FC Nordsjælland spillede søndag 0-0 hjemme mod AaB og har dermed ikke scoret i de seneste fire kampe i Superligaen.
Mikkel Damsgaard, som sammen med Mohammed Kudus er FCN-topscorer med 11 mål, havde svært ved at forstå, at FCN ikke fik scoret i kampen, hvor holdet kom til flere store chancer, men han spår, at bøtten snart vender.
– Vi kan umuligt blive ved med at brænde så store chancer, og kommer vi frem til dem i hver kamp, skal vi også nok lave mål hver gang, siger Damsgaard.
– Det er svært at forklare hvorfor, men nogle gange får man bare ikke scoret på sine chancer. Det er godt, vi kommer frem til chancerne, men det er selvfølgelig ikke godt nok, at vi ikke får sparket dem ind.
– Jeg synes ikke, vi mangler selvtillid, selv om man selvfølgelig bliver lidt ramt, når man ikke scorer i en kamp som denne, siger topscoreren.
FCN-træner Flemming Pedersen kunne fra sidelinjen se sit hold brænde gode muligheder for fjerde kamp i træk.
Senest var FCN uskarpe i 0-4-nederlaget til Brøndby, men træneren er ikke bekymret.
– Det er vanvittigt, vi ikke scorede mod AaB, men det var også vanvittigt, at vi ikke scorede mod Brøndby, hvor vi brændte et straffespark og en chance i helt fri position, siger Pedersen.
– Vi har haft disse tendenser, siden de startede i kampen mod FCK (1-1-kamp i juni, red.) på hjemmebane, hvor vi også vadede i chancer.
– Vi må holde fast i, at vi stadig får skabt de chancer, der skal til, og så må vi arbejde på vores afslutninger til træning, siger træneren.
I søndagens kamp i Farum kom AaB også frem til flere gode muligheder.
AaB’s forsvarsspiller Mathias Ross mener, at kampen var en atypisk 0-0-kamp.
– Det var nok mere held end forstand, at FCN ikke scorede, og det var vel en kamp, som kunne være endt 3-3.
– FCN havde især en chance i første halvleg, men så var det godt, vi havde Jacob Rinne i målet. Det er tredje gang i træk, vi holder hullet, og det er rigtig stærkt, siger Ross.
AaB har scoret 51 mål i sæsonen, mens FCN har scoret 54, hvilket sammen med Brøndby er flest af alle.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
