Træner: FCK-bomber tager fremtidsvalg snart

Ifølge Karlsruhe-cheftræner Christian Eichner tager danske Mikkel Kaufmann en beslutning om fremtiden i de næste dage.



Siden Mikkel Kaufmann i januar 2020 forlod AaB, har han haft det svært.

Tiden i FCK er indtil videre ikke blevet en succes, og lejeopholdet i HSV i sidste sæson kastede bare to scoringer af sig i 32 kampe. 22-årige Mikkel Kaufmann var på vej mod endnu en lidt skuffende sæson i Karlsruhet, som han er udlejet til i denne sæson, men efter et efterår, der kun kastede to mål af sig, har angriberen taget så meget fat i foråret, at han nu er eftertragtet.

Kaufmann har scoret i de seneste fire kamp, han har spillet, og det er blevet til otte mål i de seneste 11 kampe i 2. Bundesliga.

Ikke overraskende drømmer Karlsruher nu om at holde på nordjyden, og klubben meldes også klar til at gøre danskerens lejeaftale permanent og gøre ham til en del af den absolutte top, når det kommer til lønhierarkiet.

Ifølge tyske medier har klubben en købsoption på Kaufmann på 7,5 millioner kroner, og det eneste, der mangler lige nu, er en signatur fra Mikkel Kaufmann.

Cheftræner Christian Eichner tror og håber på, at der snart er en afklaring på, om Kaufmann vil skrive under på en permanent kontrakt med klubben.

– Det er et spørgsmål, som vil blive besvaret i løbet af de næste dage, er cheftræneren citeret for at sige på sit pressemøde inden lørdagens opgør mod Holstein Kiel.

– Nu er det op til spilleren at vurdere, hvad han vil de næste to-tre år. Vi håber på, at vi kan fortsætte med at arbejde med ham, forklarer han videre.

Christian Eichner har rost Mikkel Kaufmann de seneste uger, hvor den danske bomber med mål har været med til at sparke klubben op i rækken og til overlevelse. 

Karlsruher SC ligger aktuelt nummer otte i 2. Bundesliga med tre runder igen af sæsonen.

Mikkel Kaufmanns aftale i FC København løber frem til 31. december 2024 – der er dog ikke meget, der tyder på, at han har en fremtid i klubben. Han har tidligere fortalt, at han ikke har ført nogen dialog med FCK-cheftræner Jacob Neestrup.

Indtil videre har Mikkel Kaufmann scoret 10 gange og stået for syv assisteter i 27 kampe i 2. Bundesliga for Karlsruher.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’