Tøffe: På papiret et godt hold – men lort på banen

Oscar Hiljemark har nu hånden på kogepladen – og den er glohed, mener Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting.



Stig Tøfting skrev godt nok i sin klumme for nogle uger siden, at Erik Hamrén ikke kunne overleve et nederlag mere. Det kom ikke til at holde stik. Der skulle to til, før AaB-ledelsen trykkede på fyringsknappen…

Nederlaget til Randers var den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over. Tipsbladets kommentator er dog heller ikke det mindste overrasket.

– Nej, det var uundgåelig. Når man leverer det, som Erik Hamrén har gjort, så er der ingen vej udenom. Et pointgennemsnit på 0,46 siger jo alt om, hvor sløjt det har været. Det er under halvdelen af, hvad Lars Friis trods alt fik skrabet sammen, siger Stig Tøfting og fortsætter:

– Én sølle sejr fik Hamrén i Superligaen – og uden at have siddet i omklædningsrummet ligner det en klar fejl af AaB-ledelsen, at man ikke gav Lars Friis længere snor. Det bør også få AaB-ledelsen til at kigge indad, og der er vel ikke plads til flere fejlskud på trænerposten.

Det er nu assistenttræner Oscar Hiljemark, der skal styre AaB gennem et nervepirrende slutspil, hvor missionen er den helt enkle at undgå nedrykning.

– Jeg kan jo godt forstå, at man som den hurtige reaktion forfremmer assistenten, men jeg kan ikke lade være med at tænke på, at både Hiljemark og Rasmus Würtz også har haft et ansvar for nedturen.

– Jeg tænker da, at Hamrén har taget mod deres input – og hvis Hiljemark har buddet på, hvordan AaB kommer til at fungere igen, jamen så havde han vel sagt det til Erik Hamrén, lyder det fra Tøfting.

– Altså igen, jeg har ikke siddet i omklædningsrummet, men assistenter har jo – i modsætning til da jeg spillede – et langt støre ansvar i dag og står for store dele af træningen, så selvfølgelig har de også deres andel, når tingene ikke spiller.

Har de glemt at spille fodbold
Oscar Hiljemark har i perioden efter Marti Cifuentes stået i spidsen for AaB i tre Superligakampe, hvor resultatet var en sejr, en uafgjort og et nederlag.

– Ja, nu får han så chancen igen. Også selvom man i AaB sidste gang ikke mente, at det skulle være en permanent løsning. 

– AaB har kunnet tørre nedturen af på Erik Hamrén, men nu har Oscar Hiljemark og til dels også Rasmus Würtz hånden på kogepladen. Og den er dælme glohed. Nu står Hiljemark i forreste række og har ansvaret, slår Stig Tøfting fast.

Stig Tøfting fastholder, hvad han tidligere har skrevet, nemlig at AaB er alt for gode til at rykke ned.

– Jamen, det er åbenbart et good-on-paper-shit-on-grass-hold. Når jeg kigger på navnene, så ser jeg rigeligt med Superliga-kvalitet. Nicklas Helenius, Lucas Andersen, Louka Prip, Rasmus Thelander, Allan Sousa, og hvad de ellers hedder, har vel for fa’en ikke glemt at spille fodbold – selvom det ser sådan ud.

– Så der er klart et eller andet stykke trænerarbejde, der bare ikke er gjort godt nok, og så må spillerne jo også kigge sig selv i spejlet og spørge sig selv, om man virkelig er pengene værd, siger Stig Tøfting.

RUNDENS TOP: Mads Hermansen. – Er du sindssyg for en kamp af den unge Brøndby-keeper. Alene trippel-redningen på straffesparket bør skrive sig ind i Superliga-historien, men der var jo også masser af andre store redninger. Det må dog være helt ufatteligt bittert, at stå sådan en fantomkamp – og så alligevel stå tilbage med nul point.

RUNDENS FLOP: AaB. – Man troede jo ikke, at det kunne blive værre. Det kunne det… Nu ligger det stolte nordjyske fodboldflagskib sidst i Superligaen! Med otte point op til redning, så bliver det vanvittigt svært for et i forvejen såret fodboldhold.

Læs også: Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, er blæst bagover af Jacob Neestrups indtog i FCK. Læs hans klumme hér.





Ekspert hylder Høgh-beslutning




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Simeone fatter det ikke

Verdensstjerne roser Højlund

‘Det har irriteret mig helt vildt’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Sejr sender AGF på guldkurs

Kasper Dolberg i choktransfer?

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Færdig i Manchester City

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Blandt dette årtusindes bedste

Langer ud efter Superliga-stjerne

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Han kan meget vel ende som en lille legende

‘Der er ingen undskyldninger’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Jakob Poulsen maner til ro

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup