Trænede med superstjerner: Det var surrealistisk

Andri Gudjohnsen har lært meget af årene i Real Madrid, hvor Lyngby-topscoreren en gang imellem trænede med nogle af planetens bedste fodboldspillere.



Tipsbladet i Lyngby

Den daglige træning foregår i øjeblikket på Serie 1-klubben Lundtofte Boldklubs baner, hvor Lyngby Boldklub træner i vintermånederne, men det er ikke så længe siden, at Andri Gudjohnsen delte træningsbane med superstjerner som Karim Benzema, Vinicius og Luka Modric. 

I fire år tørnede Lyngby-angriberen nemlig ud for verdens måske største klub, Real Madrid, hvor Gudjohnsen i 2021/22-sæsonen var en del af klubbens reservehold.

En gang imellem trænede reserveholdet og førsteholdet sammen på Real Madrids træningsanlæg i Valdebebas, og det var selvsagt en stor oplevelse for den dengang 19-årige Andri Gudjohnsen, der scorede fire mål i 21 kampe for storklubbens reservehold.  

– Det er lidt surrealistisk, når man bliver en del af så stor en klub og organisation. Jeg spillede selvfølgelig på ungdomsholdene, fra U17-holdet og hele vejen op til B-holdet Castilla. Det var nogle glimrende år, siger Andri Gudjohnsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg fik muligheden for at lære af fremragende trænere, og selvfølgelig så man også nogle af stjernerne på træningsanlægget. Og nogle gange trænede man endda også med dem. Det var en rigtig god oplevelse.

– Man så alle spillerne fra førsteholdet, når man trænede, og de var bare nogle glimrende fyre. De var meget professionelle og de havde selvfølgelig en elite-mentalitet, i forhold til, at de krævede det maksimale af dem selv og deres holdkammerater. Så det var et specielt sted at være.

Andri Gudjohnsen er noteret for seks mål i 20 landskampe for Island. Foto: Imago. 

Intet problem med Riddersholm
Andri Gudjohnsen forlod i sommeren 2022 Real Madrid til fordel for IFK Norrköping, hvor den islandske angriber fik Glen Riddersholm som ny cheftræner. I svenske medier har det været fremme, at Gudjohnsen og Riddersholm ikke kunne lide hinanden, hvilket sidstnævnte tidligere har benægtet. 

– Jeg benægter det også. Jeg fik måske ikke de minutter under Glen, som jeg ønskede, men han havde sin trænerstil i Norrköping, men forholdet var altid professionelt, lyder det fra Andri Gudjohnsen.

– Vi talte sammen privat, hvis der var noget. Det var bare et professionelt forhold mellem spiller og træner.

Har du talt med Lyngby om en permanent aftale?

– Ja, der er en dialog i gang. Men der er ikke noget officielt endnu, så jeg vil hellere vente på en officiel udmelding end at tale om det i medierne, lyder det fra Andri Gudjohnsen. 

Flere kommentatorer og eksperter har peget på, at større Superliga-klubber bør gå efter dig. Kan du se sådan et skifte for dig?

– Man prøver altid at komme så højt op, som man kan i fodbold. Selvfølgelig vil man altid gerne tage et skridt op. Men lige nu har jeg det rigtigt godt her i Lyngby, siger Andri Gudjohnsen og fortsætter:

– Jeg er i god form, og jeg har virkelig fundet mig selv. Så lige nu er jeg fokuseret på at spille sæsonen færdig med Lyngby, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.

Du scorede seks gange i Superligaen i efteråret. Hvilket antal mål vil være tilfredsstillende for dig i foråret?

– Jeg har ikke rigtigt tænkt på det på den måde. Ikke i forhold til et specifikt antal mål. Jeg vil bare prøve at hjælpe holdet så godt, jeg kan, med mål, assister og presspil.

– Men som angriber prøver man selvfølgelig at score så mange mål som muligt, lyder det afsluttende fra Andri Gudjohnsen. 

Andri Gudjohnsens lejeaftale med Lyngby Boldklub løber frem til sommer, men ifølge Tipsbladets oplysninger har Superliga-klubben en option på at købe islændingen for en pris mellem halvanden og to millioner kroner. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chelsea – Nottingham Forest

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer