Stig Tøfting skrev godt nok i sin klumme for nogle uger siden, at Erik Hamrén ikke kunne overleve et nederlag mere. Det kom ikke til at holde stik. Der skulle to til, før AaB-ledelsen trykkede på fyringsknappen…
Nederlaget til Randers var den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over. Tipsbladets kommentator er dog heller ikke det mindste overrasket.
– Nej, det var uundgåelig. Når man leverer det, som Erik Hamrén har gjort, så er der ingen vej udenom. Et pointgennemsnit på 0,46 siger jo alt om, hvor sløjt det har været. Det er under halvdelen af, hvad Lars Friis trods alt fik skrabet sammen, siger Stig Tøfting og fortsætter:
– Én sølle sejr fik Hamrén i Superligaen – og uden at have siddet i omklædningsrummet ligner det en klar fejl af AaB-ledelsen, at man ikke gav Lars Friis længere snor. Det bør også få AaB-ledelsen til at kigge indad, og der er vel ikke plads til flere fejlskud på trænerposten.
Det er nu assistenttræner Oscar Hiljemark, der skal styre AaB gennem et nervepirrende slutspil, hvor missionen er den helt enkle at undgå nedrykning.
– Jeg kan jo godt forstå, at man som den hurtige reaktion forfremmer assistenten, men jeg kan ikke lade være med at tænke på, at både Hiljemark og Rasmus Würtz også har haft et ansvar for nedturen.
– Jeg tænker da, at Hamrén har taget mod deres input – og hvis Hiljemark har buddet på, hvordan AaB kommer til at fungere igen, jamen så havde han vel sagt det til Erik Hamrén, lyder det fra Tøfting.
– Altså igen, jeg har ikke siddet i omklædningsrummet, men assistenter har jo – i modsætning til da jeg spillede – et langt støre ansvar i dag og står for store dele af træningen, så selvfølgelig har de også deres andel, når tingene ikke spiller.
Har de glemt at spille fodbold
Oscar Hiljemark har i perioden efter Marti Cifuentes stået i spidsen for AaB i tre Superligakampe, hvor resultatet var en sejr, en uafgjort og et nederlag.
– Ja, nu får han så chancen igen. Også selvom man i AaB sidste gang ikke mente, at det skulle være en permanent løsning.
– AaB har kunnet tørre nedturen af på Erik Hamrén, men nu har Oscar Hiljemark og til dels også Rasmus Würtz hånden på kogepladen. Og den er dælme glohed. Nu står Hiljemark i forreste række og har ansvaret, slår Stig Tøfting fast.
Stig Tøfting fastholder, hvad han tidligere har skrevet, nemlig at AaB er alt for gode til at rykke ned.
– Jamen, det er åbenbart et good-on-paper-shit-on-grass-hold. Når jeg kigger på navnene, så ser jeg rigeligt med Superliga-kvalitet. Nicklas Helenius, Lucas Andersen, Louka Prip, Rasmus Thelander, Allan Sousa, og hvad de ellers hedder, har vel for fa’en ikke glemt at spille fodbold – selvom det ser sådan ud.
– Så der er klart et eller andet stykke trænerarbejde, der bare ikke er gjort godt nok, og så må spillerne jo også kigge sig selv i spejlet og spørge sig selv, om man virkelig er pengene værd, siger Stig Tøfting.
RUNDENS TOP: Mads Hermansen. – Er du sindssyg for en kamp af den unge Brøndby-keeper. Alene trippel-redningen på straffesparket bør skrive sig ind i Superliga-historien, men der var jo også masser af andre store redninger. Det må dog være helt ufatteligt bittert, at stå sådan en fantomkamp – og så alligevel stå tilbage med nul point.
RUNDENS FLOP: AaB. – Man troede jo ikke, at det kunne blive værre. Det kunne det… Nu ligger det stolte nordjyske fodboldflagskib sidst i Superligaen! Med otte point op til redning, så bliver det vanvittigt svært for et i forvejen såret fodboldhold.
Læs også: Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, er blæst bagover af Jacob Neestrups indtog i FCK. Læs hans klumme hér.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
