Tipsbladets dom: Opfør dig ordentligt, Achouri!

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Viborg FF og Brøndby IF i Superligaen.



Viborg FF – Brøndby IF 1-1 (0-1)

0-1 Håkon Evjen (40.)

1-1 Clint Leemans (80.)

Kampens bedste:

Viborg FF:
Elias Achouri var omringet som en enlig kvinde i baren på Bodega Sankt Hans i Viborg, og Brøndbys enorme fokus på tuneseren gav en smule mere plads til Ibrahim Said i den modsatte side. Det kvitterede sidste rundes dobbelte målscorer for med en flot præstation, hvor han med sin gode fysik og lynhurtige antrit ofte formåede at bringe sig i gode positioner. Der manglede noget slutprodukt fra Said, men det er en meget spændende spiller, Viborg råder over i den 20-årige nigerianer. 

Brøndby IF:
God i presspillet, nærgående, farlig i feltet og en førsteberøring med GIF-potentiale. Mathias Kvistgaarden er i forrygende form i øjeblikket, og mod Viborg diskede Brøndby-spilleren op med en ny stor præstation. Angribere bliver som regel bedømt på deres mål, og dem lavede Kvistgaarden ingen af, men det var også noget nær det eneste, der manglede fra den 21-årige angriber. Det bliver ikke i denne sæson, at Simon Hedlund slår Mathias Kvistgaarden af og erobrer pladsen tilbage. 

Kampens værste.
Elias Achouri er en diamant, men han er også en usleben af slagsen. Evnerne med bolden fejler ikke det mindste, men der er andre aspekter af det at være fodboldspiller, han skal få ind under huden. Tuneseren skal komme til tiden, og så skal han lære at kontrollere sine frustrationer. I første halvleg løb temperamentet af med ham, da han lavede noget, der lignede en hævnakt på Josip Radosevic og velsagtens var heldig med at slippe med gult. Man kan være nok så varm en fodboldspiller, men det hjælper ikke meget, hvis man ikke holder hovedet koldt. 

Kampens detalje:
Nicolai Vallys var blevet rykket et stykke tilbage på banen og agerede spilfordeler mod Viborg. Brøndby-stjernen løste opgaven og tog en tørn i holdets tjeneste, respekt for det, men som neutral iagttager er det altid en skam, når dygtige offensivspillere ikke får lov at udfolde sig langt fremme på banen. En Nicolai Vallys på midtbanen og tre midstoppere må være meget langt fra det, Jesper Sørensen egentlig havde forestillet sig, at han gerne ville med sit Brøndby-mandskab, da han overtog. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes