Tipsbladets dom: Så bliver det svært at overleve

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem Hvidovre IF og Silkeborg IF.



Hvidovre IF – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
0-1 Alexander Lind (19.).
1-1 Tobias Thomsen (32.).
1-2 Tonni Adamsen (74.).

Kampens bedste:
Hvidovre IF
Inden tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United på Old Trafford var Jacob Neestrup fredag aften forbi et stormombrust Hvidovre Stadion, hvor FC København-træneren skulle se oprykkerne an inden mødet i Parken i næste uge. Her kunne Neestrup se et Hvidovre-mandskab, der kom stærkt fra start og generelt fik presset Silkeborg IF i første halvleg. Per Frandsens mandskab tabte kortvarigt pusten efter Stenderups brøler, men kom efterfølgende tilbage. Særligt Lirim Qamili var en spiller, som Jacob Neestrup nok tog lidt noter om. Qamili var hjemmeholdets største trussel og burde have fået en assist kort inde i anden halvleg, da han med en sublim hælaflevering serverede bolden for Christian 'Greko' Jakobsen, der dog misbrugte på det skammeligste fra klods hold. Senere misbrugte Qamili selv en kæmpe chance i slutfasen, hvilket selvfølgelig trækker ned. Det er generelt historien om Hvidovre i denne sæson, at holdet mangler kvaliteten i de afgørende situationer. 

Silkeborg IF
Silkeborg er ikke kendt for at brillere på udebane og med det voldsomme blæsevejr var der lagt op til, at gæsterne måske kunne få vanskeligheder med at få gang i deres sædvanlige velsmurte pasningsspil. Det lykkedes nu egentlig meget godt for Silkeborg at få kvalitet i spillet, på trods af de vanskelige omstændigheder. Alexander Lind var Silkeborgs bedste i en kamp, hvor hverken Tengstedt eller Thordarson ramte dagen i offensiven. Superligaens topscorer scorede sit 10. sæsonmål, da kan køligt omsatte en friløber, og havde derudover nogle gennembrud, mens han i anden halvleg fik annulleret et mål og generelt var involveret i meget. Tonni Adamsen fortjener også ros for sit kløgtige hjørnespark, hvor den indskiftede angriber udnyttede blæsten til at overrumple Filip Djukic og sikre gæsterne tre vigtige point. 

Kampens værste:
Som bundhold i en desperat overlevelseskamp har man bare ikke brug for, at ens anfører laver en gigantisk fejl og forærer modstanderen et mål. Det var en fuldstændigt uprovokeret fejl, som Daniel Stenderup begik i første halvleg, da Hvidovre-kaptajnen gled i bolden og gav Superligaens topscorer en friløber, som resulterede i en scoring. Det var en fejl, der var meget sigende for Hvidovres sæson indtil videre. Den slags dumheder kan du ikke tillade dig at begå, Stenderup. Med den slags fejl bliver det svært at overleve i Superligaen for Hvidovre. 

Kampens detalje:
Det var et cypriotisk dommerteam, der fik fornøjelsen af at lede dagens stormomsuste opgør i Hvidovre, og særligt VAR-dommeren kom i fokus, da Hvidovre efter en halv time fik udlignet til 1-1 i en situation, der skulle tjekkes for offside. Det tog dog utroligt lang tid at tjekke målet, for der gik næsten fem minutter, før målet endelig blev godkendt. Spørgsmålet var dog, om det var den rigtige beslutning? Tobias Thomsen stod i hvert fald i en offsideposition efter Qamilis berøring, men Nicolai Larsens redning kan måske have fået VAR-dommeren til at konkludere, at der var tale om en ny spilsekvens. 



Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

– En humørdræber

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Her trækkes der lod til VM

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Alle storroser Dario Osorio

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk stjerne: Det er til grin!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil