Hvidovre IF – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
0-1 Alexander Lind (19.).
1-1 Tobias Thomsen (32.).
1-2 Tonni Adamsen (74.).
Kampens bedste:
Hvidovre IF
Inden tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United på Old Trafford var Jacob Neestrup fredag aften forbi et stormombrust Hvidovre Stadion, hvor FC København-træneren skulle se oprykkerne an inden mødet i Parken i næste uge. Her kunne Neestrup se et Hvidovre-mandskab, der kom stærkt fra start og generelt fik presset Silkeborg IF i første halvleg. Per Frandsens mandskab tabte kortvarigt pusten efter Stenderups brøler, men kom efterfølgende tilbage. Særligt Lirim Qamili var en spiller, som Jacob Neestrup nok tog lidt noter om. Qamili var hjemmeholdets største trussel og burde have fået en assist kort inde i anden halvleg, da han med en sublim hælaflevering serverede bolden for Christian 'Greko' Jakobsen, der dog misbrugte på det skammeligste fra klods hold. Senere misbrugte Qamili selv en kæmpe chance i slutfasen, hvilket selvfølgelig trækker ned. Det er generelt historien om Hvidovre i denne sæson, at holdet mangler kvaliteten i de afgørende situationer.
Silkeborg IF
Silkeborg er ikke kendt for at brillere på udebane og med det voldsomme blæsevejr var der lagt op til, at gæsterne måske kunne få vanskeligheder med at få gang i deres sædvanlige velsmurte pasningsspil. Det lykkedes nu egentlig meget godt for Silkeborg at få kvalitet i spillet, på trods af de vanskelige omstændigheder. Alexander Lind var Silkeborgs bedste i en kamp, hvor hverken Tengstedt eller Thordarson ramte dagen i offensiven. Superligaens topscorer scorede sit 10. sæsonmål, da kan køligt omsatte en friløber, og havde derudover nogle gennembrud, mens han i anden halvleg fik annulleret et mål og generelt var involveret i meget. Tonni Adamsen fortjener også ros for sit kløgtige hjørnespark, hvor den indskiftede angriber udnyttede blæsten til at overrumple Filip Djukic og sikre gæsterne tre vigtige point.
Kampens værste:
Som bundhold i en desperat overlevelseskamp har man bare ikke brug for, at ens anfører laver en gigantisk fejl og forærer modstanderen et mål. Det var en fuldstændigt uprovokeret fejl, som Daniel Stenderup begik i første halvleg, da Hvidovre-kaptajnen gled i bolden og gav Superligaens topscorer en friløber, som resulterede i en scoring. Det var en fejl, der var meget sigende for Hvidovres sæson indtil videre. Den slags dumheder kan du ikke tillade dig at begå, Stenderup. Med den slags fejl bliver det svært at overleve i Superligaen for Hvidovre.
Kampens detalje:
Det var et cypriotisk dommerteam, der fik fornøjelsen af at lede dagens stormomsuste opgør i Hvidovre, og særligt VAR-dommeren kom i fokus, da Hvidovre efter en halv time fik udlignet til 1-1 i en situation, der skulle tjekkes for offside. Det tog dog utroligt lang tid at tjekke målet, for der gik næsten fem minutter, før målet endelig blev godkendt. Spørgsmålet var dog, om det var den rigtige beslutning? Tobias Thomsen stod i hvert fald i en offsideposition efter Qamilis berøring, men Nicolai Larsens redning kan måske have fået VAR-dommeren til at konkludere, at der var tale om en ny spilsekvens.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Mathias Zanka går viralt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Færdig i Manchester City
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Superliga-ekspert i svime over FCK
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT