Tipsbladets dom: Så bliver det svært at overleve

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem Hvidovre IF og Silkeborg IF.



Hvidovre IF – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
0-1 Alexander Lind (19.).
1-1 Tobias Thomsen (32.).
1-2 Tonni Adamsen (74.).

Kampens bedste:
Hvidovre IF
Inden tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United på Old Trafford var Jacob Neestrup fredag aften forbi et stormombrust Hvidovre Stadion, hvor FC København-træneren skulle se oprykkerne an inden mødet i Parken i næste uge. Her kunne Neestrup se et Hvidovre-mandskab, der kom stærkt fra start og generelt fik presset Silkeborg IF i første halvleg. Per Frandsens mandskab tabte kortvarigt pusten efter Stenderups brøler, men kom efterfølgende tilbage. Særligt Lirim Qamili var en spiller, som Jacob Neestrup nok tog lidt noter om. Qamili var hjemmeholdets største trussel og burde have fået en assist kort inde i anden halvleg, da han med en sublim hælaflevering serverede bolden for Christian 'Greko' Jakobsen, der dog misbrugte på det skammeligste fra klods hold. Senere misbrugte Qamili selv en kæmpe chance i slutfasen, hvilket selvfølgelig trækker ned. Det er generelt historien om Hvidovre i denne sæson, at holdet mangler kvaliteten i de afgørende situationer. 

Silkeborg IF
Silkeborg er ikke kendt for at brillere på udebane og med det voldsomme blæsevejr var der lagt op til, at gæsterne måske kunne få vanskeligheder med at få gang i deres sædvanlige velsmurte pasningsspil. Det lykkedes nu egentlig meget godt for Silkeborg at få kvalitet i spillet, på trods af de vanskelige omstændigheder. Alexander Lind var Silkeborgs bedste i en kamp, hvor hverken Tengstedt eller Thordarson ramte dagen i offensiven. Superligaens topscorer scorede sit 10. sæsonmål, da kan køligt omsatte en friløber, og havde derudover nogle gennembrud, mens han i anden halvleg fik annulleret et mål og generelt var involveret i meget. Tonni Adamsen fortjener også ros for sit kløgtige hjørnespark, hvor den indskiftede angriber udnyttede blæsten til at overrumple Filip Djukic og sikre gæsterne tre vigtige point. 

Kampens værste:
Som bundhold i en desperat overlevelseskamp har man bare ikke brug for, at ens anfører laver en gigantisk fejl og forærer modstanderen et mål. Det var en fuldstændigt uprovokeret fejl, som Daniel Stenderup begik i første halvleg, da Hvidovre-kaptajnen gled i bolden og gav Superligaens topscorer en friløber, som resulterede i en scoring. Det var en fejl, der var meget sigende for Hvidovres sæson indtil videre. Den slags dumheder kan du ikke tillade dig at begå, Stenderup. Med den slags fejl bliver det svært at overleve i Superligaen for Hvidovre. 

Kampens detalje:
Det var et cypriotisk dommerteam, der fik fornøjelsen af at lede dagens stormomsuste opgør i Hvidovre, og særligt VAR-dommeren kom i fokus, da Hvidovre efter en halv time fik udlignet til 1-1 i en situation, der skulle tjekkes for offside. Det tog dog utroligt lang tid at tjekke målet, for der gik næsten fem minutter, før målet endelig blev godkendt. Spørgsmålet var dog, om det var den rigtige beslutning? Tobias Thomsen stod i hvert fald i en offsideposition efter Qamilis berøring, men Nicolai Larsens redning kan måske have fået VAR-dommeren til at konkludere, at der var tale om en ny spilsekvens. 







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Han er Superligaens ringeste målmand!

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Mathias Zanka går viralt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Real Madrid – Bayern

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Færdig i Manchester City



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!