OB – FC Midtjylland 1-2 (1-1)
0-1 Oliver Sørensen (24.)
1-1 Rami Al Hajj (44.)
1-2 Oliver Sørensen (84.)
Kampens bedste:
OB:
Egentlig stod Bjørn Paulsen øverst på den her liste, men fordi han blev pillet ud i pausen, så bliver han alligevel overhalet. Den ellers lidt udskældte stopper har fået en del røg i denne sæson, og blandt andet har et af kritikpunkterne været, at han ikke kan spille i en firebackkæde. Det viste han i dag, at han godt kan med dominans i luftspillet og flere store blokeringer. Synd han måtte udgå skadet.
Rami Al Hajj spillede i første halvleg en stærk kamp med flere lækkerier, som han kronede med en flot scoring. Hans anden halvleg var dog decideret ringe. Derfor peger vi på Hans Christian Bernat, som fik en sjælden chance, og den greb han. Han diskede op med flere flotte redninger, og det var ren nedtur for ham, at bolden endte hos Oliver Sørensen ved FC Midtjyllands sidste mål. Ham her kan godt få chancen igen.
FC Midtjylland:
Hvis Oliver Sørensen får nogle ekstra klap på skulderen af sine holdkammerater i dag, så forstår man hvorfor. Energibundtet spillede nemlig en enorm rolle i FC Midtjyllands sejr med to lidt uvante scoringer. Oliver Sørensen stod det rigtige sted i to situationer, og så plaffede han altså bare bolden i kassen uden alt for meget besvær. Det var ellers ikke fordi, at han brændte banen af, men når man scorer begge mål i en 2-1-sejr, så fortjener man at blive fremhævet. Han kunne endda have lavet en assist i de sidste sekunder, hvis Cho havde været skarpere. Han er FC Midtjyllands alt-mulig-mand, og sådan nogle må man aldrig tage for givet.
Kampens værste:
Paulinho spillede egentlig en fin kamp, men nøj hvor kunne han have kostet i første halvleg. Han stod nemlig for to rædselsfulde aktioner i træk. Først leverede han et pivskævt hovedstød omkring midterlinjen, som han nåede at rette op på, og lige efter fejlede han fuldstændig i sin tilbagelægning. I stedet for at bolden røg tilbage til Jonas Lössl, spillede han Bashkim Kadrii alene igennem, men heldigvis for Paulinho løb chancen ud i sandet.
Kampens detalje:
Dommere har det med at få en masse kritik, når de laver fejl, og derfor skal man huske at rose dem, når de træffer de rigtige – og modige – beslutninger. Det gjorde dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt ved FC Midtjyllands åbningsmål. Her ville OB have et frispark til målmand Hans Christian Bernat, der faldt omkuld på stregen. Daugbjerg Burchardt godkendte målet til at starte med, men blev herefter kaldt ud til VAR-skærmen for at tjekke sin beslutning igennem. Billederne kunne vise, at kontakten på Bernat stort set var minimal, og derfor godkendte kampens dommer naturligvis målet, selv om hjemmeholdets tilskuere slet ikke var tilfreds med ham. Ét ord – bravo!

Andreas Christensen afviste Danmark

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Bendtner scorer nyt job

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Engelsk legende til Wrexham?

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

FC Midtjylland – Viborg FF

OB – FC Fredericia

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Stor ændring på landsholdet

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Nedtur – forpurret af regn

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Vild udtalelse blusser op i Italien

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Chikaneret i 90 minutter

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål
