Lyngby Boldklub – AGF 0-2 (0-1)
0-1 Tobias Bech (36.)
0-2 Tobias Bech (51.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Skal man være lidt grov, så er der vel ikke en eneste Lyngby-spiller, som kan være tilfreds med sin præstation i dag. Derfor ender Mads Kikkenborg med at tage prisen som hjemmeholdets bedste på dagen, fordi han trods alt havde nogle redninger. Særligt hans redning på Tobias Bechs forsøg i starten af anden halvleg var flot. Der vil nok blive debatteret, om han skulle have gjort det bedre ved 2-0-scoringen, da han puffede bolden direkte ud til Bech ved 2-0-målet, men til hans forsvar, kunne han måske ikke have gjort det så meget anderledes.
AGF:
Det bør jo være fuldstændig oplagt at pege på Tobias Bech, når han scorer to dåser, men han bliver nu alligevel overhalet af Mikael Anderson. Ingen, som i ingen, var på Andersons niveau i dag. Anderson er en energibombe af dimensioner, og nærmest alt det, som AGF kom med, var han involveret i.
Han lagde op til Tobias Bechs føringsmål med et præcist indlæg, og han skulle nok have haft en assist mere, da han spillede selvsamme Bech igennem i starten af anden halvleg. Derudover var han et monster i presspillet, hvor han fyldte en del. Når AGF-islændingen spiller på det niveau her, er han blandt Superligaens bedste spillere, og så kan han vel starte inde på samtlige Superliga-hold. Så kan vi tilgive, at han spiller med vanter i 14 graders varme.
Kampens værste:
Lyngby havde absolut intet at komme med i dag, og det blev da heller ikke nemmere, når Frederik Gytkjær måtte lade sig udskifte kort inde i opgøret med sygdom. Og lad os lige dvæle lidt ved det. Allerede efter syv minutter signalerede han til Lyngby-bænken, at den var gal, og han blev så udskiftet 18 minutter senere. Lyngby og Gytkjær selv havde selvfølgelig håbet, at han kunne spille mere, end tilfældet var, men det ender altså bare med at se lidt dumt ud, når man skal ud så tidligt. Alligevel var Gytkjær den, som havde løbet mest, den tid han var på banen. Det er ganske imponerende med sygdom i kroppen.
Kampens detalje:
Uwe Rösler er en dygtig træner, og det viste han i dag. Lynhurtigt kunne han se, at den måde, han havde sat AGF-holdet op på, ikke fungerede mod Lyngby i dag. I stedet ændrede han til 3-5-2, rykkede Mikael Anderson væk fra Marcel Rømer og længere ind centralt samt Tobias Bech op på toppen. Hvad sker der så? Anderson assisterer Tobias Bech, der ligeledes var på pletten med sin scoring i feltet i anden halvleg. Flot, flot trænerarbejde.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’