Tøffe dybt chokeret: Hvad fanden betyder det? 

Tipsbladets fodboldkommentator Stig Tøfting er meget overrasket over timingen i Brøndbys fyring af Jesper Sørensen.



to-do-listen i Brøndby IF har der i den seneste tid stået “find en ny fodbolddirektør”. Nu er endnu et vigtigt punkt blevet skrevet på, for klubben fra Vestegnen skal nu også finde en ny cheftræner.

Onsdag er Jesper Sørensen blevet fyret som cheftræner i klubben efter lige under to år i jobbet. 

Det sker noget opsigtsvækkende mellem to pokalkvartfinaler mod AGF, og netop af den grund er Tipsbladets fodboldkommentator Stig Tøfting dybt overrasket.  

– Jeg er meget overrasket over timingen, indleder “Tøffe” og tilføjer:

– Jeg har selv været ude og stå på mål for Jesper Sørensen og have hans ryg på mange tidspunkter i sæsonen, men jeg er med på, at når man er træner i Brøndby og ikke vinder nok fodboldkampe, er man i fare for at blive fyret. 

– Men fakta er, at timingen er besynderlig. Jeg griner indimellem, når der kommer gule bjælker, fordi nogle gange er det ikke en gul bjælke værdigt. Det må jeg sige, at det er her, for det kom meget bag på mig. 

“Plæneklipperen” havde selv spået, at Jesper Sørensen stadig kunne være i Brøndby den 1. januar, hvis det blev til en sejr over AaB i efterårets sidste Superliga-kamp og et pokalavancement mod AGF. 

Den første del lykkedes, mens den anden del ikke er afgjort endnu. Det til trods er Jesper Sørensen altså fortid på Vestegnen. 

Scott McLachlan, fungerende fodbolddirektør i Brøndby, har sagt, at den her beslutning skal give “nyt fokus” forud for en afgørende pokalkamp mod AGF. 

– Jeg har svært ved at vide, hvad han mener med det. Når han siger fokus, hvad fanden betyder det?, lyder det fra Tøfting, som tilføjer:

– For mig at se har man fyret en sportschef og en træner, og så er der kun spillerne tilbage at pege på. Nu sætter han spillerne op i en krog, og nu skal de bevise sig, for hvem er der ellers? Normalt gør man det for at få en trodsreaktion og lidt ny energi ind i truppen. Men det er da ikke sådan, at jeg så et Brøndby-hold mod AGF i søndags uden energi og lyst.

‘Brøndby er et attraktivt job’

Jesper Sørensen blev hyret lige efter Brøndbys amerikanske ejere, Global Football Holdings, kom ind i klubben, men dengang var Carsten V. Jensen også fodbolddirektør. Nu skal amerikanerne finde en ny fodbolddirektør og en ny cheftræner.  

– Nu får vi at se, hvad de vil komme med. Tør de virkelig gå med en udenlandsk sportschef og træner? Det tvivler jeg sgu stærkt på. 

– Der går jo også masser af løse rygter og konspirationsteorier, fordi vi ikke ved andet, end der står i en pressemeddelelse. Kan Brøndby være nået til enighed med en sportschef, som siger, at han ikke vil skrive under, hvis Jesper Sørensen er træner? Kunne man forestille sig det? Jeg ved det sgu ikke, fortæller Tøfting og tilføjer: 

– Jeg undrer mig bare over, at man efter en sikkert ganske løs mandagstræning, en fridag tirsdag og en ny træningsdag i dag før en vigtig kamp søndag, gør det her. Jeg har ikke haft en opfattelse af, at træneren har tabt omklædningsrummet, men jeg er heller ikke til træning. Lige nu prøver vi at finde hoved og hale i det hele. 

Uanset hvad der er årsagen skal Brøndby altså finde en ny cheftræner – og spørger man Stig Tøfting, skal der nok være interesse for jobbet. 

– Brøndby er et attraktivt job. Det er et kæmpe, kæmpe job i dansk fodbold. De har en kæmpe fanbase og kæmpe meritter, men om jeg sidder med en på hånden lige her? Det gør jeg ikke. 

– Folk har jo spekuleret i Lars Knudsen, men det har jeg sgu min tvivl over for, så jeg ved det ikke, siger han.

Desuden regner han med en trodsreaktion fra spillerne i søndagens pokalkamp mod AGF. 

– Spillerne rykker tættere sammen i bussen nu, fordi de ved, at der kun er et sted, pilen kan pege nu, og det er dem. De spillere tager hinanden i hænderne og kigger hinanden i øjnene og siger, “Prøv at hør her. Pilen skal ikke pege på os. Vi skal få fingeren ud og komme fremover isen.” 

Jesper Sørensen, 51 år, nåede at stå i spidsen for Brøndby i 73 kampe med et pointsnit på 1.75 point pr. kamp. Fra 2019 til 2021 var han desuden assistent i klubben.  





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Det kommer formentlig til at ske

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Vejle Boldklub – OB

Håber på FC København-exit

Færdig? Manchester City har udset afløser

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

I svime over Morten Hjulmand

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden