Hvidovre IF – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
0-1 Alexander Lind (19.).
1-1 Tobias Thomsen (32.).
1-2 Tonni Adamsen (74.).
Kampens bedste:
Hvidovre IF
Inden tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United på Old Trafford var Jacob Neestrup fredag aften forbi et stormombrust Hvidovre Stadion, hvor FC København-træneren skulle se oprykkerne an inden mødet i Parken i næste uge. Her kunne Neestrup se et Hvidovre-mandskab, der kom stærkt fra start og generelt fik presset Silkeborg IF i første halvleg. Per Frandsens mandskab tabte kortvarigt pusten efter Stenderups brøler, men kom efterfølgende tilbage. Særligt Lirim Qamili var en spiller, som Jacob Neestrup nok tog lidt noter om. Qamili var hjemmeholdets største trussel og burde have fået en assist kort inde i anden halvleg, da han med en sublim hælaflevering serverede bolden for Christian 'Greko' Jakobsen, der dog misbrugte på det skammeligste fra klods hold. Senere misbrugte Qamili selv en kæmpe chance i slutfasen, hvilket selvfølgelig trækker ned. Det er generelt historien om Hvidovre i denne sæson, at holdet mangler kvaliteten i de afgørende situationer.
Silkeborg IF
Silkeborg er ikke kendt for at brillere på udebane og med det voldsomme blæsevejr var der lagt op til, at gæsterne måske kunne få vanskeligheder med at få gang i deres sædvanlige velsmurte pasningsspil. Det lykkedes nu egentlig meget godt for Silkeborg at få kvalitet i spillet, på trods af de vanskelige omstændigheder. Alexander Lind var Silkeborgs bedste i en kamp, hvor hverken Tengstedt eller Thordarson ramte dagen i offensiven. Superligaens topscorer scorede sit 10. sæsonmål, da kan køligt omsatte en friløber, og havde derudover nogle gennembrud, mens han i anden halvleg fik annulleret et mål og generelt var involveret i meget. Tonni Adamsen fortjener også ros for sit kløgtige hjørnespark, hvor den indskiftede angriber udnyttede blæsten til at overrumple Filip Djukic og sikre gæsterne tre vigtige point.
Kampens værste:
Som bundhold i en desperat overlevelseskamp har man bare ikke brug for, at ens anfører laver en gigantisk fejl og forærer modstanderen et mål. Det var en fuldstændigt uprovokeret fejl, som Daniel Stenderup begik i første halvleg, da Hvidovre-kaptajnen gled i bolden og gav Superligaens topscorer en friløber, som resulterede i en scoring. Det var en fejl, der var meget sigende for Hvidovres sæson indtil videre. Den slags dumheder kan du ikke tillade dig at begå, Stenderup. Med den slags fejl bliver det svært at overleve i Superligaen for Hvidovre.
Kampens detalje:
Det var et cypriotisk dommerteam, der fik fornøjelsen af at lede dagens stormomsuste opgør i Hvidovre, og særligt VAR-dommeren kom i fokus, da Hvidovre efter en halv time fik udlignet til 1-1 i en situation, der skulle tjekkes for offside. Det tog dog utroligt lang tid at tjekke målet, for der gik næsten fem minutter, før målet endelig blev godkendt. Spørgsmålet var dog, om det var den rigtige beslutning? Tobias Thomsen stod i hvert fald i en offsideposition efter Qamilis berøring, men Nicolai Larsens redning kan måske have fået VAR-dommeren til at konkludere, at der var tale om en ny spilsekvens.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Alpha retter hård kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op