FC Midtjylland 1-4 (0-3)
0-1 Franculino (19.)
0-2 Cho Gue-sung (28.)
0-3 Selvmål af Makienok (43.)
1-3 Magnus Fredslund (68.)
1-4 Ola Brynhildsen (89.)
Kampens bedste:
Hvidovre IF:
Det var ikke en kamp, der vil gå over i historien for Hvidovre. I alt for store dele af kampen var de omdannet til statister til at de kunne gøre nogen som helst forskel. Der opstod dog nogle lyspunkter undervejs i kampen.
Det kunne eksempelvis være de dueller, som Simon Makienok vandt oppe foran og det arbejde, som Martin Spelmann udførte på midtbanen. Dog overgår dog ikke det mål, som Magnus Fredslund fik sendt i kassen.
Det var i sig selv et meget veludført spark, men det gav også noget tro til Hvidovre-mandskabet, som med et mål mere ville kunne presse FCM-psyken. Det kom ikke, men de fik løftet sig i den sidste del af kampen i stedet for at gå i opløsning.
FC Midtjylland:
Man kunne godt pege på nogle af målscorerne, men de var samtidig også så uskarpe, at det ikke ville være rimeligt, da eksempelvis Franculino løb lidt for U15-agtigt ind i en offside.
En anden som også viste sig at være uskarp, når chancerne tilbød sig, var Aral Simsir. Men i stort set alt andet var han flyvende. Afleveringerne sad der, og så var han en spiller, som Hvidovre meget ofte måtte lave frispark på, fordi driblingerne var så overlegne.
Til tider kan det godt blive lidt for meget, men når han slipper igennem, så for han sig selv til at ligne nogle af de helt store driblere fra fodboldhistorien, fordi hans eget talent mixet med modstandernes evner fik det til at se ekstremt ud.
Kampens værste:
Det var en kamp, hvor Hvidovre kunne have fået en røvfuld, hvis FCM ikke var gået over til at være en tand for nonchalant i deres angreb. Men Hvidovre gjorde det virkelig heller ikke nemt for sig selv nogle af gangene.
Særligt uheldig eller upåpasselig var Marc Nielsen dog, da han lavede straffespark lidt over midtvejs af første halvleg. Her fik han trådt ned i hælen på Adam Gabriel i feltet, som gav FCM et straffespark og efterfølgende mål, som gav dem ro med en 2-0-føring.
Kampens detalje:
André Rømer havde en dag, som var tæt på at være perfekt. Han vandt, men hans mål blev omskrevet til et selvmål, og så kunne han være blevet svensk mester, men da Elfsborg smed point, så er det udsat.
Endvidere fik Hanbeom Lee sin debut for FC Midtjylland, som først er kommet nu, da han var afsted til Asian Games med Sydkoreas U23-landshold, som de endte som mestre i. Debuten for FCM blev stærkt, da han på sine sparsomme minutter fik lavet en assist på Brynhildsens mål.
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert undrer sig: Klart straffe til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED