I starten af april så et nyt udtryk dagens lys i dansk fodbold. Her introducerede FCM-formand Rasmus Ankersen begrebet “Table of Justice” i et interview med Jyllands-Posten. Table of Justice er et redskab, man benytter i FC Midtjylland, og som blandt andet kvantificerer antallet af chancer, som man skaber, og kvaliteten af dem.
Med en sådan tilgang til kampene vil tabellen ofte se noget anderledes ud end den virkelige.
I løbet af efteråret har to fodboldnørder i 20’erne forsøgt sig med deres egen Table of Justice, som bygger på mange af de samme principper som FC Midtjyllands. Niklas Nürnberg og Frederik Nürnberg står bag Tap in Fodbold, som blandt andet har en profil på Twitter, hvor de dækker Superligaen i form af data og analyser.
Table of Justice fra Tap in Fodbold baserer sig primært på Expected Goals eller ‘forventede mål’. Det er et udtryk for, hvor mange mål holdet forventes at score ud fra de afslutninger, det har haft, samt størrelsen af målchancerne. Tallet udregnes ud fra en historisk database på tusindvis af mål og afslutninger.
Ifølge Tap in Fodbolds Table of Justice er det blandt andet værd at bemærke, at Brøndby IF og FC Midtjylland i retfærdighedens navn burde have været helt lige ved vinterpausen, men at der ellers ikke er den store forskel på virkelighedens topstrid. Det skulle lige være, at Brøndby, FCM og FC Nordsjælland har scoret en del flere point, end de burde vurderet ud fra data.
Det mest interessante i bunden af tabellen er, at OB har præsteret noget dårligere, end den virkelige stilling viser, mens Randers FC slet ikke har været så ringe endda. Ifølge Table of Justice burde kronjyderne have haft hele ni point flere end de 14, det er blevet til, og det ville have rakt til en plads som nummer 11.
Hvad der især også springer i øjnene er FC Nordsjællands imponerende skarphed foran mål i efteråret. FC Nordsjælland scorede 51 mål i 19 kampe, men Table og Justice viser, at Farum-klubben ud fra antallet af chancer og størrelsen på disse chancer ikke burde have scoret over 40. Samtidig har Randers FC skabt store chancer nok til at score næsten 10 mål mere end de 17, det er blevet til.
Her er Table of Justice i Superligaen efter 19 spillerunder ifølge Tap in Fodbold:
Ordforklaring:
xG for= Antal forventede scorede mål
xG imod= Antal forventede indkasserede mål
xG+/-= Forventet plus/minus målscore
xPoints= Antal forventede point i efteråret
Point= Antal point i den virkelige stilling
Point +/- xP= Antal point det pågældende hold har flere/færre i forhold til den virkelige stilling
| xG for | xG imod | xG +/- | xPoints | Point | Point +/- xP | |
| Brøndby IF | 42,59 | 22,02 | 20,57 | 39,13 | 43 | 3,87 |
| FC Midtjylland | 42,02 | 22,44 | 19,58 | 39,03 | 44 | 4,97 |
| FC Nordsjælland | 39,44 | 30,18 | 9,26 | 32,25 | 39 | 6,75 |
| FC København | 34,86 | 30,17 | 4,69 | 27,07 | 26 | -1,07 |
| Hobro IK | 26,23 | 26,73 | -0,50 | 25,94 | 27 | 1,06 |
| AaB | 22,18 | 22,71 | -0,53 | 25,42 | 26 | 0,58 |
| SønderjyskE | 26,42 | 29,20 | -2,78 | 25,11 | 21 | -4,11 |
| AC Horsens | 28,68 | 31,99 | -3,31 | 24,54 | 27 | 2,46 |
| Silkeborg IF | 30,17 | 34,61 | -4,44 | 23,45 | 20 | -3,45 |
| AGF | 26,62 | 33,23 | -6,61 | 23,38 | 19 | -4,38 |
| Randers FC | 26,20 | 30,27 | -4,07 | 23,25 | 14 | -9,25 |
| Lyngby BK | 27,59 | 34,42 | -6,83 | 22,41 | 18 | -4,41 |
| OB | 24,08 | 33,53 | -9,45 | 21,85 | 25 | 3,15 |
| FC Helsingør | 20,29 | 35,87 | -15,58 | 16,81 | 16 | -0,81 |
Her er den virkelige stilling i Superligaen:
Niklas og Frederik Nürnberg understreger, at Tap in Fodbold er et nebengesjæft, som de laver på hyggebasis. De fastslår samtidig, at deres Table of Justice næppe tåler direkte sammenligning med FC Midtjyllands af samme navn, selv om ideerne bag er meget ens.
– Måden, vi regner os frem til den her stilling og tabel, er først og fremmest ved brug af Expected Goals. Expected Goals er en kvantificering af afslutninger, der gør, at vi mere specifikt kan måle, hvad de forskellige hold får spillet sig frem til af chancer. Eksempelvis kender mange jo nok det, at man for at genkalde sig et kampforløb for eksempel går ind og kigger på afslutningsstatistik som skud og skud på mål. Det fortæller jo noget om volumen, men har det helt store problem, at alle skud vurderes ens, ligemeget om det er en afslutning fra 30 meter eller en afslutning i det lille felt, forklarer Frederik og Niklas Nürnberg til tipsbladet.dk og tilføjer:
– For at få et mere præcist billede kan man bruge Expected Goals, som forskellige folk og firmaer har modeller til – modeller, som alle sammen er bygget op omkring en analyse af en masse afslutninger, og ved at tilføje de afslutninger en række variable, såsom position, vinkel, afslutningstype, assisttype og så videre, kan man via det historiske grundlag komme frem til nogle gennemsnitsværdier for, hvad en afslutning fra en given position med de givne omstændigheder har af chance for at gå i mål.
– Den analyse laver vi på samtlige afslutninger i Superligaen, og ved at gøre det kamp for kamp regner vi os frem til nogle sandsynligheder for, hvor mange mål de to hold vil score med de afslutninger, de har skabt i en given kamp, og dermed udregne sandsynlighederne for en hjemmesejr, uafgjort og udesejr. Med de sandsynligheder kan vi omregne det til nogle pointværdier, som er det antal point, den her analyse fortæller os, at et hold vil få over tid, i en kamp med den givne chancefordeling, det vi kalder Expected Points. Det vil give nogle skæve pointværdier, såsom f.eks. 1,20 point til det ene hold og 1,41 point til det andet hold, som er det gennemsnitlige antal point, modellen fortæller os, de vil få, og de point bogfører vi så i vores tabel og laver stillingen ud fra.
– Det skal altså ses som en tabel, hvor vi så vidt som muligt forsøger at regne os frem til, hvad de forskellige hold reelt har spillet sig til af point i forhold til de chancer, de har skabt og fået imod sig, og at tabellen derved udviskes for held og tilfældigheder. Den klassiske påstand i fodboldverdenen er jo, at “tabellen aldrig lyver”. Det er vi grundlæggende uenige i, og det er på baggrund af det udsagn, at Expected Goals også i sin tid blev skabt. Fodbold er i høj grad et tilfældigt spil, fordi der scores så få mål. Derfor må man også tage højde for, at hold kan være heldige og uheldige gennem længere perioder, hvilket kan få nogle indvirkninger på deres resultater, som ikke nødvendigvis står mål med det, man rent faktisk har præsteret.
– Derfor kan vi bruge den her tabel til at se nogle tendenser, såsom at vores analyser tidligt på sæsonen viste, at FCK præsterede langt under nogle af de andre tophold, eller at Randers FC under Olafur Kristjansson præsterede klart bedre, end deres resultater gav udtryk for, og at det nok i høj grad var manglende held og skarphed i felterne, der gjorde, at resultaterne ikke var gode for kronjyderne.
Du kan følge Tap in Fodbold på Twitter – klik her
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Medie: AGF siger nej
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
